fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte Çatı Ağrısı

Gebelik döneminde çatı eklemi ağrısı nedir?

Vajinanın üstündeki tüylenmenin olduğu bölge, pubik bölge yani çatı kemiği olarak adlandırılan yerdir. Pelvis eklemleri normal şartlar altında hareketsizdir. Ancak kadının gebelik döneminde, hamilelik hormonlarından dolayı eklem kıkırdağında yumuşama yaşanır. Bu yumuşama sonucunda pelvis kemikleri eklem yerlerinden oynamaya başlayarak, kadının hamileliği esnasında ağrılara neden olabilir. Hamilelik döneminde hissedilen çatı kemiği ağrıları uyluk iç yüzeyi ile kalçanın arka bölgesine doğru yayılma gösterir.

Gebelik döneminde çatı kemiği ağrısı neden olur?

Gebelik esnasında relaxin hormonunun vücut tarafından yeteri ölçüde salgılandığı taktirde kadınlarda çatı kemiği ağrısı hissedilmez. Fakat relaxin hormonu vücuttan yeteri kadar salgılanmazsa, eklemlerde meydana gelecek genişleme sebebiyle anne adayı ağrı hissedecektir. Gebelikte çatı kemiği, ağrısı bel ve sırt ağrılarının görülme sıklığından daha düşük orandadır.

Çatı kemiği ağrısını arttıran faktörler

Gebelik esnasında çatı kemiği ağrısını arttıran bazı risk faktörleri vardır. Anne karnındaki bebeğin iri olması, annenin karın ve rahim bölgesinin çok fazla baskılanmasına neden olacağı için çatı kemiği ağrısına yol açabilir. Annenin daha önceden iki veya daha fazla doğum yapmış olması da hamilelik döneminde çatı kemiği ağrısını arttıran risk faktörleri grubundadır. Çatı kemiği ağrılarının ilk kez doğum yapacak olan anne adaylarındaki görülme sıklığı çok düşüktür. Anne adayının pelvis ya da kalça bölgesinden daha önceden kaza geçirmiş ya da ameliyat olmuş olması da, çatı kemiği ağrısına neden olan risk faktörlerindendir. 

Hamilelik döneminde çatı kemiği ağrılarının azaltılması için yapılması gerekenler; 

Gebelik döneminde çatı kemiği ağrılarının azaltılması için anne adayının pubik bölge egzersizleri yapması, bol bol dinlenmesi, yatak istirahati yapması gerekir. Bunun dışında anne adayı çatı kemiği ağrılarını azaltmak için bazı basit önlemler de alabilir. Bu basit önlemler;

  • Çatı kemiği ağrısının yaşandığı pubik bölgeye anne adayı ılık bir bez yardımıyla kompres uygulayabilir.
  • Anne adayı gebelik döneminde mümkün olduğun çok istirahat etmesi gerekir. İstirahat özellikle de yatak istirahati anne adayında meydana gelebilecek pubik ve diğer ağrılarında daha az hissedilmesini sağlayacaktır.
  • Anne adayı uyuma esnasında dizlerinin arasına yastık koyabilir. Ayrıca anne adayına uyku esnasında sol tarafına yatıp uyuması önerilir.
  • Anne adayı hızlı ve ani hareketlerden gebelik dönemi boyunca kaçınmalıdır. Kalkarken yavaş kalkmalı merdiven çıkarken basamaklara tek tek basarak çıkmalıdır.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk