info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Hormonlu Spiral Nedir, Ne İşe Yarar?

Hormonlu Spiral Nedir, Ne İşe Yarar?
Doğum kontrolünün ve planlı gebeliğin çok önemli hale geldiği günümüzün toplumunda her birey için uygun olan bir doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Gebeliği engellemek ya da ertelemek isteyen kadınların öncelikle bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Tüm test ve tahliller yapıldıktan sonra elde edilen verilere göre kişiye en uygun olan korunma yöntemi belirlenir. Doğum kontrolü için kullanılan haplar, iğneler ya da araçların yapısı ve içeriğine göre kişide meydana getirebileceği çeşitli olumsuz etkiler mevcuttur. Bu sebeple en az yan etki ile en etkili korumayı sağlayabilecek korunma yöntemi seçilmelidir. Ülkemizde en sık kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden birisi spiraldir. Spiral; metal veya plastikten yapılan 2-3 santimetre boyunda, T şeklinde gebelik engelleyici bir araçtır. Rahim içine yerleştirilen spiral, yumurtanın rahim içine geçebilmesini, spermlerin de yumurtaya ulaşmasını ve dolayısıyla döllenmeyi engellemektedir. Olası bir döllenme durumunda da rahim içi dokusunu bozarak yumurtanın yerleşmesine olanak vermez. Aynı bu paralelde işlev gösteren hormonlu spiral ise içinde progesteron hormonu barındıran bir hazneye sahiptir. Bu haznenin içindeki progesteron hormonu rahim içine salınır, ancak progesteronlu doğum kontrol hapı ve iğnelerinde olduğu gibi diğer alanlara zararlı etki göstermez. Hormonlu spiralin avantajları nelerdir?
  1. Hormonlu spiralin gebelikten koruma etkisi yüksektir.
  2. Hormonlu spiral kullanımında adet sancıları azalır, hatta bazı kadınlarda tamamen yok olur.
  3. Bazı kadınlarda adet kanamalarının miktarı fazla olduğundan demir eksikliği görülür. Hormonlu spiral adet kanaması normalden fazla olanlarda kanama miktarını azaltır.
Hormonlu spiral kaç yıl süreyle gebelikten koruyabilir? Hormonlu spiraller, takıldıktan sonraki 5 yıl boyunca gebelikten korunmaktadırlar. Ancak bazı görüşlere göre hormonlu spiral takıldıktan 3 yıl sonrasında değiştirilmesi, yenisinin takılması daha uygun olur. Hormonlu spiralin yan etkisi var mıdır? Hormonlu spiral uzun süre koruma sağlayan diğer doğum kontrol yöntemlerine göre neredeyse yan etkisi en az olan yöntemdir. Adet kanamasının azalması ya da kesilmesi dışında bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Aslına bakılırsa bu da istenen, beklenen bir etkidir. Hatta doktorlar kanaması fazla olan kadınlara doğum kontrol yöntemi olarak hormonlu spiralleri önermektedirler. Zira fazla miktarda kanama kansızlık, demir eksikliği gibi olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Hormonlu spiral adet kanamasını tamamen kesebilir mi? Hormonlu spiral ile gebelikten korunan kadınların yaklaşık % 25’inde adet kanaması tamamen kesilebilmektedir. Bu adet kesilmesinden kast edilen durum menopoza girmek değil, sadece hormonlu spiral takılı olduğu sürece adet kanaması olmaması durumudur. Hormonlu spiral çıkarıldığında kadın yeniden normal şekilde adet görmeye devam edecektir. Hormonlu spiral takıldığında adet kanamsının tamamen kesilmesi kadının sağlığını olumsuz etkiler mi? Yumurtlama döneminde artan kadınlık hormonlarının etkisiyle rahim içi tabakası kalınlaşarak kendinin olası bir gebeliğe hazırlamaktadır. Ancak o dönem içinde döllenme gerçekleşmediyse kalınlaşan bu rahim içi dokusu dökülür, açılan damarlardan kanlar akar, bu sayede de rahim içi tabakası incelerek eski haline döner. Adet kanaması kalınlaşan rahim içi tabakasının vücut dışına atılması durumudur. Hormonlu spiral takıldığında kadının rahmine progesteron hormonu salınacağı için rahim içi dokusu zaten kalınlaşamayacak ve dolayısıyla da dökülüp kanamasına gerek kalmayacak. Bu durumda da adet kanaması olmaması her hangi bir sorun teşkil etmez, kadının sağlığını olumsuz etkilemez. Tüm bunlara ek olarak belirtmekte fayda vardır ki; hormonlu spiralin barındırdığı progesteron hormonu sadece rahim içine dağılır, vücudun başka her hangi bir alanına etki etmez. Bu sebeple de olumsuz bir etkisi görülmez. Hormonlu spiralin, normal spiralden farkları nelerdir?
  1. Hormonlu spiral, klasik spiralin koruyuculuk etkisinin yanı sıra bir de progesteron hormonu içerdiği için koruyuculuk etkisi daha fazladır.
  2. Klasik spiral kullanımında dış gebelik riski fazlayken, hormonlu spiral dış gebelik riskini azaltır.
  3. Klasik spiralin takılması kolaydır, çok fazla ağrı, acı hissedilmez. Ancak hormonlu spiral klasik spiralden daha kalın olduğundan, kadın ağrı, acı yaşayabilir. Bu sebeple de kadını uyutarak ya da sedasyonla hormonlu spiral takılması daha uygun olur.
  4. Hormonlu spiralin ücreti klasik (bakır) spirale göre daha fazladır. Zira daha yüksek koruma sağlayan, daha konforlu bir yöntemdir. Bununla birlikte klasik spiral takılırken kadını uyutmak gerekmezken hormonlu spiralde ilaç kullanılarak kadın uyutulur. Bu sebeple de ücreti daha fazladır.

Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler

Bize Yazın!
Sizi Arayalım