+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Kimlere Rosi Tekniği Yapılır?

Kimlere Rosi Tekniği Yapılır?

Kimlere Rosi Tekniği Yapılır?

Günden güne daha da geliştirilen yardımcı üreme teknikleri içerisinde özellikle rosi tekniği oldukça ilgi görmektedir. Erkek kısırlık nedenlerine bakıldığında bunlar arasında azospermi sıklıkla görülmekte olup buna çözüm için rosi tekniği uygulanmaktadır. Ancak tedaviden istenilen sonucun elde edilebilmesi için hem hekim hem de klinik seçiminde en doğru seçimlerin yapılması gerekir.

Bununla birlikte tedavi öncesinde mutlaka çiftler rosi ile ilgili geniş şekilde bilgilendirilmeli ve böylece stres oluşumunun önüne geçilmelidir. Bu durum tüm tüp bebek tedavi yöntemleri için geçerlidir. Rosi ve diğer tedavi şekilleri sabır isteyen bir süreç olduğundan tekniğin uygulanacağı şekiller mutlaka buna hazır olmalıdır. Akla takılan her sorunun yanıtı hekime danışarak bulunabilir.

Rosi Tekniği Kimlere Uygulanır?

Rosi tekniği uygulanan kişiler arasında ilk sırada menisinde hiç canlı sperm hücresi olmayan kişiler gelmektedir. Bunun yanı sıra rosi yöntemi hasar görmüş sperm nedeniyle çocuk sahibi olamayanlar ve daha evvel mikro tese yaptırmış olan kişilere de uygulanır. Tedavinin nasıl uygulanacağı kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bununla ilgili net bilgiye ulaşmak için tedavi öncesinde hastaya çeşitli testler yapılmaktadır. Elde edilen sonuçlar tedavinin planının en doğru şekilde belirlenmesine yardımcı olur. Tedavi için uygun olan kişiyi seçmek için çiftlerdeki kısırlık nedeni incelenir ve ona göre teknik belirlenir. Bu durum tüm tüp bebek tedavisi uygulamaları için geçerlidir.

Rosi Tekniği Nasıl Uygulanır?

Gebeliğin sağlanabilmesi amacıyla rosi tekniği uygulanacağında önce hastaya mikro tese işlemi yapılır. Bu işlemde testis içinden yuvarlar sperm hücreleri toplanır ve bunlara spermatid adı verilir. Toplanan spermler içerisinden en iyileri seçilerek ayıklanır ve laboratuar ortamında elektrik verilerek olgunlaşması sağlanır.

Böylece pasif halde bulunan hücrelerin kapasitesi artmış olacaktır. İstenilen özelliğe sahip olan spermler döllendirilerek kaliteli embriyolar elde edilir ve bu embriyolar anne rahmine aktarılır. Transfer işleminin tamamlanmasıyla birlikte gebeliğin oluşması için yaklaşık on iki gün kadar beklenir. Rosi tekniği transfer işlemine kadar olan süreç için geçerlidir. Bundan sonraki dönem standart tüp bebek tedavisi ile aynı şekilde ilerlemektedir. Gebelik süreci de her kadın için aynıdır.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler