fbpx

Blog

Doğum

hamileyken adet olunur mu?

Gebelik boyunca bazı kadınlarda belirli kanamalar görülebilir. Anne adayı bu kanamaları normal adet kanaması olarak da zannedebilir. Bu tür kanamalara aslında bir adet kanaması değil üstüne adet görmek olarak adlandırılmaktadır. Çünkü gebe kalmş bir kadın HCG hormonu üretmeye başlar ve adet kanamaları kesilir. Kadının gördüğü kanamalar adet kanamaları değildir. Bu tip kanamaların birden çok nedeni olabilir.

Hamilelikte üstüne adet görmek

Üstüne adet görmek gebe olan kadınlarda çeşitli nedenlerden dolayı görülen ve çok az miktarda gelen kanamalardır. Bazı durumlarda kadınlar bu kanamayı normal adet kanaması ile karıştırabilmektedirler. Ancak adet kanamaları daha fazla miktarda olur ve pıhtı pıhtıdır. Üstüne adet de görülen kan miktarı çok azdır (damla miktarı) ve pembemsi bir renktedir. Kadının ayrıca kesin gebelik teşhisinin konmssından sonra görülen her kanamada mutlaka kadın doğum uzmanına gitmesi gerekmektedir.

Hamilelikte adet sanılan kanamaların nedenleri

  • Yerleşme kanaması

Gebelik döneminde döllenmiş yumurta rahim içinde yerleşmek için kendine yer arar. Döllenmiş yumurta yani ceninin bu yerleşmesi esnasında rahimdeki bazı damarlar sıkışarak kanamaya neden olabilir. Yerleşme kanaması az miktardadır ve pembemsi bir renktedir. Genellikle bu kanama yumurtalamadan 10 gün sonra yaşanabilmektedir. Bu yüzden yerleşme kanamasını kadınlar adet kanamaları ile karıştırabilmektedirler. Ancak dikkatli olan kadınlar bu kanamanın normal bir adet kanaması olmadığını hemen anlayabilirler. Çünkü normal bir adet kanamasındaki kan miktarı daha fazladır ve kan rengi kırmızı renktedir. Yerleşme kanaması çok az miktardadır ve kırmızı renkte değildir. Bir ya da en fazla iki gün sürmektedir. Bu tip durumlarda eğer ki kadının gebelik beklentisi de varsa olası bir gebelik durumundan şüphelenilerek hemen gebelik testinin yapılmasında fayda vardır.

  • Dış gebelik

Dış gebeliğin en büyük belirtilerinden birisi de kanama ve kanamaya bağlı olarak karın ağrısının yaşanmasıdır. Dış gebelikte görülen kanama adet kanamasına benzeyebilmektedir. Ancak kadının fizyolojisi normal bir adet döneminden daha çok etkilenmektedir. Dış gebelik kanamalarına bağlı olarak kadın baş dönmesi, omuz ağrısı, şiddetli karın ağrısı gibi şikayetleri de beraberinde yaşar. Bu gibi bir durum karşısında da mutlaka uzman kadın doğum doktoruna gitmekte yarar vardır.

  • Düşük

Düşük, gebelikte yüzde 20 oranında bir ihtimaldir. Kanama veya lekelenme gebelikte kadının düşük yaptığının gir göstergesi olabilir. Düşük genellikle hafif bir kanama ile başlar. Ancak bir süre sonra kanama şiddetlenir ve bu durum kadının hemen dikkatini çeker. Hamilelik süresince görülen her kanama da mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)