info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Erkek İnfertilitesi (Azospermi) Tedavisinde Yeni Yöntem (ROSI)

Erkek İnfertilitesi (Azospermi) Tedavisinde Yeni Yöntem (ROSI)

Erkek İnfertilitesi (Azospermi) Tedavisinde Yeni Yöntem (ROSI)

Son dönemlerde tüp bebek tedavisinde sıklıkla tercih edilen Rosi yöntemi yani Round Spermatid Enjeksiyonu olgun sperm hücresinin bulunmadığı yani azospermi durumlarında uygulanır. Bu sayede baba olamayan erkekler için umut ışığı olan bu yöntem için özel bir elektrofüzyon cihazı kullanılır. Bunun öncesinde ilk olarak testislerde canlı sperm hücresi araması yapılır. Mikro tese adı verilen bu uygulamada eğer canlı sperm hücresine rastlanılırsa tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olunmaktadır. Canlı hücre bulunamadığında ise rosi tekniği devreye girmektedir. Bu teknikte testiste bulunan ve olgun olmayan hücreler seçilir. Yuvarlak spermatid adı verilen bu hücreler kullanılır ve öncü sperm hücreleri elde edilir.

Azospermi Tedavisinde Rosi Yöntemi

Azospermi tedavisinde rosi yöntemi uygulanırken bulunan yuvarlak öncül hücreler elektrik inovasyonu ile birlikte sağlıklı gebelik elde edilebilmesine olanak sağlar. Bu sayede daha önceden azospermi ile hiç baba şansı olmayan erkeklerde durum tersine dönmekte ve rosi yöntemi ile yüzde atmış oranında döllenme ve yüzde on oranında gebelik şansı ortaya çıkmaktadır. Alınan öncül yuvarlak hücreler doğrudan gebelik için yeterli olmadığından dolayı bu hücreler yumurtanın içerisine enjekte edilmeden önce birtakım özel işlemlerden geçirilmektedir. Bu sayede bölünmesi ve emriyoların elde edilmesi sağlanmaktadır. Bunun gibi işlemlerin her birinin işinde başarılı ve deneyimli olan uzmanlar tarafından sağlık koşullarına uygun merkezlerde yapılması gerekir.

Erkek İnfertilitesi Ve Rosi Tekniği

Klasik tüp bebek tekniğinde dışarıya atılmış olan meniden sperm hücreleri toplanırken Rosi yönteminde dokulardan ayıklanmış olan öncül yuvarlak hücreler kullanılır. Bu yönüyle klasik tip bebek tedavisinden farklılık gösteren rosi tekniği erkek infertilitesi durumu için sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Genellikle azospermi tanısı konmuş olan kişilerin büyük bir kısmında mikro tese uygulaması ile birlikte olgun sperm hücresine rastlanılmakta ve bu şekilde tüp bebek tedavisine olumlu devam edilmektedir. Ancak tese işlemi uygulanmış olmasına karşın herhangi bir olgun sperm hücresine rastlanmamışsa bu durumda Rosi tekniğine başvurulmalıdır. Elde edilecek olan sonuçlar çiftlerin durumlarına göre farklılık gösterebilir. Burada uzman doktor süreçle ilgili tüm bilgilendirmeyi çiftlere yapmaktadır.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler