fbpx

Blog

Doğum

Erken Doğum

Normal bir gebelik sonucu bebeğin doğması 36. haftada yani 9. ay ve 9. ayın ilk haftasında gerçekleşmesi normal doğum olarak kabul edilmektedir. Ancak anne karnındaki bebeğin 36. haftadan önce doğum belirtisi göstermesine erken doğum tehditi denir ve bebeğin zamanından önce doğmasına da erken doğum denir. Erken doğmuş bebeklere prematüre bebek yani olgunlaşmamış bebek denir. Gebeliklerin yüzde 8’i erken doğum ile sonuçlanmaktadır.

Erken doğumun nedenleri nelerdir?

Erken doğumu tetikleyebilecek ve erken doğuma sebep olacak birden çok neden bulunmaktadır. 

Çoğul gebelik: Anne adayı birden fazla bebeğe gebeyse bu durum erken doğum riskini de doğurmaktadır. Çoğul gebelikler erken doğumu tetikleyen durumlardandır. 

Fetustaki sıvı dengesi (Polihidramniyos): Polihidramniyos, fetustaki sıvı miktarının normalden fazla olmasıdır. Fetustaki sıvının fazla olmasındand olayı rahim normal kapasitesinden daha fazla şişerek sancılara neden olabilir. Bu durum erken doğumun da tetikleyecisidir. 

Plasentanın ayrılması: Anne ile bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlayan plasentanın erken ayrılması durumunda, anne adayı erken doğum riski ile karşı karşıya kalabilmektedir. 

Enfeksiyonlar: Annede meydana gelebilecek çeşitli enfeksiyonlar da erken doğumu tetikleyebilir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonları, genital bölgedeki enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar erken doğum riskini de beraberinde getirmektedir. 

Sigara: Gebelik boyunca sigara içmek hem bebek hem de anne açısından büyük riskler taşımaktadır. Gebelik süresince sigara içen anne adayları düşük ya da erken doğum riski ile karşı karşıyadırlar Anne adaylarının gebelik süresince kesinlikle sigara içmemeleri gerekmektedir.

 Alkol: Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de anne adayının alkol tüketmemesidir. Alkol anne karnındaki bebeğin beyinsel gelişimine zarar vermekle birlikte erken doğum riskini de tetiklemektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme: Anne adayının gebelik süresince yeterli oranda ve dengeli biçimde beslenmesi çok önemlidir. Günlük protein, kalsiyum ve mineral miktarlarının alınması hem bebeğin beslenmesi ve gelişimi hem de annenin sağlıklı bir gebelik sürdürebilmesi için çok önemlidir. Yeterli beslenmeyip günlük alması gereken miktarda vitamin almayan anneler de erken doğum riski karşı karşıya kalabilmektedirler.

Erken doğumun belirtileri nelerdir?

Anne adayının belirli aralıklarla duyacağı şiddetli kasılmalar erken doğumun belirtilerindendir. Bu kasılmaların doğum sancısı olduğu ise, kasılmalar bir saatte en az 4 kez oluyorsa bu durum erken doğumun habercisidir. Anne adayı vakit kaybetmeden bu durumu mutlaka doktoruna bildirmesi gerekmektedir. Aynı zamanda vajinal akıntıların çoğalması, pelviste dolgunluk, kramp şeklinde adet sancısına benzeyen şiddetli ağrılar ve uzun süren bel ağrıları da erken doğumun önemli belirtilerindendir.

Erken doğumu önlemek mümkün müdür?

Erken doğum tehlikesi ile karşı karşıya bir durum tespit edildiği taktirde doktor mümkün olduğunca anne adayının doğumunu geciktirmek için çabalar. Bu sebepten dolayı her anne adayı gebelik döneminde erken doğumun nedenlerini, belirtilerini ve nasıl olduğu hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk