fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte gaz sancısı

Hamilelik dönemi boyunca vücut içerisinde birçok dönüşümler yaşanır. Bu durumu takiben, ortaya birçok semptom çıkabilir. Hamilelikte gaz sancısı en sık görülen şikayetlerden biridir. Eğer şikayet sürekli olarak ilerlerse ağrı miktarı artar ve kabızlıkla birlikte hemoroit problemi de tetiklenebilir.  Bu nedenle, öncelikle gaz problemine neden olan etken tespit edilmeli ve çözüm yolları araştırılmalıdır.

Hamilelikte gaz sancısı ne zaman başlar?

Hamileliğin başlangıcından itibaren vücut sistemi değişmeye başlar. Hormon düzeylerindeki farklılıklar, sindirim sürecinin yavaşlaması gibi birçok etkenin etkisi hamilelik boyunca devam eder. Yoğun gaz üretimi, bu nedenle gebeliğin ilk günlerinden son günlerine dek devam edebilmektedir. Bazı gebelerde bu problem daha şiddetli bir biçimde yaşanırken, bazılarında ise hafif belirtiler ile atlatılabilmektedir. Özellikle ilk 3 aylık dönemde bebeğin boyutu henüz oldukça küçük seviyelerdeyken, karındaki hacimsel artışın kaynağı da biriken yoğun gazdır.

Hamilelikte gaz sancısı nedenleri nelerdir?

Gaz oluşumu için çeşitli nedenler mevcuttur

  • Gaz ve şişkinliğin temel nedenlerinden biri, hamilelik sırasında vücut tarafından üretilen yüksek seviyelerde üretilen progesteron hormonudur. Progesteron, vücuttaki kasları hamileliğe elverişli hale getirmek için rahatlatmaya yardımcı olur. Bu durum aynı zamanda mide – bağırsak kaslarının gevşemesine neden olarak sindirimi yavaşlatır.
  • Gaz, yemek yeme esnasında yutkunurken mideye hava gönderilmesiyle de oluşur. Yutkunma olasılığını arttıran sigara içmek, sakız çiğnemek ve çok hızlı bir şekilde yemek gibi eylemler gaz miktarın artmasına neden olur.
  • Hamilelik ilerledikçe rahim hızla büyüyüp genişler. Mide ve bağırsak gibi iç organlar, rahime yer verebilmek adına sıkışır. Sindirim sistemi organları üzerinde oluşan bu baskı, sindirimin düzenli bir şekilde yapılmasını zorlaştırarak gaza sebebiyet verir.
  • Alerjiler, sinüs enfeksiyonları ve şiddetli mide ekşimesi gibi tıbbi durumlar da, sindirim sisteminde daha fazla miktarda gaz oluşmasını tetikleyebilir.
  • Kolondaki bakterilerin doğal oluşumu, bağırsak gazının ana kaynağıdır. Bu bakteriler sindirilmemiş yiyecekleri parçaladığında, sindirimin normal bir parçası olarak gaz oluşur.

Hamilelikte gaz sancısı bebeğe zarar verir mi?

Mide ve bağırsaklarda oluşan gazın, bebek üzerinde hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Ancak bu durum, anne adayına rahatsızlık verebilir. Özellikle kas kontrolünün yeteri kadar sağlanamadığı hamilelik döneminde, gaz çıkışının kontrol altına alınması zor hale gelebilir.

Hamilelikte gaz problemine ne iyi gelir?

  • Beslenme düzenini değiştirmek:

Yenilen yiyeceklerin gebelik üzerinde doğrudan etkisi vardır. Yapay tatlandırıcı içeren gıdalar, asitli içecekler, baharatlı ve yağlı yemekler gaz problemini arttırabilir. Ayrıca fasulye, lahana, soğan, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, mısır, tahıllar ve süt ürünleri de gaz problemi olan gebelerin kaçınması gereken gıdalardır. Hangi gıdaların gaz oluşumunu arttırdığını tespit etmek için, günlük olarak tüketilen besinlerin listesini oluşturmak faydalı olabilmektedir. Beslenme düzeninde yapılacak en önemli değişikliklerden biri de büyük porsiyonlu öğünlerden kaçınmaktadır. Sık fakat az porsiyonlardan oluşan öğünlerle beslenmek, sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayarak gaz miktarını azaltacaktır.

  • Egzersiz yapmak:

Gaz sancılarından kaçınmanın en iyi yöntemi hareketli bir yaşam sürmektir. Yemek saatlerinden bir süre yapılan kısa bir yürüyüş, gazın bağırsaklarda kalmasına, şişkinliğe ve ağrıya engel olabilmektedir.

  • Bacakları yükseltmek:

Gaz sancısı esnasında bacakları yukarı kaldırarak dinlenmek, karnının basıncını azaltmaya yardımcı olacaktır.

  • Sıkı giysilerden kaçınmak:

Karın çevresini sıkan giysiler, hamilelik için elverişli değildir. Dar kıyafetler sindirimi kısıtlayarak karın ağrılarına neden olabilir.

Hamilelikte gaz sancısı yaşayanlar ne yapmalıdır?

Hamilelikte gaz sancısı, çoğu zaman yaşam tarzında uygulanacak olan küçük değişimlerle giderilebilen bir problemdir. Bu nedenle özellikle beslenme düzenini değiştirmek ve düzenli egzersiz yapmak önerilecek olan ilk tavsiyelerdendir. Ancak; gaz sancıları ile birlikte şiddetli kramplar, şiddetli ishal veya kabızlık, kanlı dışkı, kusma gibi şikayetler mevcut olduğunda mutlaka uzman desteği alınmalıdır.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk