info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Embriyo Transferinin Tuttuğu Nasıl Anlaşılır?

Embriyo Transferinin Tuttuğu Nasıl Anlaşılır?

Embriyo Transferinin Tuttuğu Nasıl Anlaşılır?

Doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftler günümüzde tüp bebek büyük oranda başarılı sonuçları elde etmektedirler. Tedavi edilemeyen durumlardan birisi olan kısırlık şikayeti olan kişilerin heyecanlanmasını sağlayan bu gelişmeler hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz yazımızda embriyo tranfesinin tuttuğunu nasıl anlayabileceğinize dair tüm bilgileri paylaşmaktayız. Sizler de embriyo transferi sonrasında yaşayacağınız durumları buna göre yorumlayabilir, net sonuçları doktorunuzla görüşerek elde edebilirsiniz.

Tüp Bebek Tutmasının Belirtileri Nelerdir?

Yapılacak olan tedavilerin ardından başarı elde edip edemeyeceğinizi gösteren en etkili yöntem gebelik testidir. Embriyo transferinin ardından 2 haftalık sürenin sonunda yapılacak olan bu test, en iyi sonuçları gösterecektir. Tüp bebek tedavisinde başarıların ölçülmesini sağlayan bu testi hangi gün yaptırabileceğinize dair bilgileri aktaracak olan doktorlarınızın görüşlerini alarak, embriyonun rahimde tutunup tutunmadığını da anlayabilirsiniz.

Ancak unutmamalısınız ki, test sonucu olumlu çıksa dahi, gebeliği işaret eden bu durum, embriyonun tutunduğunu göstermemektedir. Embriyoların daha sonra rahmet tutunanaması gibi durumlarla karşılaşıldığına şahit olunmaktadır. Sizler de tüp bebek tedavisinin ardından düşük riskini taşıyorsanız, ilk 12 haftalık dönemde kendinize son derece dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yapılacak olan kan testlerinin ardından gebeliğin gerçekleşmediğinin görülmesi halinde, aynı aşamalar tekrarlanarak tedavinin yenilenmesi sağlanmaktadır.

Embriyo transferinden sonraki 12 ile 14 gün arasında yapılacak olan gebelik testinden önceki dönemde yaşayacağınız lekelenmeler açık renkte olabilir. Kanama veya leke şeklinde görülecek olan bu durum gebelik belritisi olarak açıklanabilmektedir. Ancak net bir sonucu elde etmenizi sağlamayacağını vurgulamak gerekmektedir.

Bel Ağrısı En Temel Belirti

Tüp bebek tedavisini yaptıran anne adayının birkaç gün sonrasında bel ağrısı yaşaması, önemli bir belirti olarak görülmektedir. Bel ağrısı pek çok hastalığı işaret eden bir durum olmasından ötürü, doğrudan gebelik ile ilişkilendirmemek gerekmektedir. Yanlış fikre kapılmamanız için bel ağrısı yaşamanıza rağmen gebeliğin gerçekleştiği algısını yaşamamalısınız. Tüp bebek tedavisini yaptırdıktan sonra yaşayacağınız belirtiler, normal yollardan gebe kalan kişilerin yaşayacakları hamilelik belirtileri ile aynıdır.

İştah Artması ve Hassaslık Belirtisi

Bazı hamilelik belirtileri, transferin gerçekleşmesinden 2 hafta sonra yapılması gereken kan testinin sonrasında çıkabilmektedir. Ancak anne adaylarının hepsinde aynı dönemde yaşanmayan bu belirtilerin, erken dönemde ortaya çıktıkları da görülebilmektedir. Bunlardan birisi olarak iştahın ve duyarlılığın artması da hamileliği işaret eder. Bu nedenle sizler de birkaç gün içerisinde iştahınızın arttığını hissediyorsanız ve hassaslığınızın çoğaldığını düşünüyorsanız, bir nevi hamileliğinizi hissettirebilir.

Mide Bulantılarına Dikkat

Hamileliğin en belirgin belirtilerinden olan mide bulantılarının 2. Ayın sonundan itibaren yaşandığına şahit olunmaktadır. Her ne kadar bir an önce mide bulantısı şikayetini alacağınızı düşünseniz de, bu daha çok stresten kaynaklı olabilir. Yaklaşık olarak 4. Haftadan itibaren başlayan ve hamileliğin ortalarına kadar ilerleyebilen mide bulantılarının daha erken yaşanması halinde psikolojik olabileceğini de unutmamalısınız. Mide hassasiyetlerine karşı dikkatli olmanı ve gebeliğe yorulmasında acele etmemelisiniz.

Diğer Belirtiler Nelerdir?

Gebelikte görülen belirtilerin dönem dönem azalması veya artması söz konusu olacaktır. Her anne adayında aynı belirtiler, aynı dönemlerde yaşanmayacağından tüm belirtilen bu işaretlerin kesin olarak hamileliğe işaret etmeyeceğinin farkında olmalısınız. Heyecandan, stresten ve sürekli olarak aklınızda hamileliğe yönelik soru işaretlerinden kaynaklı olarak yaşayacağınız birtakım durumların hamilelikle ilgili olup olmadığını ayırt etmenizin en iyi yöntemi kan testi olacaktır.

Bu nedenle tüp bebek tedavisi ile ilgili tüm sorularınıza uzmanlıkla yanıt verecek olan doktorlarınızdan kesin yanıtları almanız gerekmektedir. Bu konuda sizleri yanıltacak olan kişilerden ve bilgilerden kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Uzman doktorlarınızın tedavilerinizin takibinde ve embriyonun tutunup tutunmadığına dair net yanıtları vermesinde yararlandığı en belirtin kriter olan kan testi sonucuna göre beklediğiniz yanıtları alabilirsiniz.

Bu süreçte hiçbir belirti görülmese dahi hamileliğin gerçekleşmediği anlamına gelmeyecektir. Embriyo transferinin ardından 2 günlük süreçte tutmanın beklenmesinin yanında kandaki Beta HCG değerinin de artması gözlemlenmektedir.

Vücuttaki progesteron hormonunun sürekli üretimini sağlamakta olan Beta HCG gebeliğin olup olmadığını işaret etmektedir. Anne rahmine embriyonun tutunduğunu işaret eder ve bu andan itibaren salgılanmaya başlamaktadır. Bu hormon aynı zamanda hamileliğin doğumla sonuçlanmasına kadar geçecek olan süreçte düşük tehlikesini de ortadan kaldırmaktadır. Böylece sağlıklı gerçekleşecek olan doğumda anne ve bebek için herhangi bir problemin yaşanmadığını işaret etmektedir.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler