fbpx

Blog

Doğum

Hamileyken İshal Olmak

Hamilelikte ishal olmak, hamilelikte yaşanabilecek en rahatsız durumların başında gelir. Nerede ne zaman başlayacağı belli olmayan ishal, 24 saatlik bir sürede üç veya daha fazla sayıda çok yumuşak veya sıvı olarak bağırsak hareketi yaşanması olarak tanımlanır.

Bunun için yapılacak ilk şey çok fazla sıvı alımıdır. Hamilelikte ishal aslında sıvı açısından önemlidir, çünkü hamile olarak zaten çok fazla sıvı, mineral ve vitamin bebeğe aktarılmaktadır. Bunun ishal ile birlikte daha da azalıyor olması sağlıksız bir durum olabilir demektir. Susuz kalmak, yani dehidrasyon ciddi bir durumdur, hatta ölümcül olabilir. Eksilen sıvıyı yeniden yerine aldığınızdan ve kaliteli sıvılarla aldığınızdan emin olmanız gerekir. İshal tehdit edici bir durum olmasa da, özellikle hamilelikte çok daha hafif geçirilmelidir.

Uzun sürmesi halinde mutlaka doktor kontrolüne girilmelidir. Bakteri ya da virüs taraması yapılmalıdır. Hamilelikte ishal yaşamak çok şaşırtıcı bir durum değildir, normal olarak karşılanabilir. İlk kez hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri aldığınızdan emin olmak için diyetinizde ani değişiklikler yapabilirsiniz. Beslenme düzeniniz ve yedikleriniz hamilelik nedeni ile değişebilir. Bu durum bağırsak sisteminiz tarafından da yadırganabilir. Bu da hamilelikte ishal yaşamanıza neden olur. Bir süre sonra vücudunuz yeni beslenme sistemine alışacak ve ishaliniz kesilecektir. Siz bu süreçte sıvı alımına çok dikkat edin.

Hamilelikte ishal yaşanmasının bir başka nedeni de, bazı hamilelerin belirli gıdalara aşırı duyarlı hale gelmeleridir. Bunlar aslında daha önce yediğiniz ve size hiç dokunmayan yiyecekler olabilir, ancak hamile iken onlara karşı aşırı duyarlılık yaşıyor olabilirsiniz. Bu da sindirim ve boşaltım sisteminde değişiklik yaratabilir. Zamanla geçmesi beklenir. Uzun süre devam ederse toleransınız açısından değerlendirilmelidir. Hamilelikte ishalin başka bir nedeni de vücutta hamilelikle birlikte yaşanan hormonal değişimlerdir. Hamilelikte hormonlardaki değişim, sindirim sürecinizin yavaşlamasına ve de dolaylı şekilde ishale neden olabilir. Hamilelikte ishal yaşıyorsanız, aynı zamanda bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan da kaynaklanıyor olabilir. Bunun belirlenmesi için de doktorunuzla görüşmelisiniz. hamilelikte ishal
Hamilelikte üçüncü trimesterde ishal durumu yaşanması

Hamilelikte üçüncü üç aylık dönem, yani üçüncü trimesterde yaşanan ishal de çok sık görülebilen bir durumdur. Özellikle doğum zamanı yaklaştıkça bu durum artabilir de. Bu bir doğum alarmı değildir, ancak çok ıkınmadan tuvalette kalınmalıdır. Eğer kısa bir sürede bağırsak sistemi düzelmemişse, mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hamileyken ishale ne iyi gelir?

Hamilelikte ishal durumu normal şartlar altında birkaç gün içinde kendi kendine düzelir. İshal ile ilgili temelde dikkat edilmesi gereken durum ise ishal başladığı zaman normalde alınan sıvı miktarından daha bol şekilde sıvı alımıdır. Eksilen sıvı miktarını eniden arttırmak ve vücudunuzun kaybettiği elektrolitleri yerine koyabilmek için bol su, meyve suyu ve et suyu ile beslenmenize destek olun. Fazladan içilecek su, kaybolan sıvı oranını yerine koymaya yardımcı olacak; meyve suyu ise potasyum seviyenizi takviye etmeye destek olacaktır.

Et suyu ise, vücudunuzdaki sodyum eksiğinizi tamamlayacaktır. Sıvı alımınızda da kaliteli sıvı almaya özen gösterin. Kahve, çay gibi içecekleri sıvı yerine koymayın. Paketli ve işlenmiş içeceklerden, gazlı içeceklerden uzak durun. İshal durumunuz kendi kendine kısa bir sürede bitmezse, doktorunuzla hemen görüşmeniz önemlidir. Hamilelikte ishal, bakteri veya parazitlerden kaynaklanıyorsa, uygun şartlarda bir antibiyotik tedavisi gerekebilir. Kesinlikle kulaktan dolma ilaçlar kullanmayın ve antibiyotik tedavisine kendiniz başlamayın. Bu hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Hamilelikte ilaç kullanımı minimuma indirilmektedir ve doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk