fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte Bayılma

Gebelikte baş dönmesi ve bayılma neden görülür?

Gebelik döneminde baş dönmeleri sık sık yaşanmakla birlikte bayılma oldukça seyrek şikayetler arasındadır. Hamile bir kadının sersemlik hissi yaşaması veya baş dönmesinin pek çok nedeni olabilmektedir. Gebeliğin ilk üç ayında baş dönmesi, dolaşım sisteminin var olan kan hacminin yeterince doldurmamasından kaynaklanır. Gebeliğin üçüncü ila altıncı aylarındaki baş dönmesinin sebebi de annenin genişleyen rahminin kan damarlarına basınç yapması sebebiyle yaşanır.

Gebelik döneminde yaşanan baş dönmeleri anne adayının oturduğu ya da kalktığı esnada yaşanabilir. Bazen baş dönmelerini, bayılma hissi de takip edebilir. Bayılma hissi göz kararması ile kendini belli edebilir. Kan basıncının birden bire düşmesiyle, beyne daha az kan gideceği için hamile kadınlarda bayılma hissi ya da baş dönmesi yaşanabilir. Gebelik döneminde bayılma hissine sebep olan bir başka neden ise,  kadının vücudundaki kan şekerinin düşmesidir. Kadının kan şekerinin düşmesinin nedeni de genellikle uzun süre aç kalmasıdır. Kan şekerinin korunması gebelik döneminde çok önemlidir. Bu yüzden hamile kadınların kan şekeri düzeylerini korumaya yardım edecek proteinler almaları çok önemlidir. Sık sık ve azar azar yemek yemek ve öğün atlamamak da gerekir.

Hamilelikte baş dönmesinden korunmanın yolları

Hamilelikte baş dönmesinden korunmanın basit önlemleri vardır. Gebelik dönemindeki anne adaylarının ani hareket etmemeleri bu önlemlerin başında gelir. Anne adayı her zaman yavaş ve kontrollü şekilde ayağa kalkmalıdır. Telefon çaldığında, kapıya bakmak için ya da oturduğu yerden ayağa kalktığı esnada yavaş hareket ederek kalkmalıdır. Kan şekerinin dengede tutulması için anne adayı ara öğünlerinde 1 bardak taze meyvelerden sıkılmış meyve suyu içebilir. Bunun dışında elma veya yulaflı krakerin de tüketilmesi önerilir.

Anne adayı dışarı çıktığında havadan dolayı veya çok kalın giyindiği için terleyebilir. Bu terleme esnasında da başı dönebilir. Özellikle de otobüste veya iş yerinde anne adayı çok hafif bir baş dönmesi hissettiği anda hemen bir yere oturmalıdır. Bulunduğu ortamın havalandırılması veya annenin temiz havaya çıkarılması gerekir. Annenin üzerindeki kıyafetlerin gevşetilmesi de, onun rahat hissetmesini sağlayacaktır. Anne adayı şayet çalıştığı ortamda bir sersemlik hissederse ve bayılacak gibi olursa yapması gereken ilk şey beynine giden kan dolaşımının artmasını sağlamaktır. Bunun için anne adayı mümkünse yere uzanmalı ve bacaklarını hava doğru kaldırmalıdır. Sık bayılmanın altında bir başka neden yatabilir. Eğer ki anne adayı hamilelik döneminde bir ay içinde birden fazla kez bayılırsa mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk