fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu

Gebelik, kadının vücudunda çok sayıda değişikliğe neden olur. Hormonal ve mekanik değişiklikler üriner staz ve vezikoüreteral reflü riskini yani hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırmaktadır. Bu değişiklikler, halihazırda kısa bir üretra (dişilerde yaklaşık 3-4 cm) ve şişmiş gebe karnına bağlı hijyen ile ilgili zorluklarla birlikte gebelerde üriner sistem enfeksiyonlarının sıklığını artırmaktadır.

Aslında, idrar yolu enfesksiyonları gebelik süresince en yaygın bakteri enfeksiyonları arasındadır. Oral antibiyotikler, asemptomatik bakteriüri ve sistit için tercih edilen tedavi yöntemidir. Piyelonefritin standart tedavisi hastaneye yatış ve intravenöz antibiyotiklerdir. Bazı durumlarda antibiyotik profilaksisi endikedir. Atıkları ve ekstra suyu vücuttan uzaklaştıran üriner sistem, idrarın üretildiği iki böbrekten oluşur; İdrarınızı mesaneye taşıyan iki üreter; Idrar toplamak ve saklamakla görevlidir.

Bununla beraber idrarı vücudunuzdan dışarı gönderen de üretrana. Bazı durumlarda, cildinizdeki ve diğer bölgelerdeki normal bakteri, ait olmadığı alanlara girer ve idrar yolu bunlardan biridir. Çoğu idrar yolu enfeksiyonu, mesanede (akut sistit ya da mesane enfeksiyonu olarak adlandırılır) meydana gelmesine karşın, üretra içerisinde (üretrit olarak da bilinir) meydana gelebilir. Daha ciddi vakalarda, böbreklere kadar (akut pyelonefrit veya böbrek enfeksiyonu) yol açabilirler.

Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu neden olur?

Hamilelik sırasında çeşitli faktörler bir idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir; bunlara aşağıdakiler dahildir:

Vücuttaki değişiklikler:

Tüm kadınlar idrar yolu enfeksiyonu için risk altındadır (erkeklerinkinden daha fazladır çünkü başlayanlar için uretranız daha kısa, bakterilerin mesaneye girmesini kolaylaştırır). Ancak hamile kadınlar daha da fazla eğilimli olabilir: Hormonlardaki değişiklikler, bakterilere üriner sistemden çıkıp bir enfeksiyona neden olabilecek daha kolay bir fırsat verebilir. Büyüyen uterusunuz da mesanenizi daha da zorlar ve bu da idrarı tamamen boşaltmayı zorlaştırır.

Bağırsaklardan gelen bakteri:

Ürtiker nedenli bakteriler çeşitli yerlerden gelebilir. Bağırsaktan ortak bir bakteri istilacı E. coli gelir. Üretra rektumun yakınında bulunduğu için, bu bakteri üretra kadar taşınabilir. Tuvaleti her kullanışınızda, önden arkaya (ön yerine) silinmesi, bakterileri bu alandan uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

Cinsel ilişki:

Hamilelik sırasında seks mükemmel sağlıklı (doktorunuz aksini söylemediği sürece) – ancak bir dezavantajı var: Cinsel ilişki sırasında vajinanın yakınındaki bakteriler idrar yoluna itilebileceğinden, idrar yolu enfeksiyonuna yol açma potansiyeline sahiptir. Romantik olmayabilir, ancak bakterileri taşımak için cinsel ilişki öncesi ve sonrası idrar yapmak önemlidir.

B grubu streptokok:

Genellikle barsak yolunda taşınan bu tür bakteri, gebelik sırasında idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Hamileliğin sonlarında, doktorunuz sizi bu enfeksiyon için test edecek ve gerekirse antibiyotiklerle tedavi edecektir. Daha az önlenebilir risk faktörleri de vardır. Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, bir enfeksiyon belirtileri için yakından izlenebilmeniz için bunları doktorunuzla görüşün.

 • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçmişi
 • Anne adayının diyabet olması
 • Orak hücre hastalığı
 • Böbrek hastalığı
 • Önceki idrar yolu ameliyatı

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri:

 • İdrar sırasında yanma hissi
 • İdrar yapmak için tuvalete sık sık gitmek
 • İdrar çıkarılan miktar idrarda iken yoğun idrara çıkma iddiası
 • Kanlı veya kötü kokulu idrar
 • Düşük dereceli ateş
 • Alt karın ağrısı veya rahatsızlık
 • Bir tarafta üst karın ile sırt veya sırt arasında oluşan ağrı; Bu, hemen tedavi edilmesi gereken bir böbrek enfeksiyonuna işaret edebilir
 • Böbrek enfeksiyonu bulguları olabilen, mide bulantısı ve kusma

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

Teşhis koymanın standart yolu (gebelik sırasında veya başka şekillerde) bir idrar kültürüdür.  Bir idrar yolu enfeksiyonu teşhisi aldığınızda, doktorunuz bakterileri atmak için yedi ila 14 günlük gebelik güvenli bir antibiyotik sağlayacaktır. Tedavi süresince kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanıza ve bol miktarda su içmeye başlamanız halinde bile kısa sürede tedavi edilmesi mümkündür.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk