info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?
Bir bebek sahibi olmak, hangi yöntemle olursa olsun büyük çaba ve sabır gerektirir. Her ay gebelik haberini almak için sabırsızlıkla bekleyen ailelerin akıllarındaki ilk soru hamilelik kaç günde belli olur sorusudur. Gebelik testleri, hamileliğin varlığını saptamak için önemlidir. Fakat şaşırtıcı bir sonuçla karşılaşmamak için hamilelik testinin yapılacağı zamanlamanın da iyi ayarlanması gerekir.

İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belirtileri başlar?

İmplantasyon, döllenmiş yumurtanın endometriyum içine yerleşmesidir. Yumurtlama ve döllenmeden yaklaşık 9 gün sonra gerçekleşir. Hem idrar hem de kan ile yapılan hamilelik testleri, sadece implantasyondan sonra; yani fetüs rahim duvarına ve annenin kan sistemine bağlandığında pozitif hale gelir. Hamilelik belirtilerinin başlayabilmesi için, öncelikle hamilelik hormonlarının düzeylerinin yüksek seviyede ilerlemesi gerekmektedir. Bu husustaki önemli nokta, cinsel ilişkinin tarihinin fazla önem arz etmediğidir. Spermler, vajina içerisindeki canlığını birkaç dün boyunca koruyabildiği için; doğurganlık oranının yüksek olduğu günlerden herhangi birinde döllenme gerçekleşebilir. Cinsel ilişkinin tarihine bakılarak gebeliğin ne zaman oluştuğu belirlenmez.

Hamilelik kaç gün sonra belli olur?

Hamileliğin belirlenmesi, yapılacak testin türüne göre değişiklik gösterebilir. Kan testlerinin daha erken sonuç verdiği ve güvenirlik oranının daha yüksek olduğu bilinirken, idrar testinde ise bu süreç daha yavaş işlemektedir.

İdrarda gebelik kaç günde anlaşılabilir?

Hamile olmayan bir kadının vücudundaki hCG hormonu 5 mlU’dan daha azdır. Embriyonun rahime yerleşmesinden sonraki ilk birkaç haftada, anne adayının vücudunda salgılanan hCG miktarı her 48 ile 72 saatte iki katına çıkar. Bu durum, hamile bir kadının vücudundaki hCG seviyesinin, çok yüksek hızda artması anlamına gelir. Ovulasyondan 7 gün sonra, hamile kadın kanında dolaşan hCG oranı 50 mIU / ml’ye kadar ulaşabilir. İdrarla yapılan gebelik testlerinde de esas olan, idrarın içerisindeki hCG’nin varlığıdır. Bu testler kolay ulaşılabilir ve ekonomiktir. Fakat hCG hormonu öncelikle kan dolaşım sistemine daha sonra idrar geçtiği için, idrarda görülmesi biraz zaman alabilmektedir. Evde kolaylıkla yapılabilen gebelik testi kitleri hCG'nin varlığını tespit ederek çalışır ve yüksek duyarlılığa sahip olan bir test, hamileliğin daha erken anlaşılabilmesini sağlar. Ortalama bir idrar testinin beklenen adet gününden 3 gün önce yapılması halinde sonucun doğruluk oranı %51, beklenen adet tarihinin üzerinden 10 gün geçmesi durumunda ise bu oran %99 olacaktır. Eğer doğruluk payı yüksek bir sonuç almak istiyorsanız mutlaka adet tarihinizin birkaç gün geçmesi gereklidir.

Kanda gebelik testi kaç günde belli olur?

Kan ile yapılan gebelik testi oldukça kolay ve çabuk sonuçlanan bir işlemdir. Kadından bir tüp kan numunesi alınarak laboratuvara gönderilir ve bu numunenin içerisindeki hCG hormonun miktarının ölçümlenmesi amaçlanır. Sonuç 5 birim ve üzeriyse hamilelik tanısı koyulabilir. Kandaki hormon seviyesi her zaman için idrardakinden daha fazla olacağı için, var olan hamilelik idrar testlerine oranla daha hızlı anlaşılabilir. Embriyonun rahime yerleşmesinden yaklaşık 3 ile 4 gün içerisinde, kandaki hCG oranı tespit edilebilecek seviyeye ulaşır. Bu durum, beklenen adet gününden yaklaşık olarak 5 ile 6 gün öncesine denk gelmektedir. Kısaca; hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtını hızlıca almak isteyen kişilerin bu zaman dilimlerinde kan tahlili yaptırması uygun görülür.

Test sonuçları güvenilir midir?

Özellikle kan ile yapılan testin güvenilirlik oranı bir hayli yüksektir. Fakat yine de bazı şüpheli durumlarda testin tekrarlanması veya ultrason taramasıyla birlikte doğrulanması gerekebilir. Tekrarlanan testlerde de sonuç aynı şekilde ilerliyorsa, sonucun kesin olduğu söylenebilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler