info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?
embriyo dondurma nasıl yapılır Dondurulmuş ilk embriyo bebek, 1984 senesinde dünyaya gelmiştir. Embriyo dondurma yöntemi ile anne adayından toplanmış olan yumurtalar sayesinde yeniden tüp bebek tedavisine başvurma şansı doğmaktadır. Embriyolar, kaliteli ise ve annenin yaşı uygunken alınıyorsa, ileriki yaşlarda sağlıklı bebekler dünyaya getirme şansı artmaktadır. Bu sebeple de çiftlerin en merak ettiği konuların başında, ‘’Embriyo dondurma işlemi nasıl yapılır?’’ sorusu gelmektedir.

Embriyo dondurma işleminin avantajları nelerdir?

  • Çiftin gebelik şansı artmaktadır. Tüp bebek tedavisinde transfer edilen embriyo sayısı kısıtlı olduğu için kalan kaliteli embriyolar daha sonra değerlendirilmektedir. Bu sayede anne adayı daha az yorulur, maddi anlamda çifte yüklenen baskı azalır ve gebelik şansı artar.
  • Özellikle PCOS yani polikistik over sendromu durumunda, hastaların yumurtalıklara aşırı cevabı oluştuğunda, yumurtalar toplandıktan sonra dondurmak ve OHSS durumu tedavi edildiğinde tüp bebek aşamalarına devam etmek gebelik şansını arttırmaktadır.
  • Anne adayında tüp bebek tedavi sürecinde endometrium kalınlığı yetersizliği meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda endometrial polip tespit edilebilir ya da kırılma kanaması görülebilir. Bu gibi durumlarda da embriyolar dondurulur ve transfer daha sonra gerçekleşir.
  • Kanser tedavisinde ya da radyoterapisi öncesi embriyo dondurulması hastanın tedaviden sonra anne olma şansını koruma açısından önem teşkil eder.

Embriyolar nasıl dondurulur?

Embriyolar, gelişen teknolojik yöntemler sayesinde her evrede dondurulabilir. Embriyo hücresi, koruyucu bir sıvı ile karıştırılır. Daha sonra ise plastik tüp ya da cam ampüllere yerleştirilir. Bu aşamadan sonra ise sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede dondurulur ve güvenle saklanır. Dondurulmuş olan embriyo hücreleri çözülecekleri zaman ise, sıvı nitrojenden çıkarılmaktadır. Ardından bu hücreler oda sıcaklığında çözülür. Ardından özel bir kültür ortamına alınan embriyolar, inkübatör adı verilen özel alanlara koyulur. Şayet embriyo iyi durumda ise transferleri yapılır.

Embriyolar ne kadar süre dondurulur?

Bu süre her ülke için farklıdır. Türkiye’de dondurulan embriyoların muhafaza edilme süresi 5 sene olup, süreyi uzatmak isteyenlerin gerekli mercilerden izin alması gerekmektedir.

Dondurulmuş embriyolar çözüldüğünde gebelik oranı nedir?

Dondurulmuş embriyoların çözülmesi durumunda, canlılık oranlarını koruma şansı oldukça yüksektir. Embriyoların canlılığını koruma oranları %95’e kadar çıkmaktadır. Başka bir deyişle, dondurulmuş olan her 10 embriyodan 9’u gebelik oluşma şansına sahiptir. Bununla beraber, farklı merkezlerde belirtilmiş olan düşük dondurma çözme oranlarının nedeni; yumurta ve sperm kalitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca embriyoların büyütülme ortamında yetersiz kalan laboratuvar koşulları da bu başarısızlığı etkiler.

Çözülen embriyolar nasıl transfer edilir?

Anne adayının rahme embryo transferine hazırlanması için ilk olarak endometriumun hazırlanması ve yeterli kalınlığa ulaşmasını sağlamak gerekir. Bunun için de öncelikli olarak doğal siklus ya da östorjen hormonu içeren ilaçlarla hazırlanmış siklus olması tercih edilir. Bu iki yöntemin de başarısı aynıdır. Doğal siklusta folikül takibi yapılır. Ardından rahim iç tabakası yani endometriumun doğal olarak kalınlaşmasını beklenir.  Daha sonra ise embriyo transferi genellikle ovulasyondan yani yumurtlamadan 2-3 gün sonra gerçekleştirilmektedir. Kan hormon düzeylerini (E2, LH ve Progesteron) takip etmek bu aşamada oldukça önem teşkil eder. Bu hormon düzeyleri, transfer için belirleyici faktördür.

Dondurulmuş embriyo ile dünyaya gelen bebekler sağlıklı mı?

Dondurulmuş ve daha sonra çözülmüş olan embriyolardan dünyaya gelen bebeklerde herhangi bir anomali, zeka geriliği ya da farklı bir sorun açısından risk oranı artmamaktadır. Bu sebeple de tüp bebek ya da normal doğumda meydana gelebilecek anomali risklerinden fazla bir risk beklenmez. ‘’Embriyo dondurma işlemi nasıl yapılır?’’ sorusunun kıcasa özeti bu şekilde ifade edilebilir.
Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler