fbpx

Blog

Doğum

ikili Tarama Testi

Hamilelik esnasında bebeğin ve annenin sağlığı için birtakım öngörücü testler geliştirilmiştir. İkili tarama testi de, hamile bir kadının yaptırması gereken birçok hamilelik testlerinden biridir. Genellikle hamileliğin 11. ile 14. haftaları arasında yapılır. Bu testin uygulanma amacı, anne karnındaki bebeğin herhangi bir kromozomal dengesizlik veya fiziksel / zihinsel bozukluk geliştirip geliştirmeyeceğini belirlemektir.

İkili tarama testi nedir, hangi hastalıklar tespit edilir?

Hamileliğin 11. ile 14.haftalarında yapılan basit kan testiyle, annenin kanındaki insan koryonik gonadotropini (hCG) ve gebelikle ilişkili plazma proteini (PAPP-A) düzeyleri ölçümlenir. Kan testinden elde edilen sonuçlar; annenin yaşı, ağırlığı, etnik kökeni gibi diğer faktörlerle birlikte, fetüsün genetik bir anormalliğe sahip olma olasılığını değerlendirmek için birleştirilir. Bu bulgulara, nazal kemiğin ve bebeğin boynunun arkasındaki sıvının kalınlığının genel değerlendirmesi de dahil edilir. İkili test, tüm bu sonuçların birleşmesinden meydana gelir. İkili tarama testinde Down sendromu, Trizomi 18 ve 21 ve Edward sendromu gibi hastalıkları tespit etmek için oldukça faydalıdır. Bu hastalıklar geri dönüşümsüz ve telafisi imkansızdır. Bebekte kalıcı olarak hasara neden olur. Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi üzerinde ciddi sonuçları vardır. Ancak erken teşhis edilirse ebeveynler bu duruma önceden hazırlıklı olabilir, hamilelik sonlandırılabilir veya doğuma kadar özel tedavi koşulları gözden geçirilebilir.

İkili tarama testi nasıl yapılır?

İkili test, bir jinekoloji uzmanı veya perinatolog tarafından yapılabilir. Hata şansını en aza indirmek için kan örneğinin alınması ve ultrason taraması aynı günde yapılmalıdır. Öncelikle anneden bir kan örneği alınarak işleme başlanır. Bu örnek, kadının bazı kişisel bilgileriyle birlikte incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. Daha sonra ultrason tarama aşaması başlar. Rahimdeki bebeğin nazal kemiği ile ense kalınlığı adı verilen boynun arkasında bulunan sıvının değerlendirmesi yapılır ve işlem tamamlanır.

İkili tarama testi sonucu ne zaman çıkar?

İkili tarama testinin sonucu, kan tahlili ve ultrason değerlendirmesinin birleştirilip yorumlanması ile meydana gelir. Ultrason sonucu test anında öğrenilse de, kan tahlili sonucunun çıkması ve risk ölçümünün yapılması birkaç gün sürebilmektedir. Sağlık merkezindeki veya laboratuvardaki yoğunluğa göre bu süre değişebilir. Testin aşamaları bittiğinde, hekiminiz veya herhangi bir sağlık çalışanı tarafından test sonucunun hangi gün alınabileceğini öğrenebilirsiniz.

İkili tarama testi aç karnına mı yapılır?

İkili test esnasında ölçümlenen bulgular, aç veya tok karnına olmakla değişkenlik göstermemektedir. Bu sebepten dolayı, test öncesinde aç kalmanıza gerek bulunmaz. Doktorunuzun ve sizin için uygun olan bir günde, günün herhangi saatinde yapılabilir.

İkili tarama testinde cinsiyet belli olur mu?

İkili tarama testinden elde edilen sonuçların cinsiyet üzerinde hiçbir belirleyiciliği yoktur. Anneden alınan kan numunesi veya ultrason ölçümleri, gebeliğin erken dönemi olan 11. ile 14.haftaları arasında bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi vermemektedir.

İkili tarama testi kesin sonuç verir mi?

İkili test sonucundaki yanılma oranı, testi yapan hekimin uzmanlığıyla ve ultrason cihazının kalitesiyle orantılıdır. Hemen hemen hiçbir tıbbi sonuç, gelecekte olabilecekler hakkında kesin sonuç veremez. İkili tarama testi yıllardır uygulanan, güvenirliği kanıtlanmış bir prosedür olsa da yanılma payı mutlaka vardır. Test sonucunun pozitif çıkması durumunda bebekte herhangi bir sorunun olmama ihtimali olduğu gibi, negatif çıkmasıyla da bebeğin kesin olarak sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değildir. İkili tarama testinde çıkan sonucun doğruluk payını ölçmek amacıyla üçlü tarama testi, dörtlü tarama testi, koryon villüs örneklemesi veya amniyosentez gibi prosedürler de geliştirilmiştir. Eğer çıkan sonuçta şüpheli bir durum mevcut ise, hekiminiz tarafından doğruluk payı daha yüksek olan tarama testlerine yönlendirilebilirsiniz.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk