info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Embriyo Dondurma İşlemi Ne İçin Yapılır?

Embriyo Dondurma İşlemi Ne İçin Yapılır?
embriyo dondurma işlemi neden yapılır Tüp bebek tedavisi, günümüzde her geçen gün gelişen bir yardımcı üreme yöntemi olup gebelik oranları her başarılı yeni teknik ile artmaktadır. Embriyo dondurma işlemi 20 yılı aşkın süredir uygulanan, pek yeni olmayan ancak başarı oranı oldukça yüksek bir yöntm olarak karşımıza çıkar. Embriyo dondurma işlemi ne için yapılır, sorusu da tüp bebek tedavisi ile ilgilenen çiftlerin merak ettiği bir sorudur.

Embriyo dondurma neden yapılır?

Embriyolar çeşitli sebeplerle dondurulabilir ve ileriki zamanlarda kullanılmak üzere muhafaza edilebilir. Embriyoların dondurulması işlemi, tüp bebek tedavisi için çoğul gebelik riskini azaltmaktadır. Anne adayı 35 yaşından küçükse, genellikle yalnızca 1 embriyo transferine izin verilir. Kalan kaliteli ve genç embriyoların dondurulması, anne adayının 35 yaşından sonra sağlıklı gebelikler elde etme şansını arttırmaktadır. Geriye kalan kaliteli embriyolar özel saklama kaplarının içinde -296 veya -320 derece sıvı nitrojen tankları içerisinde, hastaya özel alanlarda muhafaze edilir. Bu sayede de çiftler, farklı dönemlerde yumurta toplama aşamasına başlamadan tüp bebek tedavisine başvurma ve çocuk sahibi olma şansı elde eder. Geriye kalan fazla embriyoların dondurulması hastaya hem ekonomik hem de psikolojik avantajlar sağlamaktadır. Dondurulan embriyoların transfer edileceği süreçte, anne adayının tedaviye baştan başlama durumu söz konusu değildir. Embriyo dondurma uygulaması sayesinde tüp bebek uygulamalarında başarı şansı yükselmiştir. Ancak embriyo dondurma uygulaması mutlaka teknolojik alt yapısı gelişmiş, güvenilir kurum ve uzman ekiple yapılmalıdır.

Ne zaman embriyolar dondurulmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo dondurma, çoğu zaman tıbbi açıdan gerekli olduğu süreçlerde uygulanır. Her kişide embriyo dondurma gerekçeleri ve zamanı değişebilir. Yumurtaların korunması için, kaliteli ve başarılı gebelik oranları elde etmek için embriyolar dondurulabilir. Bununla beraber embriyo gelişimi daha yavaş olan anne adaylarında dondurma işlemi tekniği sayesinde embriyonun gelişme günü tespit edilebilir. İlaçlarla yumurtalıkların uyarılması aşamasında meydana gelen OHSS (aşırı uyarılma sendromu) riski olan kadınlarda da embriyolar, anne adayını riske sokmamak için sonra kullanılmak üzere dondurulmaktadır.

Hangi durumlarda embriyo dondurma işlemine başvurulmaktadır?

  • Embriyo transferinden sonra geriye kaliteli ve genç embriyolar kalabilir. Bu embriyoların imha edilmesi yerine dondurulup saklanması ve ileriki zamanlarda kullanılması arzu ediliyorsa,
  • Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurtalıkları uyarılır. Bu uyarılma ilaçlarla olur. OHSS yani yumurtalıkların aşırı uyarılma sendromu meydana gelirse, kalan embriyolar OHSS tedavisinden sonra transfer edilmek üzere saklanabilir,
  • Rahim içini kaplayan ve endometrium adı verilen yapının yeteri kadar gelişemediği durumlarda, embriyolar dondurulabilir,
  • Rahim içi cerrahi işlemler gereken durumlarda embriyo dondurma yöntemine başvurulabilir,
  • Kemoterapi veya radyoterapi yani kanser tedavisi gerektiren durumlarda önce embriyolar dondurulabilir ve kişinin tedaviden sonra anne olma şansı korunabilir.

Dondurulan embriyolar ne kadar süre saklanabilir?

Teknik olarak dondurulmuş embriyolar uzun süreler saklanabilir. Ancak her ülkenin embriyo dondurma için yasal olarak izin verdiği süre farklıdır. Türkiye’de embriyo dondurma süresi 5 yıl olarak belirtilmiştir. Sürenin uzaması isteyen çiftlerin gerekli alanlardan izin alması gerekmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler