Geç Döllenme Nedir, Nasıl Olur? - Centrum Klinik

Blog

Jinekoloji

Geç Döllenme

Geç yumurtlama birçok kadının endişe duymasına neden olur. Bu fenomenin normal olup olmadığını veya bu süreç uzun zamandır beklenen gebeliklerinin önünde bir engel teşkil edip etmediğini anlamak için mutlaka uzman kontrolü gerekmektedir. Yumurtlama: follikülün karın boşluğunda döllenmeye hazır bir yumurta bırakılması.

Bu süreç doğurganlık çağındaki tüm kadınlarda görülür. Yumurtlama ile diğeri arasındaki süre çoğu zaman 21-30 gün arasında değişir. Standart, klasik değer 28 gündür. Bu değer genellikle tüm hesaplamalarda yapılır. Ortalama 28 günlük devirle ovulasyon 14. günde gerçekleşir. Geç döllenme 18 gün sonra gerçekleşirse, doktorlar geç yumurtlama teşhisi konabilir. Ancak bunun son derece seyrek olduğunu belirtmek gerekir.

Bu teşhisi koymak için, üst üste en az üç döngü için gözetim yapmanız gerekir. Bu sorunun varlığını yalnızca çok sayıda kapsamlı araştırma doğru bir şekilde güvenilir şekilde gösterebilir. Ovulasyonun ve dolayısıyla geç döllenmenin normal ritmini değiştirmek, bunlardan bazılarının dikkate alınması gereken bir takım faktörlerden etkilenebilir. 

Çeşitli jinekolojik infeksiyöz hastalıklar:   Kadınların üreme sisteminin farklı hastalıkları menstrüel periyodun gecikmesine ve dolayısıyla geç ovulasyona neden olabilir. Hastalıktan kurtulmak bile, ovülasyon gelecek 2-3 ay içinde zamanla ortaya çıkabilir. 

Doğumdan sonraki dönem: Gebeliğin sona ermesinden üç ay sonra (kürtaj veya düşük)

Kronik stres: Kronik stresten muzdarip olmak ve yorgunluk geç ovülasyona ve dolayısıyla geç döllenmeye neden olabilir. 

Hormon dengesizliği: Bir kadının vücudunda hormon dengesizlikleri çok farklı olabilir. Geç ovulasyon için hipofizin dengesizliği oluşur. Bu sebeple de geç döllenme meydana gelir.

Geç döllenmede adet görülür mü?

Geç yumurtlama ve geç döllenme sırasında hamile kalan, genellikle sağlıklı bir bebek doğuran anne adayları mevcuttur. Ancak, hormonal bozuklukları olan veya bulaşıcı bir hastalıkları olan kadınlar bu ifadede yer almamaktadır. Bu durumda, bir doktora danışmalısınız ve reçeteli bir tedavi seyrinden geçmelisiniz.

Geç döllenme kan testinde ne zaman çıkar?

Bir yumurta salınımının ultrasonuyla geç döllenmeyi belirlemek için, hipofiz seviyesinin analizi yardımıyla (belirli bir süre geçmesi gerekir) yumurtlama testlerine gelirsiniz.  Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, bir jinekolog ile görüştüğünüzden emin olun. Ovulasyonun yokluğunu ortaya koyarsa, uyarılması için tedavi başlar.

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)