fbpx

Blog

Uncategorized

Infertility

Infertility
  • Infertility is generally defined as one year of unprotected intercourse without conception.
  • Approximately 85–90% of healthy young couples conceive within 1 year, most within 6 months. Infertility therefore affects approximately 10–15% of couples and is an important part of the practice of many clinicians.
  • Cycle fecundability is the probability that a cycle will result in pregnancy and fecundity is the probability that a cycle will result in a live birth.

ART techniques have provided the means to study reproductive processes in new and more revealing ways and have markedly improved the prognosis for a great many infertile couples, particularly those whose infertility relates to severe tubal damage or male factors.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)