fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte Ciltte Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelik dönemi, birçok hormonal değişimin yaşandığı, oldukça özel bir süreçtir. Bu süreçte, anne adayı hem fiziksel, hem de duygusal olarak birçok değişim yaşar.  Gebelikte kilo artışı, ve karnın büyümesi dışında görülebilen en önemli fiziksel değişim ciltte yaşanır.

Hamilelikte ciltte meydana gelen değişiklikler nelerdir?

  • Çatlaklar:

Hamilelik döneminde en yaygın yaşanan cilt değişikliği, çatlaklardır. Karın çatlakları bu süreçte meydana gelebilir.  Genellikle karnın alt kısmında görülen lezyonlar gebeliğin ikinci bölümünden itibaren ortaya çıkmaya başlar. Nadiren uyluklar, kalçalar, memeler ve kollarda da ortaya çıkabilir. Çatlakları önlemek her zaman için mümkün değildir, çatlakların engellenmesi vücudu nemlendirmeye, bol su içmeye ve sağlıklı beslenmeye bağlı olsa dahi, bu aşamada genetik açıdan yatkınlık söz konusu olabilir.  Çatlakların büyük bir kısmı doğumdan sonra kendi kendine ortadan kalmaz. Rengi biraz daha açılır. Daha şeffaf bir hal alır.

  • Gebelik maskesi:

Gebelik maskesi, gebelik döneminde meydana gelen değişimleri ifade eder. Hamilelik sırasında melanotropin denilen madde çok fazla salgılanır. Bu madde  burun, yanaklar ve alında pigmentasyon artışına yol açarak koyulaşmaya sebep olabilir. Güneş ışınları duruma sebep olmaz ancak şiddetinin artmasına yol açabilir. Hamile kadınların %45 ile 70’inde gebeliğin 4. ve 5. ayından başlayarak gebelik maskesi görülebilir. Kalıcı bir durum değildir, doğumdan sonra kendiliğinden geçecektir. Hamilelik maskesini önlemenin en kolay yolu güneşe çıkarken çok yüksek faktörlü koruma kremleri uygulamaktır. Gebelik maskesi yüz dışında; meme başı, koltuk altı, genital bölgede de kendini gösterebilir.

  • Linea nigra:

Göbeğin ortasından başlayarak, kasıktan göbek deliğine kadar uzanan koyu renkli bir çizgidir. Henüz ilk hamileliğini yaşayan anne adaylarında hamileliğin üçüncü ayından başlayarak ortaya çıkar. Deneyimli annelerde ise daha erken dönemde ortaya çıkabilir. Her kadında görülmez.

  • Sivilce:

Hamilelik döneminde ortaya çıkan hormonal değişimler ciltte yağlanma ve sivilceye yol açabilir. Bu durum gebelikten sonra düzelecektir. Ancak hamilelik döneminde bol bol su içmek, cildi temiz tutmak ve makyaj uygulamalarından kaçınmak, sorunun oluşmamasını sağlayamaya destek olacaktır.

  • Damarlanma:

Hamilelik döneminde kanda artan östrojen seviyelerine bağlı olarak özellikle yüz, boyun, göğüs, kol ve bacaklarda damar artışı söz konusu olabilir. Bu damarlanma yıldız şeklinde ve ciltten hafif kabarık yapılar olarak karşımıza çıkar. Üzerine baskı uygulandığında renklerinde solma meydana gelmez. Hamile anne adaylarının yaklaşık  %60’ında mevcuttur.

  • Palmar Eritem:

Tıbbi literatürde palmar eritem adıyla ifade edilen avuç içlerinde kızarıklık ve beneklenmenin sebebi henüz açıklananamıştır.Bununla beraber yükselen östrojen miktarına bağlı olarak ortaya çıktığı ortaya çıktığı tahmin edilir. Anne adaylarının yaklaşık olarak %50-55’inde rastlanır. Nadiren de olsa ayak tabanlarında da görülebilir. Herhangi bir belirtiye ya da soruna neden olmaz fakat hafif yanma ve kaşıntı olabilir. Her zaman kullanılan nemlendiriciler yararlı olabilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk