fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte Epilepsi

Epilepsi özellikle hamilelikte kadınlar için özel gereklilikler getirmektedir. Epilepsi kadınları farklı şekilde etkiler. Onların hormonal ve adet döngüsü, gebelik, menopoz-tüm bu yaşam evreleri epilepsiden etkilenir. Epilepsisinin tedavisi, hormonal durumu veya epilepsisi ile etkilenebilir ve tedavisi hormonlarını etkileyebilir. Epilepsili kadınların çoğunluğu gebe kalabilir ve doğum yapabilirken, epilepsi olmayan kadınların bazı riskleri olabilir. Bu riskler sağlıklarını ve bebeklerini etkileyebilir.

Ancak düzgün bir şekilde yönetilirse, riskler çok küçüktür. Aslında, epilepsi hastalarının hamile kaldıkları kadınların% 90’dan fazlası sağlıklı bebeklere sahiptir. Epilepsili kadınlar sorun yaşıyorsa, genellikle hormon esaslıdırlar. İki spesifik hormon özellikle önemlidir: beyindeki elektriksel aktiviteyi arttıran östrojen ve ters etkileri olan progesteron.

Gebelik ve epilepsi ile ilgili bazı genel hususlar

Planlanan gebelikler genellikle epilepsili kadınlar için en iyisidir. Bu, nöroloji / epilepsi ekibi ve doğum öncesi ekibinizle vaktinden önce çalışmanız için zaman tanımaktadır. Hamilelik öncesinde epilepsi ekibinizle nöbet ilaçlarınızı gözden geçirin ve nöbet kontrolü yapın.

Prenatal vitaminler ve folik asit kullandığınızdan emin olun.

 • Hamilelik sırasında nöroloji ekibinize sıklıkla ziyaret planlayın. Nöbet ilaçlarının seviyelerinin düzenli olarak izlenmesi gerekecek ve doz değişiklikleri gerekli olabilir.
 • Sağlıklı yaşama ve nöbet tetiklerine dikkat edin. Bazı kadınların hormonal değişiklikler, dalgalanan tıp seviyeleri veya diğer faktörler nedeniyle gebelik sırasında nöbet geçirme olasılıkları daha yüksektir.
 • Emzirme, epilepsili kadınların çoğunda mümkündür ve önerilir. Epilepsi ve OB ekibinizle bu konuda erken konuşmak isteyeceksiniz.
 • Çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluktur ve ebeveynlikle ilgili epeyce soru ya da endişeniz olacak ve epilepsinin bunu nasıl etkileyebileceğini ya da etkileyemeyeceğini tahmin edeceksiniz.
 • Bunun bir aile meselesi olduğunu unutmayın. Eşinizi, eşinizi ve ana aile ve arkadaşlarınızın desteklerini mümkün olan en kısa sürede dahil edin!

Epilepsi, üreme çağındaki kadınların en sık görülen tıbbi durumlarından biridir. Her 1000 doğumda 3-5 doğum hızı ile yaklaşık 24.000 bebek epilepsili kadınlar için her yıl doğar. Epilepsili kadınlar gebelik sırasında birtakım endişelere sahiptir. Bununla birlikte, bu kadınların ezici çoğunluğu normal bir bebeğe sahip olacak ve hamilelik epilepsilerini önemli ölçüde etkilemeyecektir. Riskleri azaltmak için stratejiler kullanmak anne ve bebek için iyi bir sonuç teşvik edecektir.

Hamilelik sırasında nöbet riski nedir?

Nöbet sıklığı gebelik sırasında kadının çoğunda azalmaktadır veya aynı kalmaktadır. Yine de, kadınların% 15 ila% 30’unda nöbet sıklığında, çoğunlukla birinci veya üçüncü trimesterde bir artış olabilir. Artmış nöbet sıklığı, kadının sahip olduğu nöbet türü, epilepsisi ne kadar sürmüş, hatta bir önceki gebelikte nöbet varlığı nedeniyle öngörülebilir değildir. Adet döngüsü ile ortaya çıkan nöbetler, gebelik sırasında epilepsi geçirmekle bile kadının gebelik sırasında nöbet geçirip yükselmeyeceğini öngörmemektedir.

 • Bu nöbetler için hormon değişiklikleri, su ve sodyum tutulumu, stres ve antiepileptik ilaçların kan seviyelerinin düşürülmesi gibi olası tetikleyiciler olarak bir takım faktörler öne sürülmüştür.
 • Yeterli uyku ve reçeteli ilaç kullanmaması epilepsili kadınların kontrol edebildiği en önemli faktörler olabilir ve bu süre zarfında nörolog ile görüşülmelidir.
 • Hamilelik sırasında nöbet geçirmek, anne ve çocuk için yaralanmaya veya problemlere neden olabilir. Risklerin boyutu nöbet tipi ile ilişkilidir.
 • Kısmi nöbetler muhtemelen jeneralize nöbetler kadar risk taşımazlar.
 • Bununla birlikte, kısmi nöbetler ikincil olarak genelleşebilir. Bu jeneralize nöbetler (özellikle tonik klonik nöbetler) hem anne hem de bebek için daha fazla risk taşır.
 • Bu riskler, düşme veya yanıklardan kaynaklanan travma, erken doğum riski artışı, düşükler ve fetus kalp atış hızını düşürme gibi faktörleri içerir.
 • Hamilelik sırasında iyi nöbet kontrolü yapmak ve almak çok önemlidir. Çoğu epilepsi uzmanı, gebelik sırasında annedeki nöbetlerden kaynaklanan risklerin nöbet ilaçlarının verdiği risklerden daha fazla olduğunu düşünmektedir.

Hamilelikte nöbet ilaçlarının riskleri nelerdir?

Gelişmekte olan bebeğin gebelik sırasında alınan anti epileptik ilaçlardan doğan risk, esas olarak konjenital malformasyon veya doğum kusurlarıdır. Genel popülasyonda, her zaman tahmin edilemeyen veya önlenemeyen konjenital malformasyonlar% 2 ila% 3 oranında görülür. Epilepsili kadınlarda risk yaklaşık% 4 ila% 6 arasında değişir ancak genel olarak düşüktür. Gelişmekte olan bebeğe verilen riskler, birden fazla ilaç kullanıldığında ve daha yüksek bir dozda ilaç kullanıldığında daha büyük olabilir.

Geçmişteki gebelik veya aile öyküsü olan ve konjenital bir malformasyonla şu andaki gebelik süresince riski artıran genetik bir rol açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu durumda genetik danışma gereklidir. En sık görülen malformasyonlar, yarık dudak ve yarık damaktır ve genellikle cerrahi olarak düzeltilebilir. Kardiyak ve ürogenital kusurlar da oluşur. Gelişimsel gecikmeler için risklerle ilgili araştırma devam etmektedir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk