fbpx

Blog

Doğum

Gebelikte Sık Görülen Hastalıklar

Gebelikte hasta olma ya da sağlık sorunu yaşama riski bir nebze de olsa artmaktadır. Gebelikte görülen hastalıklar arasında ortak bazı sağlık sorunları bulunur. Ancak gebelikte görülen hastalıklar, aşağıdaki faktörlerle yakından ilişkilidir.

 • Kadınların gebe kalmadan önce sahip oldukları bozukluklar (önceden var olan bozukluklar) diyabet veya yüksek tansiyon
 • Hamilelik sırasında gelişen fakat doğrudan gebelikle ilgili olmayan bozukluklar
 • Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek bozukluklar

Diyabet ve yüksek tansiyon gibi bazı bozukluklara sahip olmak hamilelikte sorun riskini artırabilir. Böyle bir hastalığı olan kadınlar hamile kalmak isterlerse, önce bir doktorla konuşmalı ve hamile kalmadan mümkün olan en iyi fiziksel durumu yakalamaya çalışmalıdırlar. Bu kadınlar hamile olduktan sonra, çoğunlukla disiplinlerarası bir ekipten özel bakıma ihtiyaç duyabilirler. Ekip, bir doğum uzmanını (gebelik sırasında bozukluğun bakımında uzman da olabilir) ve beslenme uzmanları gibi diğer sağlık uygulayıcılarını içerebilir. Bazen hamilelik sırasında doğrudan hamilelik ile ilgili olmayan bozukluklar gelişir. Bazıları hamile kadınlar veya fetüs için sorun riskini artırır. Bunlar:

 • Yüksek ateşe neden olan bozukluklar
 • Enfeksiyonlar
 • Karın cerrahisi gerektiren bozukluklar

Bazı rahatsızlıkların gebelik sırasında ortaya çıkma ihtimali daha fazladır çünkü hamilelik kadınların vücudundaki birçok değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Örnekler:

 • Bacaklarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması (tromboembolik bozukluklar)
 • Anemi
 • İdrar yolu enfeksiyonları

Gebelik komplikasyonları gebelik sırasında ortaya çıkan sağlık problemleridir. Annenin sağlığını, bebeğin sağlığını veya her ikisini de içerebilirler. Bazı kadınların, gebe kalmadan önce komplikasyonlara yol açabilecek sağlık sorunları var. Diğer sorunlar hamilelik sırasında ortaya çıkar.

Gebelik öncesi sağlık sorunları

Hamilelik öncesinde ya da geçmişte yaşadığınız sağlık sorunları hakkında doktorunuzla konuşmaya dikkat edin. Bir sağlık sorunu için tedavi görüyorsanız, doktorunuz sağlık sorununuzun yönetilme biçimini değiştirmek isteyebilir. Sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar hamilelik sırasında alınırsa zararlı olabilir. Aynı zamanda, ihtiyacınız olan ilaçları durdurmak hamile kalmanız durumunda ortaya çıkabilecek risklerden daha zararlı olabilir. Sağlık sorunları kontrol altında olduğunda ve iyi bir doğum öncesi bakım alırsanız, normal, sağlıklı bir bebeğiniz olması muhtemel olduğuna emin olabilirsiniz.

Gebelikte görülen hastalıklar

 • Kalp hastalığı

Doğurganlık yıllarındaki kadınlarda kalp hastalığı insidansı son yıllarda belirgin bir şekilde düştüğü halde, hamile kadınlarda ölümün ana nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Kalp hastalığına yakalanmış olan çoğu kadın gebeliğe sorunsuz olarak dayanır. Bununla birlikte, kalp kasının ya da kapakçıkların ciddi biçimde hastalanması durumunda, gebelik sırasında kalbe normal olarak yerleştirilen ilave suş, kalp yetmezliğine hatta ölüme neden olabilir. Bu nedenle, kalp rahatsızlığı olduğunu bilen herhangi bir kadın, hamile kalmaya çalışmadan önce doktoruyla görüşmelidir.

 • Böbrek hastalığı

Gebelik sırasında böbreklerin en sık görülen hastalığı piyelonefrittir, böbrek bakteriyel enfeksiyonudur. Mesane enfeksiyonu, bakterilerin böbreklere kadar gitmesine izin verdiğinde ortaya çıkabilir. Semptomlar ateş, şiddetli bel ağrısı ve titreme içerir. Piyelonefriti hızla tedavi etmek önemlidir çünkü hamile bir kadının erken doğum yapmasına neden olabilir. Şiddetli bel ağrısı ve ateşi vakaları derhal doktora bildirilmelidir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk