info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Erken Menopozda Tüp Bebek Tedavisi

Erken Menopozda Tüp Bebek Tedavisi

Menopoz dönemi kadınlarda ortalama 45-50 yaş aralığında meydana gelen bir olgudur. Bu dönem kadınların doğurganlık özelliğinin bitişi olarak kabul edilir. Menopoz kadının yumurtalık rezervinin bitmesiyle yaşanır. Bu nedenle kadınlar adet döngüsü yaşamadığından, adet kanamaları kesilir.

Erken menopoz nedir?

Erken menopoz (erken ovaryan yetmezlik) kadınlarda görülen adet kanamasının 40 yaşından daha önce kalıcı şekilde kesilmesiyle ortaya çıkan bir süreçtir. Bunun üzerinde uzmanlar tam bir görüş birliğine varamamıştır. Buna 45 yaşından daha önce menopoza girme olarak kabul eden uzmanlar bulunmaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre kadınlardaki menopoza girme yaş ortalaması 46 olarak belirlenmiştir. Erken menopoza girme ise, 40 yaşından daha genç olan kadınlardaki adet kesilmesi, östrojen hormonu azlığı, yüksek FSH ve LH hormon düzeylerinin görüldüğü klinik bir tablodur.

Erken menopozun nedenleri nelerdir?

Erken menopoz açısından kadının ilk adet görme yaşı, hormon kullanması ya da vücut ağırlığı gibi etkenler çok önemli olmasa da, özellikle aile geçmişinde erken menopoza giren yakın akrabaları olan kadınların değerlendirilmesi gerekmektedir. Bazı kadınlarda erken menopoza girmiş olsalar da, ultrasonografi ya da yumurtalık biyopsisi incelemelerinde foliküllere rastlanabilir.  Bu kadınlarda görülen adet kesilmesi, yüksek çıkan FSH ve LH hormon değerleri ve yumurtalıklarda foliküller bulunmasına rağmen, yumurtlama yetmezliğiyle birlikte inferlitenin olduğu klinik bir tablo gelişir. Bu otoimmün hastalıklar yüzünden gelişebilir. Bu durumdaki kadınlara FSH tedavisi uygulanarak gebelik elde edilebilir. Fakat foliküllerin en az 1 yıl kadar büyüme süreci vardır.

Erken menopoza giren kadınların kendi yumurtalarıyla gebe kalması olanaksız bir hale gelir. Kadınların günümüzde daha fazla iş yaşamında aktif şekilde yer alması nedeniyle, ilk ve daha sonraki gebeliklerini ertelemeleri söz konusu olmaktadır. Bu kadınların gebe kalma şansını azaltır ve beklenmeyen zamanda kadınların menopoza girmesine neden olabilir.

Tüp bebek ne zaman gerekli olabilir?

Kadınların bir kısmında 35-40 yaşın altında adet kanamasının kesilmesi söz konusu olabilir. Bu erken menopoz olarak tanımlanır. Bu süreci yaşayan kadınların bir kısmını kendiliğinden gebelik elde edebilirken, bazılarına tüp bebek tedavisi uygulanması gerekebilir. Bebek sahibi olamayan çiftlerde uygulanan yardımcı üreme yöntemlerinin içinde, tüp bebek tedavisi başarı seviyesi en yüksek olan yöntemdir. Özellikle erken menopoza giren kadınlarda yumurtlama tedavisi ya da üreme tedavileri uygulanırsa, bu şekilde gebe kalma olasılığı arttırılmaktadır. Kadınlara menopoz tanısı konması için adet döngüsü arasında 1 yıllık süre geçmesi ve bu süreçte kanama olmaması gerekir. Erken menopoz dışında kadının normal zamanda menopoza girmesi durumunda bunun geriye dönüşü mümkün olmaz. Bu durumdaki kadınlar doğurganlık özelliklerini kaybetmiş olurlar. Yani gebe kalma olasılıkları kalmaz.

Erken menopoz nasıl teşhis edilir?

Kadınların menopoz dönemine girmesinden sonra bir yıl içinde kanama olması halinde, bu normal karşılanmaz. Bu durumda kadının yaşadığı menopoz hakkında detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Menopoz kadınlarda yumurtalıklardaki foliküllerin tamamen tükenmesiyle yaşanır. Bu foliküller ergenlik döneminden itibaren içeriğindeki yumurtaların olgunlaşmasını sağlar ve östrojen üretimini sağlar. Foliküllerin çatlamasıyla birlikte bunların yumurtalık kanallarına ilerlemesi ve folikül merkezinde oluşan sarı cisimde progesteron hormonu üretir. Menopoz döneminde foliküllerin tükenmesiyle birlikte yumurta meydana gelmez ve kadının gebe kalabilmesi mümkün olmaz. Kadınlarda bu süreçte progesteron ve östrojen hormonu üretimi de olmaz. Rahim içindeki tabaka kalınlaşarak dökülmez. Yapılacak kan testinde FSH ve LH hormonlarının değerleri ölçülerek, oluşan değişimlere göre menopoz teşhisi kesin olarak belirlenebilir.

Erken menopoz tedavisi nasıl yapılır?

Erken yaşta meydana gelen menopoz halinde, bundan tedaviyle ya da kendiliğinden geri dönüş sağlanabilir ve kadında gebelik elde edilebilir. Bu etki çoğunlukla otoimmün hastalıklar yüzünden olan erken menopozda mümkün olabilir. Böyle erken yaşta menopoza girilmesi durumunda, kadınlarda kemik erimesi hızlanır. Bunun içinde gereken önlemler alınmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Bunun için genellikle hormon tedavisi uygulanır. Yumurta hücreleri tükenen ve erken menopoza girmiş olan kadınlarda tedaviyle bile gebelik elde edilmesi güç olur. Tüp bebek tedavisiyle yumurta hücreleri tükenmemiş olan kadınlar erken menopoza girseler bile gebelik şansı elde edebilirler.

Tüp bebek tedavisi ne zaman uygulanmalı?

Tüp bebek tedavisinin erken menopoza girmiş olan kadın uygulanması için, öncelikle erken menopoz teşhisinin yapılması gerekir. Bazı durumlarda kadınlarda adet kanamalarının kendiliğinden olmaya başlaması görülür. Bu kadınlara herhangi bir üreme tedavisi yapılmadan gebelik elde edilebilir. Yapılan tedavilerle kısırlık sorunu çözülemediğinde tüp bebek tedavisi yapılmalıdır.

Menopoz her kadında yaşanacak doğal bir süreçtir. Bu sürecin normal olarak 45-50 yaşlarında başlaması gerekmektedir. Bu yaşlarda meydana gelen menopozla birlikte kadında doğurganlık özelliği kaybolmaktadır. Eğer kadınlar 40 yaşından önce menopoza giriyorsa bu erken menopoz olarak kabul edilmektedir. Erken menopoza maruz kalan kadınların bir kısmı kendiliğinden gebe kalabilirken, bazılarına yardımcı üreme tedavisi uygulanması gerekiyor.

Çiftlerde uygulanan en başarılı üreme tedavisi tüp bebektir. Çünkü erken menopoza giren kadınlarda uygulanan yumurtlama tedavilerinden fazla başarı sağlanamamaktadır. Kadının bir yıl süreyle adet görmemesi menopoz dönemi olarak tanımlanır. Eğer bu kabul edilen yaş standartları arasında olursa, bunun geriye dönüşü bulunmamaktadır. Artık kadın doğal bir sürecin etkisine girmiş ve doğurganlığını tamamen yitirmiştir. Bundan sonra tüp bebek bile uygulansa, anne olması mümkün olmaz.

Menopoza giren kadınlarda, bir yılı aşkın sürede yeniden kanama olursa bunun araştırılması gerekir. Çünkü menopozda yumurtalıklardaki foliküllerin tamamen yok olması durumu oluşur. Foliküller tükendiğinde yumurta oluşturulamaz ve bu yüzden gebelik sağlanamaz. Kadında cerrahi olarak yumurtalıklar çıkarılırsa, bu cerrahi menopoz olarak adlandırılır. Bunun etkisine giren kadınlar yumurta üretemez, bunun yanında östrojen ve progesteron hormonu da salgılayamaz. Özellikle kanser tedavisi gören kadınlar cerrahi olarak menopoza girerler.

40 yaşın altında olan genç kadınlara erken menopoz tanısı konması oldukça önemlidir. Küçük ovaryan yetmezliği durumunda kadında adet kanaması kesilir. Böyle bir durum normal menopozdan daha farklı değerlendirilir. Çünkü bu kadınlarda herhangi bir tedavi olmadan adet kanaması yeniden başlayabilir, yine tedavi gerektirmeden gebe kalması mümkün olabilir. Küçük ovaryan yetmezliğinde kadında hiç adet kanaması olmadığı gibi, adet kanamaları düzensiz bir şekilde olabilir. Bu kadınlarda aynı menopoza giren kadınlarda olduğu gibi aynı belirtiler görülebilir. Ayrıca kadınlarda kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Bu kadınlarda uygulanan tedavilerle kısırlık sorunu çözülemezse, en son çare tüp bebek tedavisinin yapılması uygun görülmektedir.

Kadınlardaki erken menopoz riski üreme yönünden çok önemli bir etkendir. Menopoza giren kadınların yumurtalıklarındaki östrojen seviyesi azalmaktadır. Bu hormondaki azalma kadınları idrar yolu enfeksiyonlarına, idrar yolunda kuruluğa, kemik erimesine, vajina kuruluğuna daha yatkın hale getirir. En önemlisi anne olmak isteyen kadınlar açısından sorun haline gelmektedir. Erken menopoza giren kadınlara yeni geliştirilen tekniklerle uygulanan tedaviler sayesinde gebelik elde edilebilir. Bunların arasında kök hücre, yumurta dondurma ve tüp bebek tedavisi bulunmaktadır.

Erken menopoz önlenebilir mi?

Erken menopoz genellikle ön görülmeyen bir durumdur. Normalde kadınların yaşamında 35 yaşına kadar istediği çocuk sayısına sahip olması gerekir. Nadiren kadınlarda erken menopoz görülse de, çocuk sahibi olmayı erteleyen kadınlar yıllık doktor muayenesine gitmelidir. Muayenede hormon testleri yapılmalı ve yumurtalıklar ultrasonla değerlendirilerek, yumurtalık rezervleri belirlenmelidir.  Bu belirleme kadında döllenmeye elverişli olan yumurta hücresi konusunda aydınlatıcı fikir verir. Kadınlara önerilen yıllık smear testi gibi bunun da her yıl yapılması tavsiye edilmektedir. Yumurtalık rezervini en başarılı şekilde değerlendiren testeler ise, adet kanamasının ilk günleri içinde gerçekleştirilen AMH kan seviyesi ölçümü, yine adetin ilk günlerinde yapılan vajinal ultrasonografi ile antral folikül ölçülmesi, adetin ilk günlerinde yapılan kandaki FSH ile estrediol denilen hormon seviyesinin ölçümüdür. Bu testler sayesinde erken menopoz belirlemesi yapılabilir ve önlemler alınabilir.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler