Hamilelikte Miyom Düşük Yapmasına Sebep Olur mu? -

Blog

Hafta Hafta Gebelik Tüp Bebek

Hamilelikte Miyom Düşük Yapmasına Sebep Olur mu?

Hamilelikte Miyom Düşük Yapmasına Sebep Olur mu?

Hamilelikte Miyom Düşük Yapmasına Sebep Olur mu?

Kadınlarda yaygın olarak görülen miyomlar, gebelik döneminde de ortaya çıkabilir. Peki hamilelikte miyom düşük yapmasına sebep olur mu? Miyomlar bu dönemde de büyüme gösterdiklerinde, gebeliğin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Doğum kanalının tıkanmasına ve doğumun sezaryenle yapılmasına yol açabilir.

Anne adaylarının yaklaşık %5’inde etkili olabilen miyomların büyük bir bölümü gebelikte fazla etkili olmaz. Fakat boyutları büyük olan miyomlar, bazı sorunlara neden olabilir. Bunların başında düşük olasılığı, erken dönemde gebelik kanaması olması, erken doğum tehdidi oluşturması, suyun erken gelmesi ve kanamaların olması gibi sorunlar gelir.

Miyom Nedir, Neden Olur?

Günümüzde en sık rastlanan kadın hastalıklarından biri olan miyomlar, rahmin kas tabakasından kaynaklanan selim tümörlerdir. Ergenlik, genç erişkinlik döneminde nadiren ortaya çıkar; 30 ila 40 yaş arasında ki kadınlarda daha çok görülmektedir. Büyük bir kısmı hastalarda herhangi bir bulgu ve şikayete sebep olmaz. Ancak bir kısmı anormal kanamalar, rahatsız edecek derecede ağrılı ve kanamalı regl dönemleri, sırt ağrılı ve ağrılı cinsel birleşme gibi bir takım belirtileri olur. Peki, hamilelikle miyom ilgili midir? Ya da ne kadar ilgilidir? İşte yanıtı!

Hamilelikle Miyom İlgili Midir?

Anne adaylarında olan miyomların %30’u gebelik döneminde büyür. Bu daha çok gebeliğin ilk 10 haftasında meydana gelir. Miyomların gebeliğin oluşmasına engel olması nadir görülen bir durumdur. Rahmin dış duvarı ve kas duvarında yerleşmiş olan miyomlarda ise, bu olasılık bulunmamaktadır. Hamilelikle miyomun ilgili olduğunu söylemek mümkündür. Gebelik döneminde miyomların büyüme gösterdiği bilinmektedir. Fakat bazı çalışmalarda miyomların bir kısmının büyüdüğü, bir kısmının aynı şekilde küçüldüğü de bilinmektedir.

Gebelik sırasında boyutları büyük olmayan miyomlar, belirgin bir zarara neden olmaz. Fakat büyük olanlar bebeğin başının doğum kanalına engel olacak şekilde lokalizasyonda bulunabilir. Bazı yerleşimde ki miyomlar gebelikte düşük ve erken doğum riskini artıracak etkiler yapabilir. Ayrıca doğumdan sonra kanama riskini arttıran etki gösterebilir. Bütün bu bilgiler ışığında miyomlar hamilelik sürecine etki edebilmektedir. Bundan dolayı da bu tarz sorunların tedavisi yapılmalıdır.

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)