fbpx

Blog

Doğum

Gebelik Testi Silik Çizgi

Bebek sahibi olmak isteyen veya gebelik planlamaları yapmadığı halde adet tarihi geciken kadınların kafalarındaki soru işaretlerini silmek adına başvurduğu ilk yöntem hamilelik testleridir. Hamilelik testleri arasında en yaygın kullanılan türler ekonomik ve kolay kullanımlı olan idrar testleridir. Ancak bu testin uygulanması esnasında bazı sorunların meydana gelmesi kafa karışıklığını daha da arttıracaktır. Hamilelik testinde silik çizgi görünmesi, yaygın görülen neticelerdendir.

Hamilelik testleri nasıl yapılır?

İdrar ile yapılan ev tipi gebelik testleri, genellikle 3 farklı şekilde bulunmaktadır. Bunlar:

  • Akış testleri:

Akış testleri, birkaç saniye boyunca idrar akışında tutulmalıdır ve sonucun oluşması için birkaç dakika beklenmelidir.

  • Dip testleri:

İdrar bir kap içerisine toplanmalı ve gebelik testi idrarın içerisine daldırılmalıdır.

  • Damlalık testleri:

İdrar bir kap içerisine toplanır ve test kitinde bulunan damlalık yardımıyla test üzerine birkaç damla idrar damlatılır. Tüm test çeşitlerini uygulamadan önce, kullanım talimatlı dikkatli bir şekilde okunulmalıdır. Bazı testlerin uygulama aşamaları farklı olduğu için, doğru adımın gerçekleştirildiğinden emin olunmalıdır. İdrar uygulamasından sonra gerekli beklemesi süresi tamamlanır ve test üzerindeki çizgiler takip edilir. Tek çizgi negatif, çift çizgi ise hamileliğin pozitif olduğunu göstermektedir. İkinci çizginin silik çıkması durumunda ise birkaç ihtimal değerlendirilmelidir. 

Gebelik testleri nasıl çalışır?

Hamilelik testleri, idrarda bulunan özel bir hormonu tespit ederek çalışır. hCG (insan koryonik gonadotropin) adı verilen bu hormon, yalnızca rahim iç duvarınaa döllenmiş yumurtanın yerleşmesi sonucunda üretilir.  Bu testler, idrarda hormonun varlığını saptadığında pozitife dönüşür.

Hamilelik testinde silik çizgi ne anlama gelir?

Hamilelik testi sonucunda ilk çizginin belirgin, ikincisinin ise silik çıkması birkaç etkene dayandırılarak açıklanabilir:

  • Silik çizginin en büyük nedeni, hamileliğin çok erken evrede olmasıdır. hCG hormonu kan testlerinde hemen tespit edilebilse de, idrarda tespit edilebilmesi için biraz daha zaman gerekmektedir. Ayrıca her idrar testinin hassasiyet oranı farklı olduğu için, bazı türler erken gebelikleri ölçümleyebilmede başarılı olmayacaktır. Bu nedenle testin yapıldığı zaman dilimi önemlidir. Test için en uygun vakit, beklenen adet tarihinden 5 gün sonrasıdır. Bir kadının adet döngüsü ve yumurtlama uzunluğu aydan aya değişebilir. Yumurtanın geç döllenmiş olması da hCG düzeyinin beklenenden daha düşük olmasına neden olabilir.
  • Silik görünen çizginin diğer bir nedeni de buharlaşmadır. Çizgilerin belirginleşmesine yarayan boya maddesi, idrardan etkilenerek yayılabilmektedir. Bu durum, hamilelik negatif olmasına rağmen ikinci bir çizginin oluştuğu algısına sebebiyet vermektedir.
  • Gebelik testlerini uygulamak için, gece uykusundan uyanıldığında yapılan ilk idrarı kullanmak en idealidir. Fazla sıvı tükettikten sonra yapılan idrar yoğunluk özelliğini kaybeder, testin hCG hormonunu saptayabilmesi zorlaşır. Hamilelik var olsa da yoğun olmayan bir idrarda hCG oranı düşük olacağından ikinci çizginin silik çıkması muhtemel olacaktır.
  • Kimyasal gebelik durumu var ise, rahimde yaşayan bir embriyo olmasa dahi kadının vücudunda az oranda hCG hormonu bulanabilmektedir. Silik çizgi, vücuttan atılamamış olan hormonun belirtisi olabilmektedir.

Gebelik testinde ikinci çizgi silik çıkıp hamile olanlar var mıdır?

Çoğunluk durumuna bakıldığında, hamilelik testinde silik çizgi görünen kadınların birçoğunun pozitif bir sonuçla karşılaştığı görülmektedir. Bununla birlikte kimyasal gebelik gibi muhtemel bir riski belirlemek için tedbirli davranmakta fayda vardır. Eğer ikinci çizgisi silik görünen bir test varsa, başka bir gebelik testi uygulanabilir veya çıkan sonuç kan testleriyle doğrulanabilir. Hassasiyet oranı daha yüksek olan bir gebelik testi kullanarak, yanılma payını en aza indirgemek de mümkün olabilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk