fbpx

Blog

Doğum

Hamilelikte Alkol Kullanımı

Anne adayı gebe olduğu andan itibaren yani ceninin rahme düştüğü andan itibaren beslenmeye ihtiyacı vardır. Anne ile karnındaki bebek arasındaki iletişimi ve aynı zamanda beslenme ve kan alışverişini sağlayan maddeye plasenta denmektedir. Bebeğin gelişimi plasentadan gelen besinler ile sağlanmaktadır. Alkol kullanılması halinde anne karnındaki bebek yeterli oranda beslenemediği gibi bebeğe yeterli oksijen gitmemekte ve yine bebeğe giden kan miktarında da azalma yaşanmaktadır. Bu gibi durumlar bebeğe zarar verdiği gibi düşük riskini de doğurabilmektedir.

Gebelikte alkol kullanımının bebek üzerindeki zararları

Gebelik döneminde alkol tüketen bir annenin vücuduna giren alkol plasenta yolu ile direkt olarak bebeğin de kanına geçmektedir. Bu durumda da özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde alınan alkol embriyoya etki ederek düşüğe sebep olabilmektedir. Ayrıca gebeliğin ilerleyen döneminde tüketilen alkol ile anne karnındaki bebeğin gelişiminde olumsuzluklar, hücrelerin ve organların yeterli oranda gelişememesi gibi problemler de beraberinde gelecektir. Gebeliğin her döneminde tüketilen alkol anne karnındaki bebeği, ölme riski ile de karşı karşıya getirir. Uzmanlar, hamileliğin tüm döneminde anne adayının alkol ve alkol içeren karışım, kokteyl tarzı tüm ürünlerden kesinlikle uzak durmasını önermektedir. Gebelikte alkol tüketen bir annenin bebeğinde beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak ciddi anlamda zeka geriliği gibi problemler de yaşanabilir. Alkolün anne karnındaki bebek üzerinde yarattığı en olumsuz durum ise Fetal Alkol Sendromu‘dur

Fetal Alkol Sendromu ( FAS )

Fetal alkol sendromu çok sık görülen bir durum değildir ancak gebelik döneminde alkol tüketen anne adaylarının bebekleri malesef ki fetal alkol sendromu riski ile karşı karşıyadır. Fetal alkol sendromu, bebeğin doğumdan önce yoğun bir şekilde alkole maruz kalması sonucu oluşan belirtilerdir. Daha çok alkolik anne adaylarının bebekler bu sendrom ile karşı karşıyadır. Sendromun en belirgin özelliği anne karnındaki bebekte doğumdan önce yaşanan gelişme geriliğidir. 

Bu durum ilerledikçe bebekte gelişim geriliği, zeka geriliği, çeşitli davranışsal bozukluklar ve normalden farklı bir yüz görünümüne sebep olabilmektedir. Fetal alkol sendromu yaşayan çocuklarının tipik bir yüz görünümleri vardır. Bu sendromdaki çocukların başları ufak olur. Ayrıca ufak gözler, kısa bir burun, göz kapaklarının anormal şekilli olması da fetal alkol sendromunun bebeklerin fiziksel gelişimlerine olumsuz etkisidir.   

Anne adayları gebelik boyunca alkolden uzak durmalıdır.

Anne adayları gebeliklerinin kesinleştiği günden itibaren kesinlikle alkol ve alkol içeren tüm karışımlardan uzak durmaları gerekmektedir. Alkol anne karnındaki bebeğin fiziksel ve beyinsel gelişimini de engellediği gibi düşük riskine de neden olabilmektedir. Ayrıca gebelik boyunca tüketilen alkol anne karnındaki bebeğin ölmesine de neden olabilmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü anne adayları hamilelik dönemleri boyunca alkolden uzak durmalılardır.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk