fbpx

Blog

Jinekoloji

Histerektomi

Histerektomi nedir?

Histerektomi, bir kadının rahmini almak için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Rahim, bir kadın hamile kaldığında bebeğin büyüdüğü noktadır. Rahim astar menstrüel kan kaynağıdır. Birçok nedenden dolayı histerektomiye ihtiyacınız olabilir. Ameliyat, bir takım kronik ağrı durumlarının yanı sıra belirli kanser türleri ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılabilir. Histerektominin derecesi ameliyatın gerekçesine bağlı olarak değişir. Çoğu durumda, tüm uterus kaldırılır. Doktor, prosedür sırasında yumurtalıkları ve fallop tüplerini de çıkarabilir. Yumurtalıklar östrojen ve diğer hormonları üreten organlardır. Fallop tüpleri, yumurtayı yumurtalıktan uterusa nakleden yapılardır. Bir histerektomi yapıldıktan sonra, menstruasyon dönemleri bırakırsınız. Ayrıca hamile kalamazsınız.

Histerektomi neden uygulanır?

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuz bir histerektomi önermektedir:

 • kronik pelvik ağrı
 • kontrol edilemeyen vajinal kanama
 • rahim, serviks veya yumurtalık kanseri
 • rahim içinde büyüyen benign tümörler olan myomlar
 • üreme organlarının ciddi bir enfeksiyonu olan pelvik inflamatuar hastalık
 • uterus rahim ağzından düştüğünde ve vajinadan dışarı çıktığı zaman ortaya çıkan rahim prolapsusu
 • rahim içi astarının uterin boşluğun dışında yetiştiği, ağrıya ve kanamanın neden olduğu bir bozukluk olan endometriozis
 • Adenomiyoz, rahim içi astarının uterus kaslarına dönüştüğü bir durumdur

Histerektomi türleri

Histerektominin nedenine bağlı olarak, bir cerrah uterusun tümünü veya bir kısmını kaldırmayı seçebilir. Hastalar ve sağlık hizmeti sunucuları bazen bu terimleri tam olarak kullanmazlar, bu nedenle serviks ve / veya yumurtalıkların çıkarılıp çıkarılmadığını açıklığa kavuşturmak önemlidir:

 • Bir supraservial veya subtotal histerektomide, bir cerrah rahim ağzının yalnızca üst kısmını kaldırarak serviksi yerinde tutar.
 • Toplam histerektomi tüm uterus ve serviksleri ortadan kaldırır.
 • Radikal bir histerektomide bir cerrah tüm uterusu, uterusun kenarındaki dokuları, serviksi ve vajinanın üst kısmını çıkarır. Radikal histerektomi genellikle sadece kanser varsa yapılır.
 • Yumurtalıklar da çıkarılabilir – bir işlem ooforektomi – veya yerinde bırakılmış olabilir. Tüpler çıkarıldığında bu işlemlere salpingectomy denir. Böylece, tüm uterus, hem tüp hem de her iki yumurtalık çıkarıldığında, tüm prosedüre bir histerektomi ve bilateral salpenjektomi-ooforektomi denir.

Histerektomi uterusun alınması ameliyatıdır. Histerektomi birçok kadının sağlık koşullarını tedavi etmek için kullanılır.

Bu koşullardan bazıları şunları içerir:

 • Uterin myomlar (histerektomi için en yaygın neden budur)
 • Endometriozis
 • Pelvik destek sorunları (uterin prolapsus gibi)
 • Anormal uterin kanamalar
 • Kronik pelvik ağrı
 • Jinekolojik kanser

Bir histerektomi sırasında hangi yapılar çıkarılır?

Çeşitli histerektomi türleri vardır:

 • Total histerektomi-rahim ağzı da dahil olmak üzere tüm uterus çıkarılır.
 • Supraservikal (aynı zamanda subtotal veya kısmi) histerektomi-Uterusun üst kısmı çıkarılır, ancak serviks yerinde bırakılır. Bu tip histerektomi ancak laparoskopik veya abdominal olarak uygulanabilir.
 • Radikal histerektomi-Bu, aynı zamanda uterus çevresindeki yapıların çıkarılmasını içeren toplam bir histerektomidir. Kanser teşhisi veya şüphesi varsa önerilebilir.

Serviks ve rahim dışındaki diğer organlar histerektomi sırasında çıkarılabilir mi?

Yumurtalıkların ve fallop tüplerinin birinden biri veya her ikisi de anormal ise (örneğin, endometriyozdan etkilenirler) çıkarılabilirler. Hem tüpler hem de yumurtalıklar çıkarılırsa bu işleme “salpingo-oofrektomi” adı verilir; fallop tüpleri çıkarılırsa salpingektomi; ve yumurtalıklar çıkarılırsa ooforektomi. Cerrahınız, yumurtalıkların ve fallop tüplerinin ameliyat zamanına kadar kaldırılacağını bilmiyor olabilir. Yumurtalık kanseri veya göğüs kanseri riski altındaki kadınlar, kanser riskini azaltmak için bu organlar sağlıklı olsalar bile her iki yumurtalık da çıkarmayı seçebilir. Buna seçmeli salpingo-ooferektomi denir.

Yumurtalıklarım menopozdan önce çıkartılırsa ne olacak?

Hemen menopoz belirtileri ve belirtileri yaşayacaksınız. Osteoporoz riski de artmış olabilir. Hormon tedavisi menopozun belirtilerini ve semptomlarını hafifletmek için verilebilir ve osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Hormon tedavisi ameliyattan hemen sonra başlatılabilir. Yüksek risk altındaysanız osteoporozu önlemek için başka ilaçlar da verilebilir.

Histerektomiye alternatifler var mı?

Bazı durumlarda, histerektomi yapılmadan önce veya yakın gelecekte hamile kalmanıza izin veren ilaçlar veya diğer işlemler denenebilir. Bazı kadınlar, ailelerini tamamlayana kadar histerektomi yapmak için beklerler. Histerektominin yanı sıra başka bir seçenek seçerseniz, daha sonra ek tedaviye ihtiyacınız olabileceğini unutmayın.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk