info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Gebelik Kaybı (Düşük) Nedenleri Nelerdir?

Gebelik Kaybı (Düşük) Nedenleri Nelerdir?

Gebelik Kaybı (Düşük) Nedenleri Nelerdir?

Toplum içerisinde çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirmek isteyenleri, dikkat etmedikleri takdirde bekleyen problemlerden birisi gebelik kaybıdır. Düşük olarak adlandırılan bu durumun nelerden kaynaklandığını bilmeniz ve nasıl bir tedbir alabileceğinizi öğrenmeniz sizlere daha sağlıklı bir doğumu gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Anne adaylarının hamileliklerinin doğumla sonuçlanmasına kadar geçen süreçte en büyük endişeleri düşük yapmalarıdır. Düşük nedenleri arasında çeşitli sağlık problemleri veya genetik faktörler ön plana çıkabilmektedir. Anne karnındaki bebeğin yapısal bozukluklarının olması, hormonsal bazı nedenler, bağışıklık sistemi veya pıhtılaşma sistemine dair sorunlar, rahim anormallikleri ve enfeksiyonlar bu tür üzücü bir sonuçla karşılaşılmasına neden olmaktadır. Eğer farkında olmayarak bebeğin zarar göreceği maddeleri yanlışlıkla almışsanız, bu durumda da düşük tehlikesini yaşayabilirsiniz.

Gebelik Kaybı (Düşük) Nasıl Belli Olur?

Anne adaylarının vajinasından açık veya koyu renkte kan gelmesi halinde düşük yaptıklarına şahit olunmaktadır. Ancak bu durumda hemen bir jinekolog muayenesinden geçmek gerekmektedir.  Bu tür lekelerin olması halinde, annenin daha önce yaşadığı tekrarlayan düşük ihtimalleri de değerlendirilecektir. Eğer bu kanamayla birlikte ağrı veya kramplar da varsa, düşük yapıldığının en net belirtileri ortaya çıkacaktır. Bu tür belirtileri yaşayan kişiler hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvuru yapmalıdır.

Tekrarlayan Düşük Nedenleri Nelerdir?

Bazı yaşam alışkanlıkları ve düzensiz beslenme gibi faktörler, anne adaylarının tekrarlayan düşükle karşılaşmasına neden olmaktadır. Ayıra rahmin doğumsal çift olması, bölme olması, şekil bozukluğu gibi anormallikleri de buna etki etmektedir. Omega 3, folik asit ve B12 gibi takviyeleri alması sağlanacak anne adaylarının, tekrarlayan gebelik yaşamaları halinde ilk haftalarda cinsel aktiviteleri de kısıtlı bir şekilde yaşaması önerilmektedir.

Yaşam Şeklinizde Yapacağınız Değişiklikler

Buna göre sizler de bağışıklık sistemini güçlendirecek olan bir takım değişikliklerle bu riskleri en az seviyelere indirebilirsiniz. Gebeliğin oluşmasından önce yaşamanızdan stresi çıkarmanız, sağlıklı bir şekilde beslenmeniz, kafeinli içeceklerden ve sigaradan uzak durmanız halinde olumlu sonuçları elde edebileceğiniz belirtilmektedir. Ayrıca obezite durumunun olması halinde yapacağınız diyetle normal değerlere geldikten sonra gebelik planlamasını yapmanız önerilmektedir. Uzman hekimlerden alacağınız görüşlerle birlikte düşükleri belirgin biçimde azaltacak olan bu değişimleri gerçekleştirebilirsiniz.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler