info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Erken Menopoz Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Erken Menopoz Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Erken menopoz nedir?

Menopoz dönemi kadınların genelinde 40’lı yaşlarından sonra adet kanamalarının kesilmesi ile girdiği fizyolojik değişim evresidir. Ancak bu dönemin daha erken yaşlarda gelmesine, erken menopoz denir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde ortalama menopoz yaşı 46 olarak ifade edilmiştir. Bu nedenle üreme çağındaki kadınların yani 35 yaşından önce doğurganlığının son bulması, erken menopoz olarak adlandırılır.

Erken menopoz belirtileri nelerdir?

Menopoz döneminde östrojen hormonu seviyesinin azalması ile birlikte vücutta meydana gelen değişikliklerin başında adet düzensizliği gelir. Gününde ve miktarında kısalma ya da uzun aralıklarla adet kanamaları yaşanabilir. Düzensizliğin ardından kanamalar tamamen kesilir ve menopoz dönemine girilir. Ancak adet kanamalarının yoğunluğun azalması kesin olarak erken menopoz işareti değildir. Kadının bu dönemlerde yaşadığı bazı rahatsızlıklar sonucunda da adet düzeni etkilenebilir. Bu nedenle kesin tanı için doktora başvurulması daha uygun olacaktır. Ayrıca erken menopoz belirtisi olarak menopoz döneminde ortaya çıkan sıcak basması, gece terlemesi ve çarpıntı gibi semptomlarda kişiye göre değişken bir şekilde ortaya çıkabilir.

Erken gelen menopoz dönemi önlenebilir mi?

Erken menopoz genellikle önceden tahmin edilebilen bir durum değildir. Bu nedenle erken menopoz semptomları daha nadir görülse de, çocuk sahibi olma planını erteleyen hastaların düzenli olarak doktor kontrollerine gitmesi, gerekli hormon tetkikleri ve overlerin ultrasonografi ile incelenmesi gibi yumurta rezervlerinin kapasitesi hakkında gerekli ölçümlerini yaptırması gerekir. Yapılan değerlendirmenin yumurta hücre sayısı hakkında detaylı bir kaynak olması nedeni ile yıllık smear testinin yanında nbu testinin de yaptırılması önerilir. Yumurtalık rezervlerinin değerlendirilmesinde en etken ölçütler:
 • Adet kanamasının ilk günlerinde yapılan AMH kan seviyesi ölçümü
 • Adet kanamasının ilk günlerinden itibaren vajinal ultrasonografi aracılığıyla antral folikül sayısı ölçümü
 • Adet kanamasının ilk günlerinde yapılan kan testleri ile kandaki FSH ve Estrediol hormonlarının seviyesi
 • ölçümüyle yumurta rezervleri hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

Erken menopoz nedenleri nelerdir?

Otoimmun hastalıklar

Yumurtalık rezervlerinin erken dönemlerde tükenmesinin en sık görülen nedeni otoimmun hastalıkları altında, birçok çeşitli hastalıklar yer almaktadır. Kişinin bağışıklık sisteminin açıklanamayan nedenlerden dolayı kendi organlarını yabancı doku gibi algılaması ve bu organları tehdit görerek saldırmasıdır. Bağışıklık sisteminin tehdit olarak gördüğü organların yumurtalıklar olması halinde, yumurtalıkların tahribe uğraması sonucunda zorunlu olarak erken menopoz görülebilir.

Ameliyat ile yumurtalıkların alınması

Tıbbi olarak kadının her iki yumurtalığının da alınması gereken durumlar, erken menopoz olgusuna neden olmaktadır. Ayrıca yapılan müdahale sonucunda yumurtalıkların zarar görmesi ile de erken menopoz söz konusu olabilir. Kadınlık olarak bilinen östrojen hormonu salınımı yumurtalıklardan yapılmaktadır. Yumurtalıkların olmaması halinde vücudun östrojen seviyesi azalarak menopoz sürecine girilir.

Kanser tedavileri ( kemoterapi, radyoterapi )

Kanser tedavisi gören kadınların yumurtalıkları telafi edilemeyecek şekilde zarar görmektedir. Bu nedenle kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören kadınlar, erken dönemlerde menopoza girmektedir.

Genetik

Kadınların genellikle adet yaşı ve menopoz yaşı annesinin girdiği yaşlarla ilişkilidir. Eğer yakın aile bireylerinde erken menopoz hikayesi var ise, kişinin de erken menopoza girme ihtimali artış gösterir.

Kromozom bozukluğu

Turner sendromu ve frajil X sendromu gibi oldukça seyrek karşılaşılan kromozom bozukluklar, yumurta rezervlerinin erken yaşta tükenmesine neden olur. Bu nedenle erken menopoza girilebilir.

Yaşam tarzı

Yaşam tarzı kişinin sağlık durumunu belirleyen en önemli etkendir. Özellikle sigara, alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, radyasyona maruz kalma, sosyokültürel ve sosyoekonomik durumlar menopoza girme yaşını etkileyebilmektedir.

Erken menopoz kemik erimesi ( osteoporoz ) riskini arttırır mı?

Menopoz döneminde sonra fizyolojik olarak kadınların yaşlanma sürecinde kemik erimesi hızlanmaktadır. Bu nedenle erken menopoz döneminden sonra da bu risk gündeme gelmektedir. Erken menopoz durumlarında kemiklerin korunması için zaman kaybetmeden tedavilere başlanması gerekir. Sıcak basması, vajinal kuruluk, psikolojik değimler gibi menopoz belirtileri de hormon tedavileri ile hafifletilebilmektedir.

Erken menopoza karşı ne gibi önlemler alınabilir?

 • Çok zayıf olmak ya da çok kilolu olmak menopoz için tetikleyici etkenlerdir. Bu nedenle kişinin ideal kilosuna sahip olması ve sağlıklı beslenmesi erken menopoz riski için önemlidir.
 • Stres insan sağlığı üzerinde oldukça tehlikeli bir faktördür. Üreme sistemini etkileyerek, erken menopoza davetiye çıkarabilir. Bu nedenle yoğun strese maruz kalınmaması gerekir.
 • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan mümkün olabildiğince uzak durun.
 • Propanediol, monometil eter ve metilolakrilamid gibi kimyasal maddelerden uzak durulması gerekir.
 • Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler sağlıklı hayat çerçevesinde ciddi bir önlemdir.
 • Balık, ceviz, fındık, kabak çekirdeği, lahana, karnabahar, domates, brokoli, mürdüm eriği, biber, havuç, çilek, karpuz, üzüm, nar ve işlenmemiş tahıl ürünleri oksijen emilimi yüksek antioksidan içeren besinlerdir. Bu nedenle beslenme alışkanlığınızda yer edinmesine özen gösterin.
 • Kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin. Günlük olarak 200 ml süt veya yoğurt tüketmeniz faydalı olacaktır.
 • Ayrıca kemik direncinde etkin olan D vitaminini mümkün olduğunca güneş ışınlarından ve besinlerden temin etmeye özen gösterin.

Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler