Infertilite (Kısır) Kadın İyileşmesi İçin Ne Yapmalı? - Ankara Tüp Bebek Merkezi - Centrum Clinic

Blog

infertilite

Infertilite (Kısır) Kadın İyileşmesi İçin Ne Yapmalı?

Infertilite (Kısır) Kadın İyileşmesi İçin Ne Yapmalı?

Infertilite (Kısır) Kadın İyileşmesi İçin Ne Yapmalı?

Halk ağzında kısırlık olarak geçen, çiftlerin 1 yıl boyunca korumasız şekilde ilişkiye girmelerine rağmen çocuklarının olmaması durumu birçok nedenden olabilmektedir. Bu noktada erkeğin ve Infertilite(kısır) kadın iyileşmesi için birtakım hurafelerin peşine düşmek yerine yapılacak ilk şey bir doktora gitmek ve kısırlığın altında yatan nedenlerin tedavisine uğraşmaktır. Öncelikle sorunun kadında mı erkekte mi yoksa her ikisinde de mi olduğu tespit edilmelidir. Tespitin ardından ivedilikle tedaviye başlanırsa çiftler hızlıca çocuk sahibi olabilirler. Günümüzde kadında kısırlığına yol açan çikolata kistleri, yumurtlama bozuklukları, polikistik over sendromu gibi birçok hastalığın cerrahi olarak tedavisi yapılabilmektedir.

Kadınlarda Infertilite Tedavisi

Kısırlık çiftlerin hayatlarını oldukça zorlayan bir durumdur. Bu nedenle çiftlerin utanıp sıkılmadan bir uzmana danışıp yardım alması şarttır. Günümüzde stres ve çevresel faktörlerden dolayı her 100 çiftten 10 ila 15 kadarında kısırlık sorunu görülebilmektedir. Erkeklerde sorunun çözülmesi için sperm sayısı ve hareketliliğine bakılırken, kadınlarda rahim içi görüntülenerek sorunlar tespit edilmektedir.

Kadınlarda Infertilite tedavisi için ise birçok yöntem uygulanmaktadır. Bunların başında tüp bebek tedavisi gelmektedir. Bu tedaviden önce ise doğurganlığı artırmak için birtakım ilaçlar ve rahim içinde kist varsa bunların çıkarılması için cerrahi tedaviler uygulanabilir. Unutmamak gerekir ki kısırlık tedavisi konusunda farklı tedavi yöntemlerinin uygulandığı bilinmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak ise kısırlık tedavisi noktasında başarılı sonuçlar ortaya koymak da mümkün olmaktadır.

Kadınlarda Infertilite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda kısırlık olması durumunda cerrahi ve medikal tedaviler uygulanabilmektedir. Kadınlarda Infertilite tedavisi için uygulanan cerrahi yöntemler genelde karına açılan küçük kesiklerden sokulan robot kollarla ya da doğrudan vajinadan rahme uzanarak yapılmaktadır. Bu tedaviler miyomların ve kistlerin çıkarılması, tüplerin açılması ya da hasarlı olanların çıkarılması, karın içi yapışıklıklarının giderilmesi şeklinde sıralanabilir. Medikal yöntemlerde ise ilaçlar kullanılmaktadır. Verilen ilaçlar düzenli yumurtlamanın olmaması ya da yumurta sayısının yetersiz olması durumunda fertilite mekanizmalarını uyarıp daha yüksek yumurta sayılarına ulaşmaya yardımcı olmaktadır. Tablet şeklinde alınabildiği gibi doğrudan rahme enjeksiyon şeklinde de verilebilmektedir.

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)