fbpx

Blog

Doğum

Gebelikte mide bulantısı

Anne olmaya hazırlanan kadınlar, mide bulantısı problemiyle sıkça karşılaşılmaktadır. Bulantılar ilk belirtilerden biri olarak bilindiği için, henüz hamileliğin bilinmediği dönemlerde dahi görülebilmektedir. Bu sebepten dolayı gebeliğini erken öğrenen tüm kadınlar, hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorunun yanıtını merak etmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl olur?

Hamilelik, tüm vücut dengesini etkilediği için; mide bulantısının ortaya çıkması için birçok farklı etken bulunabilir. Bu sebepten dolayı, uzmanlar da mide bulantısının nedeni hakkında net bir karar birliğinde bulunamamaktadır. Bir kadın hamile kaldığında hormonal değişiklikler gerçekleştiği için, en büyük sebebin hormonların yükselmesi olduğu düşünülmektedir. Özellikle hamilelik hormonu olan hCG hormonunun ve ayrıca ilk trimesterde östrojenin seviyesinin de yükselmesiyle birlikte, aynı zamanda bulantıların azalmaya başlaması tesadüf değildir. Mide kaslarının gevşemesi, kan şekerinde ani yaşanan düşüşler de bu problemi meydana getirebilir. Çoğul gebelik yaşayan kadınların hamileliğin ilk aylarında, tek gebelik yaşayan kadınlara oranla daha fazla mide bulantısı yaşadığı da bilinmektedir. Bunun nedeni de çoğul gebeliklerde hormonların daha hızlı bir şekilde yükselmesidir.

Hamilelikte mide bulantısı kaçıncı haftada başlar?

Gebelerin birçoğu mide bulanması şikayetiyle gebeliğinin ilk haftalarında, yaklaşık 6.haftadan itibaren karşılaşmaktadır. Embriyonun rahime tutunmasıyla birlikte meydana gelen hormonal değişimler, anne adayını da hızlı bir şekilde etkileyebilir. Hormon seviyeleri hamileliğin ilk trimesterinden, yani 12.haftadan itibaren normal seviyeye indirgendiği için; bu problem genellikle ikinci trimester itibariyle azalarak yok olur.

Hamilelikte mide bulantısı olmaması normal midir?

Her hamilelikte aynı belirtilerin görülmesi gerektiğine dair bir kural yoktur. Her gebenin bünyesinin işleyişi farklıdır. Bazı gebeler ani hormon artışlarına karşı daha dayanıksız olduğundan, şiddetli mide bulantısından mustarip olur. Ancak, gebenin vücut sistemi hormon değişikliklerini normal karşılarsa mide bulantısının olmaması normal kabul edilir. Yapılan tetkiklerde hiçbir sağlık sorununa rastlanmamışsa, hamileyken mide bulantısı olmaması olağan sayılır.

Hamilelikte mide bulantısı tehlikeli midir?

Mide bulantısı yaşayan birçok gebe, hamileliğini riskli bir sonuçla karşılaşmadan geçirecektir. Fakat mide bulantısını sık sık kusma şikayeti de takip ediyorsa, çok fazla sıvı, temel besin ve mineral kaybedilme ihtimali olabilir. Hamilelikte şiddetli kusma problemi olarak bilinen hiperemezis gravidarum, gebenin vücudundaki sıvı ve elektrolit dengesini bozacaktır. Özellikle vücudun gebelik esnasında dehidrasyona uğraması ciddi bir risk olabileceğinden, bu tip hastaların hastanede yatarak tedavi edilmesi gerekebilir. Hamileyken kilo kaybediliyorsa, gün içinde birçok kez kusma yaşanıyorsa, mideden çıkan artıklarda kan veya kahverengimsi bir renk varsa, idrarın rengi koyu ve yoğunluğu fazlaysa hekime danışmak gerekir.

Hamilelikte mide bulantısına çözüm var mıdır?

Sabah bulantılarını ve gün boyu gerçekleşen mide bulantılarının şiddetini azaltmak için aşağıdaki verilen bazı ipuçlarının uygulanmasında fayda vardır:

 • Uyandığınızda yataktan hızlı bir şekilde kalkmaları, vücudunuzun kendine gelmesine izin verin.
 • Gerekiyorsa yataktan kalkmadan önce veya kalktıktan hemen sonra tuzlu ve hafif bir şeyler atıştırmaya dikkat edin.
 • Gece uyumadan önce midenizi boş bırakmamak için, yatma zamanından önce hafif atıştırmalıklar yapabilirsiniz.
 • Gün boyunca düzenli olarak, küçük porsiyonlarda yemek yemeye özen gösterin.
 • Bol miktarda sıvı aldığınızdan emin olun.
 • Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Kafeinden kaçının.
 • Dışarıda olduğunuz zamanlarda midenizi yatıştırmak için yanınızda tuzlu krakerlerden taşıyın.
 • Kokulara çok fazla duyarlıysanız, soğuk yiyeceklerin daha az koktuğunu unutmayın.
 • Zencefil ve limon karışımı ile yapılmış içecekler bulantıyı hafifletmek için iyi bir seçenektir.
 • Gün içerisinde sık sık dinlenin ve yeteri kadar uyumuş olmak için şekerlemeler yapın.
 • Yemek yedikten hemen sonra düz bir şekilde uzanmayın.
 • Her gün biraz hafif egzersiz yapmak, temiz havada yürüyüşe çıkmak iyi gelecektir.
 • Atıştırmalıklarınızı seçerken protein oranı yüksek olanları tercih edin.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunun yanıtı kişiden kişiye göre değişse de, bulantıyı geçirmek için uygulanması gereken maddeler tüm gebeler üzerinde etkilidir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk