fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte çamur gibi kahverengi akıntı

Hamilelik sırasında, gebelerin bünyesindeki neredeyse her şey birçok değişiklikten geçer. Değişiklikler hem fiziksel hem de zihinsel olabilir. Vücut, bir bebeğe ev sahipliği yapmaya hazırlanmak için sistemdeki tüm hormonları dalgalandırır. Hamilelikte kahverengi akıntı da bu tür bir değişikliktir. Tüm kadınlar birçok kez farklı renklerde ve farklı biçimlerde vajinal akıntı ile karşılaşmaktadır. Akıntı, çoğu zaman dişi üreme organının normal bir işleyişidir. Kahverengi akıntı da, hamilelik döneminde bile olsa genellikle normal ve zararsızdır. Ancak bazı koşullarda başka birlikte görüldüğünde, ortaya çıkış nedenine bağlı olarak endişeye sebebiyet verebilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı nedir?

Kahverengi akıntılar, rengi itibariyle çoğu kadında tedirginlik yaratan bir durumdur. Kahverengi akıntının içeriği rahim ağzı sıvısı ile karışmış olan eski bir kandır. Sadece pıhtılaşma meydana geldikten sonra kanın rengi, kahverengi ve siyah gibi koyu tonlara dönüşür. Akıntının kıvamı durumuna göre yoğun veya daha sulu olabilir. Hem gebelerde hem de gebe olmayan kadınlarda sıkça görülebilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı ne zaman olur?

Kahverengi akıntı, en sık olarak ilk trimesterde, yani hamileliğin ilk 3 aylık döneminde görülür. Aslında bu durum, hamile olunduğu bilinmeden bile gerçekleşebilir. Genellikle kadın, gebelik testi yapmadan önce ortaya çıkar. İmplantasyon kanaması; döllenmiş yumurta rahim astarına tutunduğunda meydana gelir ve bu olay kahverengi akıntının yaygın bir nedenidir. İkinci trimesterde kahverengi lekelenme yaygın görülmemektedir. Üçüncü trimesterde ise kahverengi akıntıyla daha sık karşılaşılır. Bunun nedeni halk arasında nişan olarak bilinen, genellikle rahim ağzını kapatan mukus tabakasının vücuttan atılması ve doğumun başlamasıdır.

Hamilelikte kahverengi akıntının nedenleri nelerdir?

  • Hamileliğin en erken haftaların meydana gelen az miktardaki kahverengi kanama implantasyon kanaması olabilmektedir. Döllenmiş bir yumurtanın rahime tutunması sonucunda meydana gelebilir.
  • Hamilelik sırasında vajina ve rahim ağzının çevresindeki bölge, değişen hormon seviyelerinden ve kan dolaşımının artmasından dolayı daha hassas hale gelebilir. Bunun sonucunda cinsel ilişkiden ya da vajinal muayeneden sonra kahverengi lekelenmeler oluşabilir.
  • Rahim ağzındaki veya vajinadaki enfeksiyon, kahverengi akıntının bir nedeni olabilir.
  • Kahverengi akıntı, doğumun başladığını gösteren bir işaret olabilir. 36 ya da 38 haftalık hamilelik dönemi geçildiğinde daha sık görülür.
  • Rahim ağzında hamilelik öncesinde oluşmuş bir yaranın, hamileliğin etkisiyle aktif hale gelmesiyle birlikte kahverengi akıntı oluşabilir.
  • Düşük de, hamilelik sırasında kahverengi akıntıya neden olan ciddi bir problemdir.
  • İlk trimesterde kahverengi lekelenme, yumurtanın rahim yerine fallop tüpüne yerleşmiş olduğuna, yani ektopik gebeliğe işaret edebilir. Bu durum, acil tıbbi bakım gerektiren ciddi bir komplikasyondur.

Hamilelikte kahverengi akıntı ne kadar sürer?

Gebelikte kahverengi vajinal akıntı çoğunlukla zararsızdır. Genellikle hamileliğin ilk üç ayında ve ilk haftalarında görülür. Akıntının süresi genellikle çok kısadır ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmamaktadır. Fakat bu durum birkaç haftadan fazla devam ederse, bazı rahatsızlıklarla birlikte sürüyorsa doktora başvurmak çok önemlidir.

Hamilelikte kahverengi akıntı tehlikeli mi?

Akıntıya; kramp, ağır akıntı, koku, titreme ve ateş gibi başka problemler de eşlik ettiğinde tehlikeli olabilmektedir. Bu semptomlar böbreklerde, rahimde veya başka yerlerde ciddi bir enfeksiyonunun işaretçisi olabilir. Aynı zamanda şiddetli ağrı ve kramplarla birlikte gerçekleşen kahverengi akıntı anormal bir gebeliğe veya gebeliğin düşük ile sonlanmasının habercisi sayılabilir.

Kahverengi akıntı nasıl önlenir?

Çoğu durumda, kahverengi lekelenmenin önlenmesi söz konusu değildir. Yalnızca düşük gibi bir problem dahilinde, düşüğün önlenmesi amacıyla önlem alınabilir. Hamilelikte kahverengi akıntı rahim ağzında oluşan bir tahrişten kaynaklanıyorsa, doktorunuz bir süre boyunca cinsel ilişkiden kaçınmanızı tavsiye edebilir. Daha ciddi vakalarda, kahverengi lekelenme yatak istirahatine ihtiyaç olduğunu gösterebilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk