fbpx

Blog

Doğum

Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

Hamilelik dönemi, kadın hayatını tamamıyla etkileyen oldukça önemli ve anne adayı için farklı bir süreçtir. Hamilelik dönemi boyunca anne adayı yalnızca fiziksel olarak değişim yaşamaz, psikolojik olarak da birtakım değişiklikler içerisine girer.

Cinsellik, özellikle evli çiftler için elbette ki önemlidir. Ancak hamilelik döneminde cinsellik sekteye uğrayabilir. Gebelik ve cinsel hayat hakkında yanlış bilinenler ve hamileliğinin ilk ayları anne adaylarının bu sürece uyum sağlama, alışma haftalarında olduğu için cinselliğe karşı soğukluk oluşabilir.

Cinsellik doğuştan gelen bir dürtüdür. Ve bu dürtünün amacı, soyu devam ettirmektir. Hamile olduğu fark etmesiyle anne adaylarında, annelelik dürtüsü her şeyden baskın olmaya başlar. Özellikle de ilk defa hamile kalan anne adayları, en ufak müdahalenin bile bebeğe zarar vereceğini düşünerek koruma dürtüsüne girerler. Bu sebeple de cinselliğe mesafeli dururlar.

Ancak, sağlıklı devam eden bir hamilelikte cinsel ilişkide bulunmanın herhangi bir sakınca olmaz.

Toplum arasında yaygın olarak; cinsel ilişkide bulunmanın bebekte sakatlık ya da ölüme yol açacağı veya düşüklere sebep olacağı fikri vardır. Ancak bu düşüncelerin kesinliği ya da kanıtlanmışlığı kesinlikle yoktur.

Hamilelik haftaları ilerledikçe anne adayı duruma alışmaya başlar. Fiziksel ve hormonal değişikliklere uyum gösterir ve ilk zamanlardaki korkuları bertaraf eder. Bu sebeple cinsel istek geri gelir.  Fakat hamilelik geliştikçe rahim iyice büyür ve bu sebeple cinsel ilişki teknik olarak güçleşir. Bundan dolayı da hamileliğin son dönemlerinde anne adayları yeniden cinselliğe karşı soğuyabilir.

Her şeyin sağlıklı olarak devam ettiği gebeliklerde son dört haftaya kadar cinsel ilişkinin yasaklanması gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu dört haftalık dönemde baba adayının ejekulasyon sıvısı içinde olan  ve “prostaglandin” ismi verilen maddeler, rahim kasılmalarını başlatabilir ve erken doğuma sebep olabilir. Bu sebeple son dört hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Tekrarlayan düşükler yaşayan ya da erken doğum yapmış kadınlarda, orgazm sebepli gebelik kayıpları yaşanabileceği için ilk üç ay ilişkide bulunulması yasaklanabilir.

Gebelik süresince, gebeliğin herhangi bir haftasında yaşanan vajinal kanama durumlarında, düşük ya da erken doğum riskleri olan kadınlarda cinsel ilişki kesinlikle yasaklanır.

Erkekte ya da kadında saptanmış “genital enfeksiyon” mevcudiyeti var ise, bu sorunlar tam iyileştirilinceye kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

“Plasenta previa (plasentanın önde gelmesi)” gibi hamilelik döneminde riskli durumu olanlarda da kanamayı başlatma ihtimali sebebi ile ilişkide bulunulmamalıdır.

Hamile olan anne adayı, psikolojik olarak bebeğe bir zarar gelebileceğinden dolayı cinsle ilişkiden kaçınıyorsa, eşi bu durumu anlayışla karşılamalıdır.

Hamilelik süresince cinsel ilişkide bulunmak yanlış mıdır?

Erken doğum ya da düşük (abort) riski mevcut değilse, plasenta normal yerinde ise, çiftlerde genital enfeksiyon mevcut değil ise, hamileliğin son ayına kadar cinsel ilişkide bulunmakta bir sakınca olmaz.

Fakat cinsel ilişki ardından karın ve kasık ağrısı ya da kanama sorunu olan anne adayları, ilişkiden kaçınmalıdır. Şayet hamile kadın, cinsel ilişki açısından riskli grupta olup olmadığını bilmiyorsa, doktoruyla bunu konuşmalıdır.

Cinsel ilişki hamileliğin düşükle sonuçlanmasına sebep olur mu?

Toplum içerisinde pek çok insan hamileliğin özellikle ilk üç ayında yaşanılan cinsel ilişkinin düşüklere sebep olacağını düşünür.  Ancak bu dönemde gerçekleşen düşükler, cinsel ilişkiyle bağlantılı olarak değil, rahim içinde gelişmekte olan bebekteki genetik bozukluklarla alakalıdır.

Orgazm, erken doğuma yol açar mı?

Orgazm, rahmin kasılmalarına yol açabilir. Ancak yapılan çalışmaların çoğuna göre, normal bir hamilelikte cinsel ilişki olsun ya da olmasın orgazmın, doğumun başlamasına ya da erken doğuma yol açmayacağı bildirilmiştir.

Şayet önceden prematüre yani erken doğum yapıldıysa, meme uçlarının uyarılması doğum ağrılarının başlamasına yol açabilir.

Cinsel ilişkinin bebek için zararı var mıdır?

Cinsel ilişkinin bebek için herhangi bir zararı yoktur.  İlişki sırasında hiçbir şekilde bebeğe temas edilen bir durum yoktur. Çünkü bebek, rahim kasları, amniyon sıvı ve kesesi tarafından oldukça koruma halindedir.

Hamilelik süresince cinsel ilişkiden mutlaka uzak durulması gereken bir dönem var mıdır?

  • Hamileliğin son haftalarında cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
  • Gebeliğin herhangi bir döneminde;
  • Vajinal kanama
  • Amniyon suyunun gelmesi
  • Servikal yetmezlik
  • Erken doğum ve düşük risklerinin mevcudiyeti ya da önceki hamileliklerde bu sorunları yaşamış olanlar
  • Plasenta previa gibi durumlar meydana gelirse, doğum uzmanı büyük bir ihtimalle cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini söyleyecektir.
  • Şayet hamile kadında daha önceden yaşanmış düşük ya da erken doğum öyküsü mevcutsa yine cinsel ilişki yasaklanabilir.

Gebelikte cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalıdır?

Hamile olsun ya da olmasın, yeni ya da birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye rağmen bütün kadınlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için mutlaka prezervatif kullanmalıdır.

Cinsel yolla geçen hastalıklar sebebiyle, hamile kadınlar bebeğe zarar verebilecek enfeksiyonlara açık hale gelir ve erken doğum yapma riskini alırlar.  Hepatit B, Hepatit C, HIV (AIDS) ve Herpes mikroorganizmaları cinsel ilişki ile bulaşan ve doğum yoluyla bebeğe aktarılabilen enfeksiyon etkeni ajanlardır.

Kadının cinsel isteği hamilelikten nasıl etkilenir?

Hamileliğin ilk üç ay, ikinci üç ay ve son üç ay olmak üzere üç ayrı dönemi mevcuttur. Her dönemin özellikleri farklı olmaktadır. Bu sebeple bu dönemde cinsel isteklerde farklılık olur.

Hamileliğe alışma süreci olan ilk üç ay, cinsel istekte genel olarak bir azalma meydana gelebilir ve bu durum adayların cinsel hayatını kötü etkileyebilir. Bu süreçte değişen hormon dengeleri, bitkinlik, halsizlik, bulantı ve kusmalar ile kadın kendini çirkin hissedebilir. Bu sebeple de cinsel hayat sekteye uğrayabilir.

İkinci üç aya girilince ise, cinsel istek normale dönebilir. Göğüslere ve cinsel organlara kan akışı artar bu sebeple de cinsel dürtüler eskisi gibi olabilir.

Son üç aylık döneme girildiğinde ise hamileler çoğunlukla cinsel arzularının yeniden azaldığını fark edebilirler. Artık karın iyice büyüdüğü için cinsel ilişkide bulunmak güçleşebilir.  Bunun dışında yorgunluk, sırt-bel-karın ağrıları, artan vajinal akıntı ve mantar enfeksiyonları, vajendeki ödemlenme gibi sebeplerle ilişki sırasında ağrı ve acı duyulabilir. Bu sebeple kadın, ilişkiden kaçınır.

Neden hamilelikte cinsellik konusunda konuşulmaktan çekinilir?

Genellikle hastalar doktorlarına bu konuda danışmaktan çekince duyarlar.   Bu nedenle de çift, dışardan duyduklarıyla hareket ederek cinsel ilişkiye girmeyebilir. Ancak bu gibi konuların bir uzmanla konuşulup, öğrenilmesi gerekir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)