info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

4 Maddede Evde Kısırlık Testi

4 Maddede Evde Kısırlık Testi

Evde kısırlık testi nedir, nasıl yapılır?

Günümüzde geliştirilen ve üretilen bir takım kitler yardımıyla çiftler evde kısırlık testi yapabilmektedirler. Çiflter olası bir kısırlık şüphesi yaşadıklarında evlerinde yapacakları test ile çok rahat bir şekilde kısır olup olmadıklarını test edebilmektedirler. Evde yapılabilen kısırlık testi kitleri yurtdışından sonra ülkemizde de satılmaya başlanmıştır ve eczanelerden temin etmek mümkündür. Test kitleri hem erkek hem de kadın kısırlığını tespit etmek için özel olarak üretilmişlerdir. Erkekler için üretilen testler erkeklerin mevcut sperm sayısına bakar ve sperm miktarına göre erkekte kısırlık olup olmadığını tespit eder. Kadın kısırlık test kitleri ise, kadına idrar testi yaparak kadının kısır olup olmadığını tespit eder. Testlerden 60 dakika içerisinde sonuç alınabilmektedir. Kısırlık testi kitlerinin bazıları hem erkek hem de kadınlar için ortak olarak üretilmişlerdir.

Kadınlar için evde kısırlık testi nasıl yapılmaktadır?

Normal şartlar altında bir kadının kısır olup olmadığı yapılan hormon testleri ile kesin olarak tespit edilmektedir. Bu testler ile kadınların doğurganlık hormonlarına FSH seviyelerine bakılır. FSH hormonu  az olan ya da hiç olmayan kadınların doğurganlıklarında sıkıntılar yaşanmaktadır ve kadın gebe kalamayabilmektedir. FSH hormonunun azlığı ise kadında kısırlık problemini de beraberinde getirmektedir. Ancak kadının kısır olup olmadığının anlaşılması için hormon testlerinden ziyade evde yapılan test kitleri yardımıyla da kısır olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Ancak evde yapılan testler ile kadının FSH hormonu ile ilgili kesin bir bilgi verilemez. Ancak test FSH hormonu hakkında kadının fikir sahibi olmasını sağlayabilir. Evde yapılan testler kadının idrarının değerlendirilmesi ile yapılmaktadır. Kesin sonuç vermemekle birlikte kadının kısır olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilir. Kadının kısırlığının anlaşılmasının en kesin yolu ise hastane ortamında yapılacak olan hormon testleridir.

Erkekler için evde kısırlık testi nasıl yapılmaktadır?

Erkekler için üretilen kısırlık testleri erkeklerin sperm analizlerinin değerlendirilmesi ilkesine bağlı olarak çalışmaktadır. Erkeğin evde kolaylıkla yapabileceği bir testtir. Erkekler için evde yapılacak kısırlık testleri kadınların evde yaptığı kısırlık testinden daha yüksek oranda doğru yanıtlar vermektedir. Bir erkekte mevcut olarak bulunması gerken sperm miktarı 1 milimetrede 20 milyon sperm hücresidir. Evde yapılan test sonucu bu değerler kolaylıkla değerlendirilerek büyük ölçüde erkeğin kısır olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Evde yapılan kısırlık testlerinin güvenilirliği nedir?

Evde yapılan kısırlık testleri kadınların idrarlarından erkeklerin ise sperm sayılarından analiz edilmesi prensibine bağlı olarak yapılabilmektedir. Evde yapılan kısırlık testlerine hiçbir zaman yüz yüz doğrudur ifadesi kullanılamaz. Ancak evde yapılan kısırlık testleri çiftlere kısır olup olmadıkları hakkında fikir sahibi verir. Eğer ki çiftlerin şüphelendikleri bir kısırlık durumunda bu testlerin yapılması sonrasında kendi kısırlıkları hakkında büyük oranda bilgi sahibi olabilirler. Bunun neticisinde çiftler hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurabilirler. Kesin olarak kısırlık teşhisinin konulamamasının nedeni kadın ve erkek kısırlığının tek nedene bağlı olarak oluşmamasından kaynaklanmaktadır. Kadınlardaki kısırlığın tek neden FSH hormonunun az olması ya da erkeklerdeki kısırlığın tek nedeni sperm sayısının az olması değildir. Kadınların yumurtalıklarındaki sorunlar, yumurtalık kistler yine kadının tüplerindeki tıkanma veya tüplerin işlevselliğinin bozulması, rahimde yaşanan enfeksiyonlar, daha önceden geçirilmiş rahim operasyonları gibi nedenlerden ötürü kadın kısırlık sorunu ile karşı karşıya olabilir. Bu sorunların mevcut olması halinde evde yapılan kısırlık testi bir sonuç vermez. Çünlü bu tip sorunlardan kaynaklanan kısırlığın nedeni yalnızca hastanede doktor gözetiminde yapılacak olan tetkikler sonrası anlaşılmaktadır. Erkeğin sperm sayısının yeterli olmasına rağmen sperminin kalitesiz olması da kısırlığın bir nedendir. Evde yapılacak olan kısırlık testi ile bu durum anlaşılamamaktadır. Erkeğin sperminin kaliteli olup olmaması labaratuvar ortamında yapılacak olan testler sonucu belli olmaktadır. Kısırlık şüphesi yaşayan çiftler hiç vakit kaybetmeden ve hiçbir şekilde çekinge yaşamadan uzman bir doktora başvurup tedavi olmaları gerekmektedir. Unutulmaması gerekir ki, kısırlık tedavisinde başarılı olma oranı başarısız olma oranından çok daha yüksektir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler