fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte Röntgen

Hamileliğin ilk haftalarında zararlı maddelere maruz kalma – çoğu kez hamile kaldığını bir kadın fark etmeden önce – insan embriyolarına risk oluşturabilir. Yüksek radyasyon dozu zararlı olabilir, ancak vakaların çoğunda bir röntgen sırasında radyasyona maruz kalma miktarı, bir gebeliği etkilemek veya gelişen embriyoya zarar vermek için yeterli değildir. Hamileliğinizin ilk dört haftasında röntgen filmi çektirdiyseniz doktorunuzla konuşun.

X-Işını Pozlama ve Miktarları

Bebeğiniz x-ışını geçirdiğinizde radyasyona maruz kalır ancak radyasyona maruziyeti ölçmek için kullanılan radyasyon dozları 5 rad radardan düşüktür – gelişmekte olan bir fetusa herhangi bir kısa süreli zarar verme nedeni bilinmemektedir. Konvansiyonel röntgenler genellikle gelişmekte olan bir bebeği bu seviyeden daha az radyasyona maruz bırakır. Örneğin, bir abdominal röntgen ışını tipik olarak bir fötusu ortalama 0.29 rad’a maruz bırakır ve pelvik bir x ışınından ortalama maruz kalma 0.34 rad’dir.

Gebelikte röntgen ışınları ve bebek için zararları

5 rad’ın altında veya daha düşük dozlarda hamileliğinizi kaybetme riski artmaz. 5 ila 50 rad radyasyon dozu, Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezleri’ne göre, embriyonun ölüm riskini biraz arttırmış veya embriyonun uterusa implantasyonunda başarısızlığa neden olmuştur.

  • Gelişimsel etkiler

Bir embriyodaki başlıca malformasyonlar, tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 3’ünde spontan olarak radyasyona maruz kalma veya radyasyona maruz kalmadan ortaya çıkar. CDC’ye göre doğuştan malformasyonlar veya doğum kusurları riski, hamile bir kadın 10 ila 20 rad’a maruz bırakılmadıkça artmaz.

  • Olası uzun süreli etkiler

Çok erken gebelikte röntgen pozlaması, fetal büyümenin azalmasına neden olabilir, ancak yalnızca fetus 5 ila 50 rad veya daha fazla maruz kalırsa CDC bildirir. X-ışınları bebeğiniz için çocukluk kanseri riski biraz artabilir. CDC, anneleri gebelik sırasında herhangi bir röntgen filmi çekilmeyen çocukların yüzde 0,3’ünün çocukluk kanseri geliştiğini belirtiyor.

Annelerinin hamileliği sırasında 5 rad’a kadar maruz kalan çocuklar, çocukluk kanseri riski biraz artarken, yüzde 0.3 ila 1’dir. Bununla birlikte, 5 rad’lık bir fetüsün çoğu x-ışını ile maruz kaldığı dozdan çok daha yüksek olduğunu aklınızda bulundurun. Hamilelik ve radyasyona maruz kalma ile ilgili endişelerinizi doktorunuzla tartışın.

Hamileyken x-ışınlarına maruz kalmak güvenli midir?

Çalışmalar çelişkili olmuştur ve bu nedenle, x-ışınları ancak faydaların risklerden daha ağır olduğu durumlarda yapılmalıdır. Röntgen ışınları, sağlık uzmanınıza sayısız tıbbi durum hakkında önemli ve hatta hayat kurtaran bilgiler verebilir. Birçok şey gibi, x-ışınları da faydalar kadar riskler de gösterebilir. Tüm x-ışınları aynı değildir, ancak çoğu rahmine ve gelişmekte olan fetusa az miktarda maruz kalmaktadır.

Diş röntgen filmi ile dişler dışında vücudun herhangi bir bölgesine kolayca maruz kalmazsınız. Kollardaki, bacaklardaki veya göğüsteki röntgen muayeneleri üreme organlarınızı direkt kirişe maruz bırakmaz. Bununla birlikte karın, mide, pelvis, bel ve böbrekler gibi torso röntgenleri rahim için daha fazla maruz kalma şansına sahiptir. Bir röntgen filmine ihtiyacınız olursa, sağlık kuruluşunuza hamile olduğunuzu bildirmek önemlidir.

Bebeğim için yan etkileri olabilir mi?

Gelişmekte olan bir embriyo veya fetusta olumsuz etkilere neden olacak kadar basit bir radyasyon dozu olmayan tek bir tanısal röntgen filmi bulunmamaktadır. Bazı yaygın tanı yöntemleri arasında diş, göğüs, BT taraması (göğüs kafesi / göğüs) ve abdominal görüntü vardır.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk