info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Gebelikte Kabızlık

Gebelikte Kabızlık

Özellikle gebeliğin ilerleyen hafta ve aylarında, kabızlık sorunu kendini göstermeye başlayabilir. Anne adayı için rahatsız edici olan bu sorun, basit önlemlerle hafifletilebilir.

Genel olarak günde bir defa defekasyon yapılır. Bu durum, aileler tarafından verilen tuvalet eğitimi ya da yaşam koşulları gibi sebeplerle gelişebilmektedir. Fakat günümüzde hayat şartları bireylerin git gide daha fazla kabızlık sorunundan mustarip olmasına yol açıyor. Hareketsiz yaşam tarzı, posasız yiyecekler ve sağlıklı olmayan alışkanlar... Gebelik süresince anne adaylarında genel olarak mevcut bir kabızlık problemi olabilir. Hamileliğin ilerlemesiyle bu durum artış gösterir. Bu durum anne adaylarının duygusal durumları ve değişen hormonlar sebebiyle daha ciddi bir problem olarak düşünülüyor. Bu sebeple kabızlık, gebeler için en büyük şikayet kaynağı olabilmektedir. Kabızlığa yol açan hormon değişimleri ve rahmin bağırsaklara yaptığı baskı, tedavi ihtiyaç duyulacak bir sorun değildir. Eskiden bu sorun daha da abartılmakta, kabızlığın zehirlenmelere yol açabileceği sanılmaktaydı. Fakat kalın bağırsaklarda emilimin fazla olmaz. Bu sebeple burada uzun süre kalan gaytanın, ciddi yan etkileri olmadığı saptanmıştır. Bunun dışında kabızlık problemi olan anne adaylarına müshil ilaçlarının verilmesinin uygun olmadığı anlaşılmıştır.  Bu ilaçlar sebebiyle ishal sorunu kendini gösterebilir, bu sebeple de anne adayı ishale bağlı tuz-elektrolit kaybına uğrar.Bunun haricinde bağırsakta meydana gelen gazın yol açtığı şikayet tedavi edilebilir.

Kabızlığa karşı alınabilecek en iyi tedbir beslenme alışkalığını değiştirmektir

Gebelik dönemi süresince meydana gelen hastalıklar sıralamasının başında fissur (makatta çatlak), hemoroid (basur) vardır. Bu hastalıklara dolayısıyla ağrı, üşenme, tuvalet bulamama sebebiyle defekasyon ihtiyacının gözardı edilmesi sebebiyle rektum zamanla genişler. Bu genişleme tembelliğe götürür. Bu sebeple aşırı ıkınma zorululuğundan sinirler zedelenir ve kabızlık iyice yerleşir. Şikayetleri hafifletmenin en doğru yöntemi anne adayının düzenli olarak belli bir saatte tuvalete çıkmaya çalışmasıdır. Tuvalete çıkarken yani defekasyon sırasında rektumun boşalmasına yol açan karın içi basınç artmasına yardım etmek için en uygun pozisyonu almak gerekir.

Gebenin anal fissur, hemoroid gibi ağrılı tuvalete çıkma ve dolayısıyla oldukça nadir tuvalete gitmeye sebep olan bir rahatsızlık söz konusuysa mutlaka tedavi edilmelidir.Tedavide oral olarak alınan ilaçlar ve beslenme düzeni çok büyük iyileşmeler yaratmaz. Sürece yardımcı olurlar. En ideal çözüm, gebenin kendi uğraşı ve küçük yapılan lavmanlardır. Lavman işlemi, normal refleks gelişinceye dek gün aşırı tekrarlanabilir.

Gebelik dönemi boyunca hormon değişimlerinin yol açtığı kabızlığı artıran faktörler:

 • çok hareketsiz kalmak,
 • posasız yiyecekler,
 • ve az su içmektir.
Kabızlığın yol açtığı sorunları hafifletmek adına beslenme düzenine dikkat etmek gerekir.

Beslenme önerileri

 • Her çeşit lifli besin (çiğ sebze ve meyveleri) bol bol tüketilmeli.
 • Meyve suları, kuru kayısı, kuru erik, kuru incir kompostoları tüketilebilir.
 • Sabah kahvaltısı esnasında bir bardak şekerli ılık su içmeniz faydalı olacaktır.
 • Egzersiz yapmak oldukça önemlidir. İmkanınız varsa hergün yürüyüş yapın.

Gebelik döneminde kabızlık sebepleri

 • Hamilelikte hormon seviyeleri artar, bu nedenle bağırsak kas dokusu gevşer.
 • Büyüyen rahim, bağırsaklara baskı yapar ve normal çalışmasının önüne geçer.
 • Hamilelik esnasında demir hapı kullanılıyorsa kabızlık oluşabilir. Bol bol su içmenizde fayda var.
 • Gebelikte hareketsizlik; hamilelikte egzersiz yapmak kabızlık için alınabilecek en önemli tedbirdir.
 • Lifli besin tüketiminin az olması
 • Hamielikte anne adayının strese girmesi de kabızlığa yol açar.

Gebelikte kabızlığı gidermek için yapılması gerekenler

Lifli besinler kabızlık için alınabilecek faydalı bir önlemdir; Kabızlık yapmaya sebep olan saflaştırılmış besinlerden uzak durun. Liflerden zengin olan taze meyve ve sebzeler, kepekli besinler,baklagiller, kuru meyveler, tüketmeye özen gösterin.

Su tüketimini olabildiğince arttırın; günlük olarak 10 ve 12 bardak sıvı tüketmeye dikkat ediniz.Su, meyve, sebze suları dışkının yumaşamasını sağlar. Bu sebeple de sindirim sisteminden oldukça kolay bir şekilde geçer.

Egzersiz yapmak; Şayet hareketsiz bir hayat tarzınız varsa, kabızlık için risk grubundasınız demektir. Bu sebeple hamilelik sürecinde egzersiz yapmak oldukça faydalıdır. Hafif tempolu yürüyüş, yüzme gibi sporlar gebe anne adayları için en ideal sporlardır. Bu egzersizler, bağırsakları uyarır ve bağırsaklarınızın çalışmasını sağlar.

İlaç Kullanmak; Kabızlık yaşam tarzının değişmesiyle geçmiyor ya da hafiflemiyor ise, doktorunuza danışınız. Kabızlık için size uygun ilaçları kullanabilirsiniz.

Stresten olabildiğince uzak durursanız kabızlık şikayeti de azalacaktır.


Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler