fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte Bacak Ağrısı

Hamilelikte bacak ağrısı ve bacak krampları, yaygın görülen bir şikayettir. İstatistiklere göre, hamile kadınların %75’inde bu durumla karşılaşılmaktadır. Genellikle hamileliğin son 5 ayında bacak ağrısı belirtileri görülmeye başlanır ve bu şikayetinin birçok nedeni vardır. Bacak ağrısı genellikle rahimdeki bebeğin veya anne adayının sağlığını tehlikeye atmaz. Ancak, ağrı ve acı hissine neden olduğu için yaşam kalitesinde aksamalara yol açabilir.

Hamilelikte bacak ağrısı ve uyuşması neden olur?

Bacak ağrısı, çoğu zaman hamileliğin normal bir belirtisi olarak kabul edilmektedir. Genellikle hamilelik sonlandıktan sonra kaybolması beklenir. Hamilelik çok ilginç bir süreçtir. Anne karnında yeni bir hayat şekillenir ve bu esnada anne adaylarının vücutlarında hormonal ve fiziksel değişiklikler yaşanır:

 • Ortalama olarak hamile bir kadının vücudunda 10-12 kilogram ağırlık artışı görülür. Bu durum, bacak venindeki basıncı önemli ölçüde artırır.
 • Fetüsün optimal kan alımını sağlayabilmesi için, gebenin vücudundaki kan seviyeleri normalden %20 daha fazladır. Bu da damarların daha fazla çalışmasına neden olur.
 • Rahim büyür ve fetüsün ağırlığı artar.
 • Ayrıca pelvik venlere de baskı arttığı için, kalbe giden kan akışı engellenir.

Tüm bu biyolojik faktörler bir araya geldiğinde bacak damarlarının baskısı yüksek miktarda artar. 

Hamilelikte bacak ağrısına neden olan problemler nelerdir?

 • Kanın kalbe ulaşmasındaki güçlük:

Hamileliğin sonuna doğru fetüsün hacmi büyür. Karında ve pelvik bölgede artan baskı, kanın kalbe geri akışını zorlaştırır. Fetüsün ağırlığı da bu durumun ana nedenlerinden biridir. Düzenli olarak sıkı giysiler giyen, sıklıkla öksüren, sıklıkla kabızlık çeken, ağır sporlar yapan hamile kadınlar da aynı durumla karşılaşabilirler. Hamilelik sırasındaki hormon seviyeleri de damarları genişletir. Dolaşımdaki gerileme, kalbe kan taşınmasındaki zorluklara katkıda bulunur.

 • Bacak kaslarının aktivitesinde azalma:

Hamile bir kadının uzun süre ayakta durması ya da çalışması gerektiğinde ortaya çıkabilir. Ayrıca, kadınlarda yüksek topuklu ayakkabı giyme alışkanlığı da bu duruma neden olmaktadır. Bir kaza veya nörolojik bir hastalık nedeniyle de bacak kaslarının işlevselliği bozulabilir.

 • Düşük potasyum:

Potasyum, vücut hücrelerinde sıvı ve elektrolit sağlamaya yardımcı olur. Düşük potasyum da bacak ağrısı nedenlerinden biridir. Hamilelikte kan hacminin %50 oranında artması nedeniyle, vücudun elektrolitleri arttırması ve ek sıvı içerisindeki kimyasalların dengesini koruması gerekir.

 • Magnezyum ve kalsiyum eksikliği:

Rahimdeki fetüs, ihtiyacı olan magnezyum ve kalsiyumu annenin vücudundan sağlamaktadır. Yeterli alınım sağlanamadığı takdirde magnezyum ve kalsiyum eksikliğinden dolayı kramp ve ağrılar meydana gelmektedir.

 • Hareketsizlik:

Vücudun düzenli bir kan dolaşımına sahip olabilmesi için hareket şarttır. Her gün yürüyüş veya orta seviyeli egzersizler yapmak kasları ve kan basıncını işlevsel hale getirecektir.

Hamilelikte bacak ağrısı belirtileri nelerdir?

Hamilelik sırasında bacak ağrısının en belirgin belirtisi, bacakların şişmesidir. Şişlik, hem bacaklarda hem de ayaklarda oluşur. Bu durum acı ve rahatsızlığa yol açar.  Şişliğin olup olmadığını belirlemek için ayak bileklerine parmakla bastırılmalıdır. Eğer bu bölgedeki derinin rengi, normal haline dönmek için uzun bir zamana ihtiyaç duyuyorsa şişlik mevcuttur.

Hamilelikte bacak ağrısı nasıl geçer?

 • Soğuk duş almak:

Soğuk su, ödemli kasları hafifletmeye ve kan damarlarının daralmasına yardımcı olabilir. Böylece dolaşımı iyileşir ve ağrıyı azalır. Duş alma imkanı bulunmadığında belirli aralıklarla buz kompresi de uygulanabilir.

 • Bacakları yükseltmek:

Bacakları kalp hizasından daha yükseğe kaldırmak ağrıları hafifletir. Bunun nedeni kan akışının kalbe daha kolay ulaşmasıdır.

 • Egzersiz yapmak:

Hamileliğin sonlarına doğru etkinlik düzeyi genellikle azalır. Bu durum, dolaşımın azalmasından dolayı daha fazla bacak ağrısına yol açabilir. Hamilelik boyunca mümkün olduğu kadar düzenli olarak egzersiz yapmalı ve aktif olunmalıdır.

 • Masaj yapmak:

Masaj; kan akışını arttırır, ödemi azaltır ve kaslarını gevşetir. Aynı zamanda bedeni ve zihni de rahatlatır. Hamilelik için uygun olan bir masaj yağı kullanarak tüm bacak bölgelerine masaj yapılabilir.

Gebelikte ilk haftalarda bacak ağrısı olur mu?

Hamilelikte bacak ağrısı genellikle gebeliğin son aylarında ortaya çıkan bir durumdur. Henüz vücut sisteminde fazla değişiklikler yaşanmadığı için ilk haftalarda görülmemektedir. Eğer hamilelik öncesinde varis gibi bacak ağrısına neden olan bir rahatsızlık mevcutsa, hamilelikte de bu tür ağrılar devam edebilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk