fbpx

Blog

Doğum

Emzirirken Hamile Kalmak

Emzirirken gebe kalamayacağınızı ve emzirmenin gebeliği engellediğini düşüyor olabilirsiniz. Doğal olarak sık sık emziriyorsanız bu durum bir süre için geçerli olabilir. Süt yapan aynı hormonlar üreme hormonlarının salınmasını engelliyor. Emzirmeyi tam zamanlı olarak yaparken annelerin çoğu yumurtlamaz ve adet görmez. Bu, en azından bir süre hamile kalmanızın mümkün olmadığı anlamına gelir.

Emzirirken hamile kalmak

Anne sütü ve doğurganlık hızlarının etkinliğinden tam yararlanabilmek için emzirme kurallarına uymalısınız. Son on yılda, emzirme araştırmacılar LAM olarak adlandırılan, aile planlamasının laktasyonel amenoresi yöntemini geliştirdiler. Araştırmalar, LAM’ın gebeliği önlemedeki etkinliğinin% 98’den daha iyi olduğunu gösteriyor ki bu rakam, yapay doğum kontrol yöntemleriyle iyi bir karşılaştırmadır. LAM’a göre, bir anne, aşağıdaki soruları “hayır” diye cevaplayabiliyorsa hamileliğin korunması için emzirmeye güvenebilir:

  • Menstral döngüleriniz geri döndü mü?
  • Bebeğiniz altı aylıktan daha mı büyük?
  • Dört saatten daha uzun sürelerde mi ezmiyorsunuz?

Emzirirken hamile kalmamak için

Bebeğinizi gece boyunca düzenli olarak emzirin. (Ovulasyonu bastıran süt veren hormonlar sabah 1 ile akşam 6 arasında en yüksektir) Gece emzirmeleri doğurganlığın bastırılması için önemlidir. Bebeğinizle beraber yatmak geceleri sınırsız beslenmeyi kolaylaştırır. Bebeğin emmesi beslenmenin yanı sıra konfor için göğüste olmalıdır. Ek şişeler ve emzikler kullanmaktan kaçının. Altı ay ya da daha sonrasına kadar katı gıdaların başlamasını erteleyin. Emzirmenin, doğurganlığın geri kazanılmasını geciktirmek için emzirmenin anahtarı emzik sıklığıdır. Prolaktin kandan çok hızlı şekilde temizlendiğinden, ovülasyonu baskılayacak kadar yüksek tutmak için sık beslenmelidir. Bebek emzirmesi az sıklıkta olduğunda prolaktin düzeyleri düşer, üreme hormonları yükselir ve emzirme ve doğurganlık hızları bir öncelik olmadığında doğurganlık geri döner.

Doğum sonrası hamile kalma riski

Bu kurallara uyarsanız, on üç ila altı ay süren bir emzirme döneminde gebelikten korunabilirsiniz. Adet dönemleri geri döndüğünde, birincisi ovülasyon (yumurta bırakma) yapılmadığı için anovilatördür ve bu nedenle bu ilk periyottan önce hamile kalamazsınız. Bununla birlikte, kadınların yaklaşık yüzde 5’inde ilk dönem başlamadan önce yumurtalıklar ve daha fazla dönem almadıkça, bunun olma ihtimali de o kadar yüksek olur.

Böylece, menstrüel döneminiz olmasa bile, emzirirken gebe kalmanız mümkündür. Dönemleriniz devam ettikten sonra, hamile kalmanızın mümkün olduğunu varsaymalısınız ve yakın gelecekte ailenize bir çocuk daha eklemek istemiyorsanız önlem almalısınız. Bu, tam olarak ne zaman ovuladığınızı ve hamile kalacağınızı belirlemenizi sağlayan doğal aile planlaması yöntemlerini öğrenmek için iyi bir zaman olabilir. Emzirmenin doğurganlığınız üzerindeki etkisi ortadan kalktığında, başka bir doğum kontrolü metodunu kullanmaya karar verebilirsiniz.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk