fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte İdrar Kaçırma

Hamilelik döneminde idrar kaçırma, yaygın olarak görülen ürolojik bir problemdir. Genelde sık sık idrara çıkma ihtiyacı, tuvalete yetişememe ve öksürme hapşırma gibi reflekslerde idrar kaçıma şeklinde görülür. Çoğu anne adayının yaşadığı durum olsa da, idrar kaçırma sorunu ile doktora başvuran ve şikâyetlerini dile getirenlerin sayısı oldukça azdır. Ancak idrar kaçırma utanılmaması gereken sağlık sorunudur ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. 

Hamilelik döneminde mesane kontrolünün sağlanamamasından dolayı çoğu anne adayında idrar kaçırma sorunu görülebilmektedir. Bazı anne adayında hafif ve seyrek olabilirken, kimileri için hayat standartlarını oldukça düşüren bir rahatsızlık haline gelebilir. Hamilelik nedeniyle basıya uğrayan mesanenin göstermiş olduğu bu davranış hamilelik döneminden sonra sona ererken, doğumdan sonra da devam edebilmektedir.

Hamilelikte idrar kaçırma nedenleri nelerdir?

İdrar kaçırma sorununa tıp literatüründe inkontinans adı verilmektedir. İnkontinans tedavilerinden önce inkontinans tipleri değerlendirilir. Urge inkontinans: Tuvalete yetişememe hali olarak değerlendirilir. İdrar yolu enfeksiyonları sonucunda mesane duvarının hassaslaşmasıdır. Stres inkontinans: Öksürme, hapşırma, gülme gibi karın içi basıncı arttıran davranışlarda idrar kaçırma durumudur. Mesane ve idrar yolu arasında bulunan sfinkterinin fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucunda yaşanmaktadır.

 Hamilelik döneminin etkisi ile böbrekten geçen ve süzülen kan oranındaki artış, idrar oranının da artmasına neden olur. Bu nedenle hamile kadınların sık sık tuvalete gitme ihtiyacına ve aniden idrar sıkışmasına yol açmaktadır. Ayrıca gebeliğin ilerlemesi ile büyüyen rahim idrar torbasına baskı yaparak, inkontinansa neden olmaktadır. Bunun yanı sıra gebelik döneminde progesteron hormon salınımının artışı mesane ile idrar yolları arasında bulunan sfinkterin gevşemesine neden olur.

Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişimlerin etkisi ile idrar yolları enfeksiyon ihtimalinin de etkin olduğu durumlarda mesane duvarı hassaslaştığı için idrar yapma ihtiyacı artmaktadır. Ayrıca aşırı kilolu hamilelerde, daha önce çok sayıda doğum yapanlarda ve 3,5- 4 kilo üzerinde bebek doğuran annelerde inkontinans riski artış göstermektedir.

Hamilelik döneminde idrar kaçırma sorunu nasıl değerlendirilir?

İnkontinans sorunu olan anne adaylarına mutlaka idrar kültürü ve antibiyogram yapılması gerekir. Yapılan bu işlemler ile idrar yolu enfeksiyonunun varlığı saptanmaktadır. Eğer enfeksiyon bulgusuna rastlanılmış ise, tedavisi yapılır. Gebelik sürecinde yaşanan fizyolojik değişimler nedeni ile incelenen sorununun doğumdan sonra ertelenmesi de planlanabilir. Ürolojik tetkikler ve cerrahi müdahaleler gebelik döneminde tavsiye edilmemektedir.

 Anne adayının almış olduğu fazla kiloların doğumdan sonra verilmesi ile inkontinansın devam etmesi önlenebilir. Fakat doğumdan sonra idrar kaçırma problemi devam ederse ve enfeksiyon haricinde gelişen bir durum ise, üroflowmetri ve ürodinamik incelemeler, sistoskopik inceleme, idrar kaçırma türünü belirleyecek testler uygulanmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda inkontinans tipine göre tedavi şekli belirlenir. Perine kaslarını güçlendirecek kegel egzersizleri ilk tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

Kegel egzersizi sayesinde kaslar güçlenerek idrar kaçırma problemlerini giderebilmektedir. Eğer idrar kaçırma sorunları devam ediyor ise, cerrahi operasyon ile mesanenin bozulmuş anatomik işlevi restore edilmeye çalışılır. İdrar kaçırma sorunlarında yapılan cerrahi operasyonlar sayesinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

İdrar kaçırma sorunu olan anne adaylarının ne zaman doktora başvurması gerekir?

Anne adaylarının doğumundan 6 hafta sonra inkontinans sorunu devam ediyor ise mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. İdrar kaçırma sorunlarının altında yatan başka bir hastalık da söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle gereken tanı ve teşhis için, idrar tutamama ve idrar kaçırma sorunun incelenmesi gerekir. Eğer bu soru ertelenirse ileri yılarda daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Normal doğumun idrar kaçırma problemlerinde etkisi var mı?

İdrar kaçırma sorunu hem kadınların hem de erkeklerin yaşam kalitesi düşüren oldukça ciddi ama tedavisi bir o kadar basit bir problemdir. Fakat daha çok kadınlarda karşılaşılmaktadır. Özellikle doğum sayısının artması ile zor geçen doğumlarda, menopoz, vajinal operasyon, aşırı kilo ve sigara kullanımına bağlı olarak idrar kaçırma riski artmaktadır. Bu nedenle kadınların bu risk faktörlerine karşı daha dikkatli olması gerekir. İdrar kaçırma sorununa, sezaryen ile doğumlara göre normal doğumlarda daha çok karşılaşılmaktadır.

Bu doğrultuda çoğu anne adayı normal doğum yerine sezaryen ile doğumu tercih etmektedir. Fakat her normal doğum yapan kadının inkontinans sorunu yaşayacağı anlamına gelmemektedir. Doğum esnasında anne adayının zorlanmasına bağlı olarak mesanenin sabit konumunu destekleyen kas dokusunun tahribe uğraması sonucunda mesanenin kontrol etme yetisi zayıflamaktadır. Bu nedenle istemsiz kasılmalar idrar kaçırma sorununa yol açabilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk