fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte Şeker Yüklemesi

Hamilelik esnasında karşılaşma riski yüksek olan problemlerden biri de gestasyonel diyabet, yani hamilelik şekeridir. Hamilelikten önce şeker hastalığına dair hiçbir bulgu olmasa dahi, hamilelik esnasında diyabet görülebilmektedir. Gestasyonel diyabet, genel özelliği itibariyle doğumun sonlanmasıyla birlikte tedavi gerektirmeden yok olabilir. Ancak hamilelik süreci içerisinde anne ve bebek sağlığı üzerinde ciddi zarar verebilme ihtimaline karşı önlem alınmalıdır. Hamile bir kadında gestasyonel diyabetin varlığını saptamak için kullanılan test glikoz yükleme testi, halk arasında şeker yüklemesi adı ile bilinmektedir.

Gestasyonel diyabet nedir?

Gestasyonel diyabet, yalnızca hamilelik sırasında ortaya çıkan diyabet türüdür. Diyabet, bilindiği üzere kan şekeri seviyelerinin kontrolsüzce yükseldiği bir hastalıktır. Yüksek kan şekeri seviyeleri, anneye ve anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Hamile kadınların yaklaşık olarak %10’unda gestasyonel diyabet vardır. Hamilelik sırasında vücutta birçok değişiklik meydana gelir. Bunların çoğunun nedeni, dalgalanan hormon seviyeleridir. Bebeği annenin rahim iç duvarına bağlayan plasenta, çeşitli hormonlar üretir ve bu hormonlar bazı durumlarda vücudun insülininin düzgün çalışmasını zorlaştırabilir. İnsülin direnciyle başa çıkmak için yeterli insülin üretemeyen kadınlarda kan şekeri seviyeleri yükselmeye başlar.

Şeker yüklemesi neden yapılır?

Şeker yüklemesi, hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek gestasyonel diyabeti teşhis etmek için kullanılan bir kan testidir. Test, vücudun normal kan şekeri seviyesini koruma yeteneğini ölçer. Gestasyonel diyabet herhangi bir belirti göstermeyebileceği için, tüm gebe kadınların hamileliğin 24. ve 28. haftaları arasında şeker yüklemesi ile kontrol edilmesi gerekir. Özellikle ailesinde diyabetli bireyler olan, hamilelikten önce diyabet sorunu bulunan, yüksek tansiyonu olanlar, aşırı kilolu olan kadınlar için risk daha büyüktür. 

Şeker yüklemesi aç karnına mı yapılır?

Şeker yüklemesi testi esnasında öncelikle gebeden kan numunesi alınır ve daha sonra glikoz içeren sıvının içilmesi istenir. Yaklaşık olarak 1 saat sonra tekrar kan alınıp, vücudun şekere olan tepkisi gözlemlenir. Şeker yüklemesi testi aç veya tok karnına yapılabilir, bunun için herhangi bir kısıtlama yoktur. Eğer aç karnına gidiliyorsa, içilen sıvının bir miktar mide bulantısı yapabilir.

Şeker yüklemesi normal değerleri ne olmalıdır?

Şekerli sıvı içildikten sonra, alınan kan numunesine göre çıkan sonuç 140 ve üzeriyse gestasyonel gebelik riskinin mevcut olduğu söylenebilir. Bu sonucu doğrulamak amacıyla oral glikoz tolerans testi adı verilen bir tetkik yapılmalıdır. Bu test öncesinde özel diyet programı uygulanmalı, test öncesi 12 saat aç kalınmalı ve test esnasında 100 gram şeker içeren bir sıvı tüketilmelidir. Biri aç karnına, diğer üç tanesi ise sıvının içilmesinden sonraki belirli aralıkla alınan toplam 4 kan numunesindeki sonuca göre gestasyonel diyabet teşhisi kesinleşmiş olacaktır.

Şeker yüklemesi zararlı mıdır?

Şeker yüklemesi testi esnasında vücuda 50 gram glikoz içeren bir sıvı aktarılır. Bu sıvıdaki şeker oranı anne veya bebek üzerinde hiçbir tehlikeli duruma neden olacak kadar yüksek değildir. Şeker yükleme testinin diyabete yol açtığı, bebeğin şeker hastası olmasına sebebiyet verdiği iddiaları yanlıştır.

Hamilelikte şeker yüklemesi yapılmazsa ne olur?

Şeker yüklemesi testini yaptırmayan bir gebe, gestasyonel diyabetin getirebileceği tüm risklere karşı açık olacaktır. Gestasyonel diyabetin tedavi edilememesi durumunda meydana gelebilecek problemlerden bazıları şunlardır:

  • Erken doğum,
  • Artan ölü doğum oranları,
  • Gebelik zehirlenmesi,
  • Bebeğin normalden daha iri veya aşırı küçük olması,
  • Anne adayında sık sık yaşanan vajinal enfeksiyonlar,
  • Tansiyonun yükselmesi,
  • Sezaryen zorunluluğu,
  • Annede ve bebekte kalıcı şeker hastalığı gibi riskler mevcuttur.

Gebelik şekeri olan kişiler tedavi olabilir mi?

Şeker yüklemesi sonucu çok yüksek seviyede olmayan kişiler özel diyet programlarıyla ve yaşam tarzı değişiklikleriyle kan şekerinin yükselmesini önleyebilirler. Ancak üst sınırın çok fazla üzerinde bulunan kişilerin sık sık kontrol edilmeleri ve gerekiyorsa insülin ilaçları kullanmaları gerekebilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk