info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Erken Menopoz Nedenleri Nelerdir?

Erken Menopoz Nedenleri Nelerdir?
Ergenlik ve menopoz dönemleri arasında kadınlarda salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının etkisiyle ayda bir kez adet kanaması görülmektedir. Hormonlar kadının rahim içi dokusunu gebeliğe hazırlamak adına kalınlaştırmakta ve olası bir gebelikte bebeğin rahme tutunabilmesini sağlamaktadırlar. Gebelik oluşursa embriyo bu dokuya tutunur, gebelik meydana gelmemişse bu doku pul pul dökülerek adet kanaması ile birlikte vücuttan atılır. Üreme çağındaki her kadında aylık olarak devam eden bu döngü doğurganlığın ve üreme sisteminin çalışıyor olmasının göstergesi olarak algılanmaktadır. Ancak ilerleyen yaşla birlikte tüm metabolizma yavaşladığı gibi, kadınlık hormonları da daha az salgılanmaya başlar ve zamanla bu adet kanamaları azalmaya yüz tutar. İşte bu sürecin sonunda yaklaşık 45-50 yaşlarında kadınların kanamaları kesilir, üreme fonksiyonları durur. Menopoz olarak adlandırılan bu durum kadında gebe kalabilirlik özelliğinin bittiğini gösteren doğal bir süreçtir. Ancak bazı kadınlarda bu durum beklenenden çok daha erken yaşta ortaya çıkar ve bu da erken menopoz olarak adlandırılır. Genel olarak 35 yaşın altında adet kanamalarının kesilmesi durumunda erken menopozdan bahsedilir ve kadın metabolizmasındaki, biyolojisindeki bazı sorunlardan, bozukluklardan kaynaklandığı düşünülür.

Neden bazı kadınlar erken yaşta menopoza girer?

Erken menopozun sebebi temelde kadının yumurta hücrelerinin her hangi bir sebeple normal dönemden çok daha erken yaşta tükenmiş olmasıdır. Kadının yumurta hücrelerinin erken yaşta bitmesinin en bilindik sebebi; bağışıklık sisteminin yumurtalıkları vücuda yabancı bir cisim gibi görmesi sorunu olan Otoimmun hastalıklardır. Otoimmun hastalıklar başka organda görüldüğünde de o, organ vücuda yabancıymış gibi algılanır ve bağışıklık sistemi bu organa saldırarak onu yok etmeye çalışmaktadır. Otoimmun hastalıkların neyden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte kadının yumurtalıklarının alınması ya da başka bir operasyonda kadının yumurtalıklarının zarar görmesi, çeşitli kanser hastalıklarının tedavisi sırasında yumurtaların tükenmesi de erken menopoza sebep olabilmektedir. Ayrıca kadında yumurtlama, gebe kalabilirlik özellikleri genelde genetik faktörlerden etkilendiğinden kadının annesi, kız kardeşi ya da teyzesi gibi ailedeki diğer kadınların erken yaşta menopoza girmesi de kadının riskli grupta olduğunun işareti olabilmektedir. Kesin olarak erken menopoza sebep olduğu bilinmemekle beraber sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıkları olan, stresli, depresyon içerikli yaşamı olan kadınların yumurtalarının da erken yaşta tükendiği düşünülmektedir.

Erken menopoz önlenebilir mi?

Kadının adet kanamaları arsındaki sürenin bir anda kısalması ve bir süre bu şekilde devam ettikten sonra kimi zaman iki adet arasının 1,5-2 aya kadar çıkabilmesi kadında erken menopoz belirtileri olabilmektedir. Zira bu dengesizliğin ardından adet kanamaları tamamen kesilecektir. Kadın kendisinde bu belirtileri gözlediğinde jinekoloji uzmanına başvurup muayene ve tetkikleri yaptırmalıdır. Eğer doktor erken menopoza sebep olan Otoimmun hastalık belirtileri tespit ettiyse, bu hastalık tedavi edilerek erken menopoz geciktirilebilir. Bununla birlikte modern tıp teknolojisinin son yıllarda bireylere sunduğu yaşlanmayı geciktirici, erteleyici ilaçlar kullanılarak menopoza girme zamanı da ertelenebilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin gerekli olup olmadığı doktor tarafından belirlenir ve ilaçlar da kesinlikle doktor kontrolünde kullanılır. Erken menopoz tedavilerinde başarı elde edilebilmesi için kadının yaşı çok önemlidir. Zira yaş ne kadar küçükse başarılı olma ihtimali o kadar artmaktadır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler

Bize Yazın!
Sizi Arayalım