Hamilelikte Diş Sağlığı - Ankara Tüp Bebek Merkezi - Centrum Clinic

Blog

Doğum

Hamilelikte Diş Sağlığı

Gebelik aşamasında şayet anne adayı beslenmesine özen gösterir, ağız hijyenini iyi bir şekilde sağlarsa gebelik döneminde artık bir diş sorunu ile karşılaşmaz.Aynı şekilde tüp bebek tedavisine başlayan anne adayları için de bu durum geçerlidir. Şayet dişlerinde bir sorun varsa, tüp bebek tedavisinden önce bu sorunlar tedavi edilmelidir. Bunun dışında diş bakımı ihmal edilirse hamilelikte hormonal etkiler neticesinde ağız içinde çeşitli zararlı degişimler meydana gelir. Misal olarak kandaki ve tükürkteki asit miktarı artar. Bu sebeple dişler daha kolay ve çabuk çürür. Ağız ve diş sağlığı bakımından bütün gebelik süreci boyunca A, C, D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel besinlerin temin edildiği meyveler ve sebzeler, tahıl , süt ve mandıra ürünleri ile et , balık ve yumurta dengeli tüketilmelidir. Bebeğin diş gelişimi ise henüz annesinin karnındayken başlamaktadır. Bu sebeple anne adayı yalnızca kendi için değil, bebeğinin dişleri için de beslenmesine özen göstermelidir.

Gebelikte dişler neden daha kolay çürür?

Toplum arasında yaygın olan bir inanış vardır, bu da, gebe olan her kadının bebeği için bir diş kaybedeceğidir. Ancak bu inanç elbette ki asılsızdır. Gebelik sürecinde dişlerin çürümelerinin sebepleri ise:

  • Bebeğin beslendiği dönemlerde, anne adayı aşırı şekilde yağlı besinler ve tatlılar aşerebilir. Ancak bunlar tüketildikten sonra dişler fırçalanmaz ve diş çürür.
  • İlk aylarda genellikle görülen kusma belirtileri ardından anne ağız bakımını sağlamaz ve dişler çürür.
  • Gebelik hormonlarının (östojen, progertron) etkisi ile dişetleri daha çabuk ve hızlı kanayabilir. Bu sebeple dişler fırçalanmak istemeyebilir.

Gebelik sürecinde diş tedavisi yapmak zararlı mıdır?

Gebelik aşamasında bebeğin organ gelişim aşaması olan ilk kritik ve en önemli üç ayda etkili diş tedavisinden kaçınmak gerekir. Tedaviler şayet çok acil değilse ikinci üç ayda yapılmalıdır. Diş tedavileri için en ideal süreç budur. Hamileliğin son üç ayı da ilk üç ay gibi oldukça hassas bir süreçtir bu sebeple de acil olmayan diş tedavileri için mümkünse doğum sonrasına ertelenmelidir. Diş ya da diş eti iltihabı gibi derhal tedavi olması gereken durumlarda, mevcut olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini diş tedavisinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi de ele alınmalı ve bir jinekoloğun tavsiyeleri ile birlikte diş tedavisinin yapılıp yapılamayacağına karar verilmelidir.

Gebelikte diş tedavisi için anestezi uygulanır mı?

Gebelik aşamasında birçok ilacın yasak olması ya da mutlaka doktor kontrollünde kullanılması tavsiye edilir. Ancak buna rağmen, dental tedavilerde uygulanan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi şimdiye kadar bildirilmemiştir. Lokal anestezi uygulanmasında üretici firmanın tavsiyeleri ile hareket etmek en doğrusu olacaktır. Herhangi bir uyarı mevcut değilse, lokal anestezi kullanılabilir.

Antibiyotik kullanılır mı?

Antibiyotiklerden özellikle Penisilin ve çeşitleri gebelik döneminde kullanılabilir ilaçlardır. Ancak mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir. Tüp bebek tedavisi görenler için de doktora haber vermeden herhangi bir ilaç kullanmak oldukça zararlıdır.

Röntgen çekilebilir mi?

Şayet tüp bebek tedavisine başlayanlar için de gebe olanlar için de röntgen çok zorunluluk değilse, çekilmemelidir.

Gebelikte kullanılan antibiyotik bebeğin dişlerinde soruna yol açar mı?

Gebelik süresince her antibiyotiğin kullanılması yasaktır. Sınırlı sayıda antibiyotik kullanılabilir. Bebeğinizin dişlerinde grilenmeye renklenmeye yol açacak olan antibiyotikler, “tetrasiklinler” olmaktadır. Tetrasiklinler gebelikte yasak olan ilaçların başında gelir. Tetrasiklinler haricindeki antibiyotiklerin bebeğin dişlerinde renklenme yapması gibi bir durum söz konusu değildir.

Gebelik Gingivitisi

Gebeliğin henüz erken evrelerinde diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu durumdaki diş etleri oldukça hassas olmaktadır. Bu sebeple de oldukça kolay bir şekilde kanarlar. Gebelik aşamasında kadınların diş etlerinde meydana gelen bu değişiklikler östrejen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasından dolayı yaşanır. Gebelik gingivitisi çoğunlukla gebeliğin 2. ayında başlar ve 8. ayında en üst seviyeye doğru çıkmaktadır. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra düzelecektir.

Gebelikte diş tedavisi dönemsel olarak nasıl yapılabilir?

0-3 aylık dönem: Gebelikte bu dönem en kritik ve en önemli dönem olarak kabul edilir. Bebeğin organlarının oluşumu bu ilk aylarda gerçekleşir. Bu sebeple kontrol altında tutulmayan hiçbir ilaç kullanımı dahi uygulanmamalıdır. Anne adayında ağrıya yol açan ve şayet tedavi edilmezse bebeğin ve anne adayının zarar görebileceği sorunlarda tedaviye doktor ve jinekolog beraber karar verecektir. 3-6 aylık dönem: Bu dönemde ise doğum ardına ertelenemeyecek olan diş tedavileri, diş çekimleri, dolgu ve kanal tedavileri doktorun onay vermesi ile birlikte yapılabilir. Bu dönem gebelikteki diş tedavileri için en ideal dönemdir. 6-9 aylık dönem: Gebeliğin son üç ayında bebeğin anne karnında gelişmesi ve doğum yaklaşmış olması sebebiyle,  derhal tedavi edilmesi gerekmeyen durumlar diş tedavileri haricindekiler yapılmamalıdır. Tıpkı ilk üç ayda olduğu gibi oldukça titizlikle yaklaşılmalıdır.

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)