info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Tıpta preeklampsi olarak adlandırılan gebelik zehirlenmesinin anne adayları ve bebekler için çok ciddi sonuçları bulunmaktadır. Bu durumun yaşanması halinde, normal gebeliklere göre gelişme geriliği daha fazla olurken, anne ve bebek ölümlerinin yaşanmasına da neden olduğu görülmektedir.

Dünya üzerindeki kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının en çok önem verdikleri konulardan birisi erken gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan 32. haftanın öncesinde yaşanan gebeliklerin belirlenip önlenmesidir. Erken gebelik zehirlenmesi daha ciddi ve ağır olarak tanımlanmaktadır.

Bu haftadan sonra yaşanan gebelik zehirlenmesi ise geç gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılır.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Bulanık görme, bilinç karışıklığı, nefes darlığının yaşanması, baş ağrısı ve ödem yaşanması, midenin çeşitli bölgelerinde ağrılar, güçsüzlük ve yorgunluk, istemsiz bir şekilde gerçekleşen kasılmalar, oksijenlenmede azalma görülmesi, böbrek yetmezliği ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluk olarak görülmektedir.

Eğer gebelik zehirlenmesi neticesinde beyin etkilenmişse, anne adayında sara krizi yaşanma riski yüksek olacaktır. Bunun ardından ise beyin kanaması görülecektir. Eğer gebeliğiniz esnasında yüksek tansiyon şikayetlerini sürekli yaşıyorsanız, bu durumda sizin için uyarıcı olabileceğini unutmamalısınız.

Gebelik Zehirlenmesi Tanı Konması

Hastalarda gebelik zehirlenmesi tanısı için öncelikle öyküleri iyi bir şekilde ele alınmaktadır. Yaş kriterlerine göre, ilk hamileliğin olup olmadığı baz alınarak, vki değerine bakılarak ve damar hastalığı, böbrek hastalığı, hipertansiyon gibi şikayetlerin bulunup bulunmadığına göre risk durumları değerlendirilmektedir.

Anne adayında genetik olabilecek bu durumla ilgili daha önce aileden herhangi bir kişinin gebelik zehirlenmesi yaşayıp yaşamadığının yanıtı da alınmaktadır. Gebeliğin 11 ile 13. haftasına gelindiğinde kan basıncı ölçümü yapılarak teşhisinde kolaylık elde edilmektedir.

Doktorunuz böyle bir riskten şüphelendiğinde kan sayımı ve karaciğer enzim testi isteyecektir. Ayrıca serum kreatinin ve ürik asit değerlerine bakarak ve idrar tetkiklerini de alarak bir tanı koyacaktır.

Gebelik Zehirlenmesi Tedavisi

Tedavi aşamasında ise anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atmayacak şartların oluşturulmasının ardından gebeliğin sağlanmasına olanak verilecektir. Erken dönemde teşhis edilmesi halinde bebeğin gelişiminin gerilememesi ve belirtilerin azaltılmasına yönelik düşük dozlu aspirin tedavisi uygulanabilmektedir. Bunun dışında gerek görülen durumlarda kalsiyum ve magnezyum takviyesi gerçekleştirilecektir. Bol proteinli diyet uygulamaları ile tansiyon ve ödem şikayetleri ortadan kaldırılacaktır.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler