info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Ertesi Gün Hapı Gebeliği Nasıl Engeller?

Ertesi Gün Hapı Gebeliği Nasıl Engeller?
Bebek bakımının, çocuk yetiştirmenin maddi ve manevi pek çok yük ve sorumluluk getirdiği günümüzde gebelikleri de planlı olarak gerçekleştirmek, sadece bakabileceği sayıda çocuk dünyaya getirmek önemli bir husus haline gelmiştir. En küçük kasabalarda, köylerde bile Sağlık Ocakları aracılığıyla SGK’nın ücretsiz olarak sunduğu aile planlaması yöntemleri öncelikle kadınların, sonrasında da tüm ailenin huzuru için önem taşımaktadır. İşte bu bağlamda daha da bilinçlenen bireyler için istediği zaman ve istediği sayıda çocuk sahibi olmak çok daha basit bir hal almaktadır. Günümüzde spiral, tüplerin bağlanması, hormon iğneleri, hapları, deri altı çubukları gibi pek çok farklı türde doğum kontrol aracı bulunmakta, neredeyse herkese uygun bir seçenek uygulanabilmektedir. Ancak doğum kontrol yöntemleri kullanılmadan önce uzman doktora başvurup gerekli tahlil ve testleri yaptırdıktan sonra kişinin bünyesi, metabolizması için en elverişli yöntemin seçilmesi önem arz etmektedir. Zira her yöntemin içinde barındırdığı özellikler bireylerde farklı etkiler gösterebilmektedir. Tüm bunlar ışığında kadınların sıkça tercih ettikleri ertesi gün hapları da gebelikten koruma oranı yüksek olan bir ürün olarak bilinmektedir. Ertesi gün hapının gebeliği nasıl engellediği, nasıl kullanıldığı ve kimler için daha uygun olduğu soruları bu paralelde önem taşımaktadır.

Ertesi gün hapı nedir, neler içerir?

Ertesi gün hapı, korumasız olarak girilen bir cinsel ilişkinin ardından gebelik endişesiyle, genelde acil durumlarda içilen bir haptır. İlişkiye girdikten sonraki 3 gün içinde alınabilen ertesi gün hapları, ilişkiden ne kadar kısa süre içinde içilirse o kadar etkili olmaktadır. Bu haplar ilişkiye girildiği her dönemde kullanılabilmektedir, adet dönemi de buna dahildir. Ertesi gün haplarının bazıları sadece progesteron, bazıları da hem östrojen hem de progesteron hormonu içermektedir. Ancak sadece progesteron içeren haplar gebelikten koruma konusunda çok daha etkili olmakla birlikte, östrojen içeren hapların yarattığı mide bulantısı, kusma, baş ve karın ağrısı gibi yan etkileri yaratmaz.

Ertesi gün hapları gebelikten nasıl korur?

Ertesi gün haplarının içerdiği progesteron ve östrojen hormonları kadının yumurtlamasını engeller ve olası bir döllenme durumunda embriyonun rahim içine tutunmasına engel olur. Zira bu hormonlar kadının rahim içi tabakasının gebeliğin tutunabileceği kadar kalınlaşmasını önler.

Ertesi gün haplarının koruyuculuğu ne kadardır?

Ertesi gün hapları ilişkiden sonraki 72 saat içinde alınabilmesine rağmen, ilişkiden ne kadar kısa süre sonra alınırsa etkisi o kadar fazladır. Bu hapların koruyuculuğu ilişkinin üzerinden geçen sürenin uzunluğu ile bağlantılıdır. Ancak her hangi bir gebelikten koruyucu yöntemde bahsedilemediği gibi ertesi gün haplarında da gebelikten % 100 korumadan bahsedilemez. Günümüzde eczanelerde satılan ertesi gün haplarının koruyuculuk oranı % 70 ile 90 arasında değişmektedir. Ertesi gün haplarının kullanıldığı dönemde adet gecikmesi yaşanırsa mutlaka hemen gebelik testi yaptırılmalıdır. Bu dönemde adet gecikmesi % 100 gebeliğin varlığı olarak değerlendirilmemelidir. Zira hapların içerdiği hormonlar dolayısıyla da adet kanamsı gecikebilmektedir. Ertesi gün hapları sürekli doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilir mi? Ertesi gün hapları döllenme şüphesinin olduğu acil durumlarda, nadiren kullanılması gereken bir gebelik engelleme yöntemidir. Birkaç ay, birkaç yıl bu haplarla korunmak kesinlikle sağlıklı bir durum değildir. Zira ertesi gün hapları doğum kontrol yöntemi olmaktan çok, beklenmedik, hazırlıklı olunmayan bir durumda gerçekleşen cinsel ilişkilerde gebeliği engellemek için kullanılan bir kurtarıcıdır. Ertesi gün hapları çoğunlukla istenmeyen bir cinsel ilişki yaşandığında (tecavüz gibi), prezervatif yırtıldığında, yanlışlıkla kadının vajinasına boşalma gerçekleştiğinde bir kerelik kullanılır. Pek çok uzman ertesi gün haplarının yılda 3-4 kereden fazla kullanılmasının kadının sağlığına olumsuz etki edeceği düşüncesindedir. Bu bağlamda doğum kontrolü için hap kullanmak isteyenlerin doğum kontrol hapları ya da iğnelerini tercih etmeleri çok daha uygun olacaktır. Ertesi gün hapları nasıl kullanılır? Ertesi gün hapları ilişkiden sonraki ilk 3 gün içinde alınmak zorundadır. Ancak ilişkiden kısa süre sonra almak hapın koruyuculuk etkisini kesinlikle artıracaktır. Ertesi gün haplarının bir kutusunun içinde iki tane tablet bulunmaktadır ve bu tabletlerin ikisi de aynı anda içilir. Bu hapların progesteron içeren çeşitleri kadında çok fazla mide bulantısı ve kusmaya yol açmaktadır. Haplar alındıktan sonraki 5 saat içinde kadın kusarsa, hapların koruyuculuk etkisi azalır. Bu sebeple böyle durumlarda kesinlikle hapların yeniden alınması gerekir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler

Bize Yazın!
Sizi Arayalım