info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Erken Yumurtalık Yetmezliği Nedir?

Erken Yumurtalık Yetmezliği Nedir?
40 yaşına gelmeden önce kadınların yumurtalıklarının normal şekilde görevini yerine getirememesi durumuna prematüre ovarian, yani erken yumurtalık yetmezliği denir. Vücuttaki östrojen hormonunun azalması veya hiç salgılanamaması üzerine yumurtalıklar işlevlerini yitirir. Bu durum başka sorunlara da neden olmaktadır. Kısırlık, erken yumurtalık yetmezliğinin neden olduğu en büyük sorunlar arasında gösterilmektedir. Yumurtalık yetmezliği menopoza oldukça benzer. Hatta bazı uzmanlar, erken yumurtalık yetmezliğini erken menopoz olarak da kabul etmektedir. Fakat iki durum yani erken yumurtalık yetmezliği ile erken menopoz tam olarak aynı değildirler. Erken menopozdaki kadınlar adet kanaması görmemektedirler. Ancak yumurtalık yetmezliğinde kadınlar adet görmeye devam ederler.  Yumurtalık yetmezliği olan kadınlar, östrojen veya kemik erimesi gibi bazı sorunları tedavi olarak önleyebilirler.

Erken yumurtalık yetmezliğinin nedenleri nelerdir?

Genetik nedenler: Erken yumurtalık yetmezliği rahatsızlığını yaşayan kadınların yüzde 40'ı bu rahatsızlığı genetik nedenlerden ötürü yaşar. Kadının annesinde, teyzesinde veya ablasında yaşanan yumurtalık yetmezliği, büyük oranda kadını da etkilemektedir. Yapılan araştırmalarda erken yumurta yetmezliğinin yüzde 30'unun ailesel geçişli olduğu tespit edilmiştir. Diğer nedenler: Kadının yumurtalıklarında olgunlaşmamış foliküllerin içinde binlerce yumurta bulunur. Adet siklusunda beyinden salgılanan hormonlar sayesinde belirli sayıda folikül olgunlaşmaya başlar. Az sayıda olgunlaşmaya başlayan foliküllerden yalnızda bir tanesi tam olarak olgunlaşabilir. Tam olgunlaşan bu folikül, östrojen hormonu salgılar, böylelikle yükselen östrojen hormonu ile beyindeki hormon salınımı da durdurulmuş olunur. Eğer folikül tam olarak olgunlaşmamışsa östrojen üretilemez. Östrojen üretilemez ise, beyindeki hormon salınımı devam edeceği için kan düzeyi de artar. Yumurtalık yetmezliğinde, yumurtalıklarda bu hormona cevap verebilecek folikül bulunmaz. Bu sebeple yumurtalık yetmezliği yaşanır. Yumurtalık yetmezliğinin çeşitli sebepleri vardır.  Kromozomal bozukluklar, radyasyon tedavisi, sigara içmek, kemoterapi ilaçları ve bazı virüsler erken yumurtalık yetmezliğinin başlıca nedenlerindendir.

Yumurtalık yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

Yumurta yetmezliğinin en sık rastlanan belirtileri düzensiz veya geç adet görmedir. Erken yumurta yetmezliğinin belirtileri menopoz dönemindeki kadında yaşanan değişimler ile aynı özellikle olabilir. Örneğin sıcak basma, terleme, gece uykusundaki verimsizlik, vajinal kuruluk, duygusal değişim, ruhsal açıdan kadının hassaslaşması gibi östrojen eksikliğine bağlı şikayetler görülebilir.

Erken yumurtalık yetmezliğinin tedavisi

Yumurtalık yetmezliği tedavisi genellikle östrojen eksikliği ile kemik erimesine yönelik yapılır. Östrojenin vücuda yeniden kazandırılmasıyla kemik erimesi de önlenir. Tedavi sayesinde yumurtalık yetmezliğinden kaynaklı sorunlardan olan, vajinal kuruluk gibi şikayetler de önemli ölçüde azalır. Östrojen hormonunun yanında tedavi esnasında vücudun doğal dengesinin korunması için progesteron hormonu da verilir. Hormon ilaçları genellikle ağızdan alınır. Bunun yanında ilaçların jel veya bant şeklinde direkt vücuttan uygulanan şekli de vardır. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 45’tir. Kemik erimesini önlemek için kalsiyum ve D vitamini takviyesi de yapılır. Yumurtalık yetmezliğinden kaynaklı kısırlık tedavisi için ise uzmanlar tarafından tüp bebek önerilmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler