info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Embriyo Transferi Sonrası Gebelik

Embriyo Transferi Sonrası Gebelik
embriyo transferi sonrası gebelik Tüp bebek tedavisinin tamamlanmasından sonra, embriyo transferinden 12 gün sonra Beta HCG testi yapılmaktadır. Bu test, kanda gebelik testidir. Tüp bebek tedavisinden 12 gün sonra yapılmasının sebebi ise, hamilelik hormonu olan Beta HCG hormonun kana bu süreç içerisinde geçmesidir. Bundan dolayı da daha erken dönemde yapılan gebelik testleri, gebelik olsa dahi negatif sonuç verecektir. Gebelik, aslında yumurta toplama aşamasından bir hafta son oluşmuş kabul edilir. Eğer embriyo transferinde gereken her koşul sağlanmışsa ve embriyo anne rahmine tutunacaksa, gebelik süreci, yumurta toplanma aşamasından bir hafta sonra sayılmaktadır. Embriyo transferinden 12 gün sonra yapılan kanda gebelik testinin sonuçlarına göre, şayet kadının hamile olduğu tespit edilirse, iki hafta sonra ultrason kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Yapılan bu kontrollerde gebelik kesesinin izlenmesi durumunda gebelik kesin olarak teşhis alır. Ancak gebelik kesesi yoksa, dış gebelik söz konusu olabilir.

Embriyo transferi sonrası gebelik ne zaman sonuçlanır?

tüp bebekte geç tutunma

Tüp bebekte geç tutunma nedir?

Adetlerini 28 günde bir yaşayan bir kadının yumurtlamasının gecikmesi durumunda, adet göreceği tarih de gecikmektedir. Adet kanaması, yumurtlamanın gerçekleşmesi sonucunda yaşanmaktadır. Yumurtlama gerçekleştikten yaklaşık olarak 14 gün sonra, kadın adet görmektedir. Ancak adetleri düzenli olan bir kadının adeti geç görmesi, geç yumurtlama yani toplum arasında tüp bebekte geç tutunma olarak adlandırılmaktadır.

Tüp bebekte geç tutunma durumunda gebelik haftası yanlış mı tahmin edilir?

Geç yumurtlama durumunda, kadının o ay adet görmesi söz konusu değildir. Bundan dolayı da geç yumurtlama olduğu tespit edilememektedir. Adetin görülmesi durumunda ise, adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanan gebelik haftası, ultrasonda görülen gebelik haftasından farklı çıkabilir. Gebelik haftasında yanılma ise yaklaşık olarak 1 haftadır. Bu sebeple de toplum arasında geç yumurtlama, tüp bebekte geç tutunma olarak ifade edilmektedir.

Tüp bebekte geç tutunma hangi sorunlara yol açar?

Tüp bebekte geç tutunma, bebek ya da anne adayının sağlığı için herhangi bir soruna sebep olmamaktadır. Eğer, gebelik oluşmuşsa bu durumda erken doğum, düşük ya da bebekte anomali riski artış göstermemektedir. Ancak gebelik haftasının mutlaka bir uzman tarafından hesaplanması gerekmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler