İnfertilite (Kısır) Erkeğin İyileşmesi İçin Ne Yapmalı? -

Blog

infertilite

İnfertilite (Kısır) Erkeğin İyileşmesi İçin Ne Yapmalı?

İnfertilite (Kısır) Erkeğin İyileşmesi İçin Ne Yapmalı?

İnfertilite (Kısır) Erkeğin İyileşmesi İçin Ne Yapmalı?

Erkeklerde kısırlık tedavisi son zamanlarda etkili bir düzeyde yapılmaktadır. Dolayısıyla infertilite erkeğin iyileşmesi söz konusu olduğu zaman karşımıza etkili çözümler de çıkmaktadır. Günümüz koşullarında çok sayıda farklı unsurun döllenmenin zayıf olması konusunda etkili olduğunu ifade edebiliriz. Erkeklerde kısırlığa neden olan en temel nedenler arasında, anormal bir şekilde sperm üretiminin bulunması ya da sperm morfolojisi içerisinde bozukluğun bulunması ilk sıralarda yer almaktadır.

Erkeklerde kısırlık sebepleri şunlardır; sperm sayısının ve hareketliliğinin azalması spermin yapısal problemleri, menide hiç sperm hücresinin olmaması, kanal tıkanıkları, spermin dışarı çıkamaması, hormonal nedenler, çocukluk çağında geçirilen ateşli hastalıklar, ergenlikte kabakulak gibi hastalıklar, genetik hastalıklar, cinsel fonksiyon bozuklukları, şeker hastalıkları, geçirilmiş kanser tedavisi, enfeksiyonlar, aşırı alkol ya da alkol tüketimidir. İnfertilite (kısır) erkeğin iyileşmesi için erken teşhis ve tedavi sürecinin etkin yürütülmesi önemlidir.

Erkekte İnfertilite Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle sperm analizi yapılmalıdır. Erkeklerde kısırlık tedavisi süreci son derece hassas bir süreci beraberinde getirmektedir. Genellikle semenin klinikte özel bir odada mastürbasyon ile steril bir kaba alınması istenir. Ancak bu mümkün değilse örnek evde alınarak 30 dakika içerisinde kliniğe getirilmesi istenir.

Örnekler arası variabilite olabildiği inin en az 2 kez analiz yapılması önerilmektedir.  Erkekte İnfertilite tedavisinde önce bu aşamalardan geçmelidir. Peki, günümüz koşullarında uygulanan erkeklerde infertilite tedavi yöntemleri nelerdir? İşte tüm ayrıntılar!

Erkeklerde İnfertilite Tedavi Yöntemleri

Tedavide en yaygın kullanılan iki yöntem intrauterin aşılama ve tüp bebektir. Hafif erkek faktöründe aşılama ile %10-15 oranında gebelik elde edilebilir. Sperm parametrelerinin belli eşik değerlerin altında olduğu durumlarda is etek seçilecek yöntem tüp bebek ve mikroinjeksiyondur. Erkek kısırlığı için bilinen sebeplere son zamanlarda yeni bir tanesi eklenmiştir.

Oksidatif stres olarak bilinen bu bozukluk spermde DNA hasarı yaratarak infertiliteye neden olabilir. Böylelikle erkek üreme sisteminde birçok patolojik süreci başlatabilmektedir. Bu sebep için de tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Erkeklerde İnfertilite tedavi yöntemleri bu saydıklarımız dışında farklı yöntemler de geliştirilmektedir.  Bütün bu bilgiler ışığında erkeklerde kısırlığın etkili bir düzeyde tedavi edildiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)