info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek

Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek

Erkek kısırlığında, tüp bebek ile başarı elde edilebilir mi?

Tüp bebek tedavi yöntemlerine yönelen çiftlerin çoğunluğunda yaşanan bir sorun olan infertilite yani kısırlık çözümsüz bir sorun olmaktan çıkmıştır. Çiftlerin başvurdukları ilk görüşmeden itibaren hayat öyküleri, yaşadıkları hastalıklar ve genetik hastalıkları hakkında bilgi edinilir. Bu bilgiler sayesinde gerekli testler yapılarak çocuk sahibi olamama durumu tespit edilir ve tedavi yöntemleri belirlenerek uygulamalara başlanır. Kısırlığı tanımlayacak olursak; Bir yılı aşkın süredir düzenli cinsel hayatları olmalarına rağmen çocuk sahibi olamama ya da olup da düşükle sonuçlanan durumların yaşanmasına kısırlık denir. Kısırlık günümüzde bir sorun değil hastalık olarak tanımlanmaktadır. Belli bir cinsiyete mensup değildir. Kadında ve erkekte görülebilir. Önemli olan kısırlığa neden olan faktörlerdir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri?

Erkeklerde kısırlık hastalığı çok farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. İltihaba bağlı hastalıklar, genetik sorunlar, daha önce geçirilmiş cerrahi işlemler, doğum esnasında ortaya çıkan anormallikler, hormona bağlı hastalıklar ve kimyasal faktörler en sık gözlenen etkenlerdir. Ayrıca en sık karşılaşılan ve cerrahi işlemlerle iyi sonuçlar alınabilen varikosel yani damarlarda oluşan varisleşme de kısırlık belirtisi olmaktadır. Ayrıca alkol ve sigara kullanımı da erkekte üreme bozukluklarına neden olabilir. Kas geliştirmek için alınan doping ve steroid tarzı ilaçlar erkeklerde kısırlığa yol açabilir ve çocuk sahibi olmayı engelleyebilir. Doping tarzı ilaçlar özellikle hormonal hastalıklara neden olabilir. Bu tür ilaçların alınması vücutta üretim bozukluğuna neden olarak üretim organlarını etkisiz hale getiriyor. Erkeklerde kısırlığa özellikle çalıştığı iş ve günlük rutin davranışları da sebep olabilir. Çok sıcak ortamda çalışmak, sürekli oturarak çalışmak, kimyasal maddeler kullanılan işlerde çalışmak da kısırlığa neden olan önemli faktörlerden biridir.

Erkekte Kısırlığa Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde meydana gelen kısırlık nedenlerini başlıca iki gruba ayırabiliriz.
 • Sperm üretiminde bozukluk
 • Spermi testislerden dışarı taşıyan kanallardaki sorunlar
1-Sperm Üretim Bozuklukları
 • Sperm sayısının düşük, hareketlerinin zayıf ve spermde şekil bozukluğu olması doğal yolla gebelik elde edilmesini zorlaştırır. Hatta bazen imkansız hale getirebilir. Sperm üretimini ve olgunlaşmasını etkileyen pek çok faktör vardır.
Varikosel
 • Testisin toplardamarlarında anormal gelişmeler varikosel adını alır. Varikosel ısı artışına neden olarak sperm üretimi ve hareketliliği bozabilir.
Enfeksiyonlar
 • Ergenlikte veya erişkin dönemde geçirilen kabakulak testislerde de orşite sebep olabilir. Bu durum sperm üretimini bozabilir.
İnmemiş Testis
 • Erkek çocukta doğumda testisler kanal içinden yerlerine inmiş olmalıdır. Doğum sonrası 1 yaşa kadar testisler torbalarına inmezse cerrahi ile yerlerine indirilmelidir. Aksi halde karınlarında ve testis kanalında kalan testisler ısıya maruz kalacağından sperm üretimi geri dönüşümsüz olarak bozulabilir ve bu durum testis kanserine de zemin hazırlar.
Çevresel Toksinler
 • Kanser tedavisi için kullanılan ilaç ve ışın tedavileri testiste sperm ana hücrelerinde hasara neden olarak sperm üretimi bozabilirler. Bu durum tedavi öncesi hastaya açıklanarak spermlerin dondurularak saklanması önerilmelidir.
İlaç Kullanımı ve Alışkanlıklar
 • Beyin sapını etkileyerek erkeklik hormonlarının üretimini ve dengesini bozan durumlar, karaciğer ve böbrek hastalıkları, geçirilen ateşli hastalıklar, hormon üretimini etkileyen ilaçlar, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, çok sıcak ortamlarda bulunmak, kimyasal madde ve radyasyon maruz kalmak sperm üretimini bozabilir.
Genetik Bozukluklar
 • Menisinde hiç sperm olmayan veya 5 milyondan az sperm bulunan erkekte genetik bozukluk olabilir. Bu durumda kromozom tayini ve Y kromozomunda mikrodelesyon taraması yapılması uygundur. Bu bozukluklar Y kromozomu yoluyla erkek çocuğa genetik geçiş gösterecek ve erkek çocuk ileride aynı sorunla karşılaşabilecektir. Bu gibi durumlarda PGT uygulamaları yardımcı olabilir.
2-Sperm Kanallarına Ait Bozukluklar
 • Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tıkanıklıklar kısırlık nedeni olabilmektedir. Bu kanallar doğuştan gelişmemiş olabilir veya geçirilmiş enfeksiyon ve cerrahi operasyonlara bağlı olarak sonradan tıkanabilir. Sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, prostat, idrar kesesi ve kanalına ait geçirilmiş operasyonlar meninin dışarı atılamayıp idrar kesesine geri kaçmasına neden olarak kısırlığa neden olabilirler.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde kısırlık çoğu zaman belirti gösterebilir. Bunlar idrar yaparken yanma ve zorlanma olabilir. Bazı tedavi yöntemleri bu hastalıkların ilerlemesine de neden olur. Eczaneden doktor tavsiyesi olmadan alınan ilaçlar hastalığı tam olarak iyileştiremediği gibi prostat ve testislere sıçrayarak kısırlığa neden olur. Daha önceki zamanlarda geçirilmiş olan verem hastalığı da kısırlığa neden olabilir. Bu yüzden uzman bir doktora görünmeniz çocuk sahibi olamama durumu yaratan kısırlık hastalığı tedavisinde fayda sağlar.

Erkek Kısırlığın  Tedavisi

Kısırlık tedavilerinde öncelikle basit ve sebebe yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavi yöntemlerinde erkeğin laboratuvar ortamında hazırlanan spermlerinin jinekolog tarafından kadının rahim içine, aşılama dediğimiz yöntem ile gerçekleştirilebilir. Durumu ağır olan erkeklerde mikroenjeksiyon yöntemi uygulamasıyla son çare olarak devreye girebilmektedir. Ve genellikle bu tedavi sayesinde günümüzde çocuk sahibi olan birçok çift bulunmaktadır. Tam olarak kısırlık durumunun çözülemediği hastalar nadir olsa da saydığımız faktörler çerçevesinde tedavisi mümkün olmaktadır. Genel olarak ülkemizde kısırlık tedavileri ileri teknoloji sayesinde ileri tetkik ve tedaviler uygulanmaktadır. Mikro cerrahi, endoskopi ve ilaç tedavileri sayesinde birçok çift tüp bebek tedavilerine gerek kalmadan çocuk sahibi olabilmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler