fbpx

Blog

Tüp Bebek

Embriyo dondurma

Embriyo dondurma

Embriyo dondurma nedir, nasıl yapılır?

Günümüz tüp bebek teknolojisindeki en büyük avantajlarımızdan biri hiç kuşkusuz ki embriyo dondurma ve saklama teknikleridir. Embriyoların dondurularak saklanması, gelişmiş kültür ortamları ve teknikleri sayesinde artık çok kolay ve güvenli olarak uygulanabilmektedir. Bu teknikle amaçlanan, embriyoların hayatlarına geçici bir süre ara verilerek uygun şartlar oluşunca tekrar başlatabilmektir.

Çok gelişmiş yüksek korumalı ve sıvı nitrojen ceketli uzun süreli saklama tanklarımızda embriyoların kendilerine ait adreslenmiş bölmelerinde güvenli ve uzun süreli saklanabilmeleri mümkün olabilmektedir.

Embriyoları saklamanın hastalarımıza ve tedavi sürecine sağladığı büyük avantajları şöyle sıralamak mümkündür:

  • Taze transfer sonrasında artan embriyoların, tekrar ovülasyon indksiyonu ve yumurta toplama işlemi uygulamaksızın , sadece rahim içinin hazırlanması suretiyle çok daha düşük bir maliyet ve basit bir tedavi süreciyle anne adayına transfer edilip gebelik şansının sürdürülmesi veya doğan bebeğine kardeş oluşturulabilmesi sağlanmaktadır.
  • Uzun süren ovülasyon indiksiyonlarının ardından rahim içi embriyo tutunabilme sürecinin sonuna gelindiği durumlarda embriyoların dondurulup daha kontrollü ve zaman yönünden senkronize edilmiş bir dönemde transferi mümkün olabilmektedir.
  • Embriyolara uygulanacak genetik tanımlama işlemlerinin ardından detaylı taranma sürecinde yeterli zamanın sağlanabilmesi amacı ile embriyolar dondurulup saklanabilmektedir.
  • Yumurtaların uyarılma süreçlerinde vücutta yükselen hormonal değerlerin, rahim içine olumsuz etkilerinden, buna bağlı olarak da tutunma işlemine vereceği zararlardan embriyoları korumak için dondurma ve saklama işlemi uygulanabilmektedir.
  • Yumurta rezervi düşük olan hastalarda, embriyo sayısını arttırmaya yönelik havuzlama işlemi uygulanırken, embriyoların dondurularak saklanması gebelik oranını artırıcı bir yöntemdir. Dondurma sürecinin ardından vücutta biriken ilaç etkileri ve stres faktörlerinin uzaklaşmasından sonra, sadece rahim içi ortamının ayarlandığı düzenli bir süreçte bu embriyoların çözülüp transfer edilebilmesi gebelik oranlarında taze sikluslardan çok daha fazla yüksek gebelik sağlanabilmesini mümkün kılar.

Unutulmamalıdır ki iyi embriyo gelişimi kadar embriyoların verileceği rahim içi ortamın da sağlıklı olarak hazırlanması gebeliğin sağlanabilmesi için önemli bir koşuldur.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk