+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Hamilelikte IMSI Yöntemi Nedir? 

Hamilelikte IMSI Yöntemi Nedir? 

Hamilelikte IMSI Yöntemi Nedir? 

IMSI yönteminin açılımı Yüksek Mikroskobik Büyütmeyle Seçilmiş Sperm Mikroeenjeksiyonudur. Bu yöntem ile amaçlanan yumurtayı döllemek için en kaliteli spermi seçmektir. Tüp bebek süreci ne kadar az hayal kırıklığı ile atlatılır ve sorunsuz bir biçimce başarılı hamilelik elde edilirse psikoloji sağlam kalır. Çiftlerin tedaviye umutsuz başlamamalıdır çünkü artık tüp bebekte başarı olma oranları artmıştır ve hamilelikte IMSI yöntemi gibi pek çok yöntemle yüksek döllenme oranları elde edilmeye çalışılmaktadır. Kaliteli sperm seçimi embriyonun gelişimini de olumlu yönde etkileyerek hastanın gebelik ihtimalini artıracaktır. 

Kaliteli Sperm Seçimi Nasıl Yapılır

Günümüzde teknoloji öyle ilerlemiş durumda ki artık kullanılan mikroskoplar da ihtiyacı tamamen karşılar nitelikte. Spermi 400 kat büyüterek seçilmesinde yardımcı mikroskoplar bu işlemler için özel olarak kullanılır. IMSI yöntemi ile spermler özel bir mercek ve bilgisayar programı kullanılarak 6000 – 8000 kat büyütülerek incelenir. Yumurtayı dölleme yeteneği en fazla olan sperm seçilerek işlem başlar. Bu konunun uzmanları spermdeki bazı değişiklikleri gözlemleyerek elde ettikleri bulguları değerlendirir. Spermlerin baş kısmında olan değişiklikler ile sperm kalitesi belirlenebilir. IMSI tekniği ile amaçlanan ve çiftlere tüp bebekte avantaj sağlayan durumlar şu şekildedir. 

  • IMSI mikroskobu sayesinde spermler ayrıntılı incelenir ve en sağlıklı spermler yumurtayı döllemek için seçilir.
  • Yumurta dölleme oranını artıran IMSI tekniği hamilelik başarısını artırır bu da çiftlerin duruma daha pozitif yaklaşmasını sağlar.
  • IMSI tekniği ile elde edilen gebeliklerde düşük riski oldukça azdır.
  • Spermin kalitesi genetik bozuklukları etkiler. Kaliteli sperm seçimi ile genetik bozuklukların da az görüldüğü tespit edilmiştir.
  • Sperm sayısı ve kalitesi düşük olan hastalarda tüp bebek tedavisi daha uzun ve yorucu sürebiliyor fakat IMSI yöntemi sayesinde başarı şansı artıyor ve süreç kısalabiliyor.

IMSI yöntemi genellikle 35 yaşını geçmiş erkeklerde tercih edilmektedir. Kaliteli yumurta elde edildiği halde kaliteli embriyo elde edilememesi durumunda IMSI’ya başvurulabiliyor. Defalarca tüp bebek tedavisi gören çiftler için de IMSI yönteminin uygulanması hamilelikte başarıya giden yolda atılmış bir adım olabiliyor. IMSI ile kaliteli spermlerin belirlenebilmesi önemli bir ilerleyiştir. Daha önce tüp bebek tedavilerinde düşük yapmış olan anne adayının tekrar böyle bir sorunla karşı karşıya kalma ihtimalini düşürmek için de IMSI tekniğini doktorlar önerebiliyor. 


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler