fbpx

Blog

Doğum

İkiz Gebelik

İkiz gebeliklerde doğuma sezaryen mi yoksa normal doğum mu olacağına karar verdiren en önemli husus bebeklerin anne karnındaki duruş pozisyonlardır. Bebeklerin doğum sırası da çok önemlidir. Bebeklerin doğum kanallarına önce başının girmesi gerekmektedir. Arkadan gelen bebeğin de başının doğum kanalına girmesi normal doğumda hiçbir sakınca teşkil etmemektedir. Ancak bebeğin başının doğum kanalına girmemesi durumunda sezaryen doğuma geçilebilir. Çünkü bebeğin baş kısmının doğum kanalına girmemesi durumu anne adayı ve bebek için riskler taşıyabilir.

İkiz gebeliklerde doğumun nasıl olacağını etkileyen faktörler

İkiz gebeliklerde doğumun nasıl gerçekleşeceğini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi bebeklerin doğum kanalına giriş pozisyonlarıdır. İlk bebeğin başının doğum kanalına girmes ve hemen arkadan gelen bebeğin başının doğum kanalına girmemesi farklı doğum seçeneklerini de beraberinde getirir. Bu durumda ilk bebek normal doğum ile dünyaya gelebilirken ikinci bebek sezaryen doğum ile dünyaya getirebilir.

İkiz gebeliklerde olası bir erken doğum riskinin bulunması halinde mutlaka sezaryen doğum gerçekleştirilmektedir. Çünkü normal doğum hem bebekler hem de anne adayı için risk teşkil edebilir. İkiz gebeliklerin nasıl doğacağına karar verilmesini etkileyen bir başka faktör de bebeklerin kilosudur. Anne karnındaki bebekler doğum haftasındaki kiloları çok zayıf ise mutlaka sezaryen doğum ile dünyaya getirilirler. Anne karnındaki bebeklerde meydana gelen gelişim bozuklukları halinde de sezaryenameliyat ile doğum gerçekleştirilir.

İkiz gebeliklerde hangi durumlarda sezaryen ameliyat ile doğum gerçekleştirilir?

İkiz gebeliklerde sezaryen doğumu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bebeklerin duruş pozisyonlarının ve doğum kanalına girme sıraları sezaryen doğumu en çok etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bebeklerin sırası ve baş kısımlarının doğum kanallarına girmesi sonucu normal doğumun gerçekleştirilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Ancak bebeklerin baş kısmının doğum kanalına girmemesi durumunda mutlaka sezaryen doğum gerçekleştirilir. Bebeklerin düşük kilolarda olması, erken doğum riski ile karşı karşıya kalmaları gibi faktörler de sezaryenameliyatı zorunlu kılmaktadır. Bebeğin anne karnında içinde bulunduğu suya amniyon suyu denir. Bu su planlanan doğum haftasından önce azalabilir ya da tamamen dökülebilir. Bu tip bir durumla karşılaşılması halinde acilen sezaryenameliyat ile doğum gerçekleştirilir.

İkiz gebeliklerde doğum ne zaman gerçekleşir?

Tek bir bebeğe hamile olan anne adayları için beklenen doğum zamanı 38. hafta ile 40. hafta arasındaki süreçtir. İkiz veya daha fazla bebeklere hamile olan anne adayları için bu doğum anı biraz daha erkene çekilebilir. Genellikle sezaryen ameliyata karar verilen ikiz gebeliklerde, bebeklerin doğacağı zaman hamileliğin 35 ile 38. haftaları arasındaki süreçtir.

İkiz gebeliklerde neden sezaryen ameliyat ile doğum düşünülür?

İkiz bebeklere hamile anne adayları özellikle doğum anı yaklaştıkça hamileliğe bağlı olan komplikasyonlar da artacaktır. İkiz gebelik yaşayan anne adayları, tek bir bebeğe hamile olan anne adaylarına nazaran daha çok erken doğum riski, bebeklerinin doğum kanallarına ters girmesi gibi risk faktörlerini taşımaktadır. Bu tip durumlarla karşılaşılmaması için annenin de rızasının alınmasıyla sezaryen doğum tercih edilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk