fbpx

Blog

Doğum

Hamileyken Yatış Pozisyonları

Gebeliğin ilk üç ayındaki yatış pozisyonları

Gebeliğin ilk 20 haftasında anne adayı nasıl rahat bir şekilde uyuyacaksa o şekilde yatması gerekmektedir. Çünkü ilk 20 hafta boyunca anne karnında ve bebeğe bir basınç oluşma durumu olmayacaktır. Ortalama olarak 8 saatlik bir uykuda kadın 35 veya 40 kez pozisyon değiştirecektir. Bu yüzden hamileliğin ilk 20 haftasında yatılacak pozisyonun bir önemi yoktur. Anne adayı hangi durumda daha rahat edecekse o şekilde yatmalıdır.

Gebeliğin 20. haftasından sonraki yatış pozisyonları

Gebeliğin 20. haftasından sonra anne adayının kütlesinde artış yaşanmaya başlar. Anne karnındaki bebek büyümeye başlar ve anne adayının karın bölgesinde de genişleme yaşanır. Bu durumda anne adayının yatış pozisyonlarına dikkat etmesi gerekebilir. Bu dönemden sonra anne adayı sol yanına doğru dizlerini kırarak bacaklarının arasına da yastık koyup yatmaya başlayabilir.

Bu pozisyonua “SOS” pozisyonu da denmektedir. Anne adayının sol tarafa yatmasının nedeni ise, vücudun sağ tarafından vena kava inferior yani vücudun en büyük toplardamarı geçmektedir. Sağ tarafa yatılması durumunda toplardamar rahime baskı yapar. Rahime yapılan baskı sonucunda kalbe giden kan miktarı da azalır. Bu durumda bebeğe giden kan miktarının azalmasına sebep olur. Ayrıca anne karnındaki bebekte sağ tarafa yatıldığında baskı altında kalabilir.  Sol tarafa yatıldığında plasentaya giden kan miktarı artar ve anne karnındaki bebeğe böylelikle daha fazla oksijen de gitmiş olur.

Hamileliğin son aylarında yatış pozisyonları

Hamileliğin son aylarına doğru sol yana yatmakta fayda vardır. Anne adayının kilosunun artacağı için sol yana yatılması taktiringinde hem bebeğe giden kan ve oksijen miktarı artacak hem de anne adayının rahmi baskılanmayacaktır. Hamileliğin son aylarında özellikle sırt üstü ve yüz üstü pozisyonlarda yatmaktan kaçınmak gereklidir.  Sırt üstü yatıldığı taktirde rahim tüm ağırlığı ile büyük kan damarlarına, sırt ve omurgaya baskılama yapar. Bu durumda anne adayında bel ağrılarına neden olabilir.

Ayrıca sırt üstü yatmak kan basıncının da düşmesine neden olarak anne adayında baş dönmesi ve halsizlik gibi şikayetleri de beraberinde getirmektedir. Hamilelikte yüz üstü yatıldığı taktirde bebek ve rahim baskı altında kalacaktır. Bu durumda bebeğin sağlığı açısından olumsuzluk teşkil eder. Bu yüzden özellikle hamileliğin son üç ayında yüz üstü ve sırt üstü yatılmaması gerekmektedir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk